Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozew o alimenty bez kosztów sądowych?

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA
Fot. Archiwum
Kilka miesięcy temu urodziłam dziecko. Jestem samotną matką. Zamierzam wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa i alimenty. Czy będę zwolniona z kosztów sądowych? - pyta pani Ewa z Włocławka.

Obowiązku uiszczania opłat sądowych nie ma strona dochodząca niektórych roszczeń w sprawach rodzinnych oraz z zakresu prawa pracy. Wydatki za nią ponosi Skarb Państwa.

Strona, która dochodzi roszczeń w sądzie, może zostać zwolniona od kosztów sądowych z mocy ustawy albo na swój wniosek na podstawie postanowienia sądu, jeżeli wykaże, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku na utrzymaniu koniecznym dla siebie i rodziny.

Kto nie ubiega się o zwolnienie?

W niektórych sprawach sąd nie pobiera opłat od składanych wniosków. Obowiązku uiszczenia opłaty nie ma od wniosku o przyjęcie oświadczenia o uznaniu dziecka, nadanie dziecku nazwiska, przysposobienie dziecka, odtworzenie zaginionych lub zniszczonych akt.

Kosztów sądowych nie uiszcza również osoba dochodząca ustalenia ojcostwa, macierzyństwa, roszczeń alimentacyjnych. Wobec tego nasza Czytelniczka nie poniesie kosztów sądowych, gdy będzie zakładała sprawę o ustalenie ojcostwa i o alimenty.

Sąd może zwolnić

O zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub w części ma prawo ubiegać się osoba, która złoży oświadczenie, że ze względu na sytuację majątkową nie może ich ponieść.

Do wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych należy załączyć oświadczenie zawierające dane o stanie rodzinnym, majątkowym, dochodach i źródłach utrzymania osoby, która ubiega się o zwolnienie od kosztów. Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych jest wolny od opłat. Składa się go na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, gdzie sprawa ma zostać wytoczona lub się toczy.

Jeżeli strona do wniosku o zwolnienie od kosztów nie dołączyła oświadczenia albo złożyła oświadczenie, które nie zawiera wszystkich wymaganych danych, to wówczas przewodniczący wezwie stronę do poprawienia lub uzupełnienia pisma w terminie tygodniowym.

Zależy od uznania

Od uznania sądu zależy, czy stronę zwolni od kosztów w całości lub w części. Sąd lub referendarz sądowy oceniają, czy oświadczenie zawiera dane dostateczne do podjęcia decyzji o zwolnieniu od kosztów. Mogą też żądać dodatkowych wyjaśnień na piśmie lub ustnie od strony.

Osobie, która w oświadczeniu o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania świadomie podała nieprawdziwe okoliczności i dlatego uzyskała zwolnienie od kosztów, sąd cofnie zwolnienie. Taka osoba zostanie również ukarana grzywną w wysokości do tysiąca złotych.

Przegrywający płaci

Gdy strona zostanie zwolniona od kosztów sądowych, ale przegra sprawę, to powinna zwrócić koszty procesu przeciwnikowi na jego żądanie. Gdyby stronę reprezentował adwokat, to jego wynagrodzenie zalicza się również do tych kosztów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny