Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj Białystok w Muzeum Wojska

Anna Kopeć
Na nowej stałej wystawie Muzeum Wojska "Między dwiema wojnami” prezentowane są oryginalne mundury, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy
Na nowej stałej wystawie Muzeum Wojska "Między dwiema wojnami” prezentowane są oryginalne mundury, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy Andrzej Zgiet
Zakończył się ostatni etap modernizacji placówki. Najnowsza stała wystawa Muzeum Wojska za pomocą ciekawych rozwiązań zabiera zwiedzającego w podróż do międzywojennego miasta. Tutaj historię przedstawia się na zdjęciach, a także w piosenkach, których można posłuchać w telefonie.

Chcieliśmy aby historia zeszła z obrazu, by można było ją dotknąć - mówi Marcin Koziński, jeden z twórców nowej wystawy stałej w Muzeum Wojska. - Ta idea przyświecała nam od początku naszych działań.

"Między dwiema wojnami" to opowieść o wojskowej historii Białegostoku lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Poznajemy ją poruszając się po wyłożonej na podłodze mapie miasta prezentującej układ ulic w 1937 roku. Umieszczono w niej cyfrowe ramki, w których wyświetlane są czarno-białe zdjęcia prezentujące codzienne życie z okresu międzywojennego. Na ścianach zobaczymy wielkoformatowe fotografie z tego okresu.

W gablotach prezentowana jest broń: rewolwery, karabiny i szable, a także sztandar bojowy i odznaki pamiątkowe wojska polskiego z okresu międzywojennego. Jest także 10 manekinów w mundurach m.in. ochotnika białostockiego Pułku Strzelców z 1919 roku czy szeregowego sekcji liniowej 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Sporą atrakcją jest oryginalny telefon z 1938 roku, w którym można posłuchać żołnierskich szlagierów: "My, Pierwsza brygada" czy "Pierwsza kadrowa". Co istotne nagrano je w dwóch wersjach: oryginalnej i zmiksowanej przez DJ-a Szymona EsDwa Kubasa.

W niewielkiej sali, na 65 metrach kwadratowych prezentowanych jest 250 eksponatów. Część pochodzi ze zbiorów własnych muzeum, część udało się kupić. Nie brakuje tu technicznych nowości: jest infokiosk ze zdjęciami, które można dowolnie powiększać, audioprzewodniki, system kinect, który służy do wyświetlania obrazów - to tylko niektóre z multimedialnych nowinek.

- Najnowsza wystawa powstała w niespełna 12 miesięcy, to ostatni etap gruntownej przebudowy i modernizacji naszego muzeum - mówi Robert Sadowski, dyrektor instytucji. - Zaledwie w trzy lata zmieniliśmy swoje oblicze z tradycyjnej placówki w nowoczesną i przystępną. Nasza nowa wystawa to swoisty poligon. Tu testujemy wszystko to, co chcemy wykorzystać w planowanym Muzeum Pamięci Sybiru.

Ekspozycja "Między dwiema wojnami" jest także dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz gości zza granicy. Dostępne są przewodniki z audiodeskrypcją, napisy w alfabecie Braille'a oraz opisy w trzech językach: prócz polskiego, po angielsku i rosyjsku.

Wernisaż wystawy w piątek, 14 grudnia o godzinie 17.0.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny