Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. To była największa lotnicza akcja gaśnicza od czasu wielkiego pożaru lasu koło Kuźni Raciborskiej

REN
Dromadery podczas akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym
Dromadery podczas akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym Zbigniew Urbanowski/Airbus Poland
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym został ugaszony. Okazało się, że była to największa lotnicza akcja gaśnicza od czasu wielkiego pożaru lasu niedaleko Kuźni Raciborskiej w 1992 roku.

W dniach 19-24 kwietnia w gaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku uczestniczyło sześć maszyn M-18B „Dromader”, 7 pilotów oraz czterech mechaników. Lotnicy operowali z bazy polowej w Rostkach (powiat piski) i lotniska Krywlany w Białymstoku. Była to największa lotnicza interwencja przeciwpożarowa w Polsce od czasu dramatycznej operacji w sierpniu 1992 roku, gdy paliły się lasy koło Kuźni Raciborskiej.

Samoloty gaszące pożar należą do floty Airbus Poland Wydział Usług Lotniczych w Mielcu. Jak informuje jego dyrektor Grzegorz Walczak, dzięki dokładnemu wskazywaniu miejsc zrzutów przez koordynatorów ulokowanych na pokładzie śmigłowców policji i straży granicznej, piloci Dromaderów walnie przyczynili się do stłumienia ognia trawiącego nadbiebrzańskie łąki i torfowiska.

Tu oglądasz: Podlaska policja koordynuje z śmigłowców Black Hawk walkę z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym (mat. KWP Białystok)

Piloci bombardowali kolejne linie pożarów w grupowych nalotach po trzy maszyny. Samoloty w wersji przeciążonej zabierają od 1,8 tony do 2,2 tony wody, którą mogą zrzucać w formie bomby wodnej, pokrywając powierzchnię 25 x 70m lub używać tzw. klapki do roszenia - wtedy „układają” wodne pasy izolujące na długości 400m x 5m. Chroniąc teren Biebrzańskiego Parku Narodowego piloci Airbus Poland wykonali 172 zrzuty wody, spędzając w powietrzu ponad 145 godzin.

Zobacz też: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spaliło się ponad 5 tysięcy hektarów. Sytuacja jest opanowana, pożar został ugaszony

- Załogi WUL Airbus Poland mają wieloletnie doświadczenie w tego typu akcjach. Gasili pożary w Hiszpanii, Portugalii i Chile. Zważywszy na postępującą suszę i rosnące zagrożenie pożarowe w naszym kraju, chętnie podzielimy się wiedzą i spostrzeżeniami ze służbami państwowymi angażowanymi do takich operacji - mówi Grzegorz Walczak.

Zobacz także: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Policyjne śmigłowce także walczą z ogniem (zdjęcia)

Obecnie na dyżurze w bazach w Rostkach i Krywlanach pozostały po dwa Dromadery z dwoma pilotami i po jednym techniku.

Jakie samoloty gaszą nasze lasy?

Airbus Poland S.A. w Wydziale Usług Lotniczych w Mielcu posiada 25 samolotów. M-18B „Dromader” w wersji agro/ppoż, wykorzystywanych do oprysków lasów przed szkodnikami owadzimi i do gaszenia pożarów. W miarę potrzeb Lasów Państwowych maszyny są przezbrajane do wymaganej wersji.

W obecnym sezonie leśnicy zakontraktowali w Airbus Poland S.A. usługi 17 samolotów, które stacjonują w 15 bazach przeciwpożarowych, skąd chronią 75% powierzchni Polski. Mielecki wydział firmy z Okęcia zatrudnia 31 pilotów i 29 mechaników lotniczych.

Zobacz także: W pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym spłonęło 5300 bagiennych łąk i terenów leśnych. Teraz najbardziej potrzebne są opady

Zobacz: Samoloty dromader latają gasić Biebrzański Park Narodowy

Zobacz: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym - trąba powietrzna (źródło: @998Grajewo/Twitter)

Zobacz: Żołnierze WOT pomagają gasić pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym - film z drona (źródło: WOT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna