Pożar przed siedzibą PiS w Białymstoku. Pogrzeb Praw Kobiet zakończył się interwencją policji. Zapaliła się ściana budynku (zdjęcia)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Pogrzeb Praw Kobiet w Białymstoku
Pogrzeb Praw Kobiet w Białymstoku Martyna Grygoruk
Pogrzeb Praw Kobiet - pod tym hasłem protestują białostoczanie i białostoczanki. To odpowiedź na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z konstytucją aborcji z powodu wad płodu. Przed siedzibą PiS pojawiło się mnóstwo zniczy i symboli protestu. W nocy zapłonęła ściana budynku!

W piątek, około godz. 23, doszło do pożaru przed siedzibą Biura Okręgowego PiS w Białymstoku przy ulicy Stołecznej 2.

- Zapaliła się elewacja budynku od zbyt blisko postawionych zniczy - mówi dyżurny Komendy wojewódzkiej PSP w Białymstoku. - Na szczęście będąca na miejscu policja ugasiła pożar za pomocą dwóch gaśnic jeszcze przed naszym przyjazdem. Nasze działania polegały na odsunięciu zniczy od ściany i wyznaczeniu bezpiecznej strefy za pomocą taśm.

Zobacz koniecznie: Policja pilnuje siedziby PiS po pożarze. Dwa radiowozy zablokowały ulicę

Tu oglądasz: Pogrzeb Praw Kobiet w Białymstoku. Pożar i interwencja straży pożarnej przed siedzibą PiS (materiał Internauty)

Dziesiątki zapalonych zniczy, wieszaki, białostoczanie z plakatami i czarnymi parasolami. Stoją daleko od siebie, ale wyrażają razem sprzeciw wobec zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce.

- To nie moje prawa są odbierane, ale chcę być solidarny, bo ta sytuacja jest bardzo nie w porządku. To naprawdę jest wyrok na kobiety. Jak można uzasadniać swoje decyzje twierdząc, że urodzenie uszkodzonego płodu nie wpłynie negatywnie na psychikę kobiety? Argumenty osób decydujących o aborcji w Polsce są okrutne i nieetyczne - uważa Tomasz Sierko, uczestnik "Pogrzebu Praw Kobiet" w Białymstoku - Jeśli ktoś uważa, że życie człowieka zaczyna się od poczęcia, to nie mam z tym problemu. Ale ktoś może mieć inne zdanie, każdy też ma swoje sumienie. Sędzią w przypadku nienarodzonego dziecka może być wyłącznie kobieta - dodaje młody mężczyzna.

O godz. 16 pod siedzibą PiS w Białymstoku zebrało się kilkadziesiat osób. To pokłosie decyzji Trybunał Konstytucyjny, który odebrał kobietom możliwość decydowania o terminacji ciąży z powodu przesłanek wskazujących na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu zagrażające jego życiu. Co roku w kraju wykonuje się ok. 1000 takich aborcji.

- Wtrąca się nas do średniowiecza, podczas gdy mamy XXI wiek. To nieludzkie, traktować kobietę jak inkubator. Z zakazem aborcji poradzą sobie osoby zamożne. Pojadą do kliniki na Słowację lub Czech. Musimy jednak myśleć o całym przekroju społeczeństwa. Każda kobieta, tak jak każdy obywatel, powinna mieć zapewnioną opiekę państwa. Tymczasem państwo PiS nas zdradziło - mówi Dorota Zerbst, uczestniczka protestu przed siedzibą PiS przy ul. Stołecznej 2.

Jej zdaniem posłowie i posłanki PiS, m. in. z woj. podlaskiego, postawili się w roli zwyrodnialców i tchórzy. Dlaczego? Nie zaproponowali alternatywnego rozwiązania prawnego, które zostałoby poddane dyskusji publicznej i sejmowej.

- Politycy partii rządzącej wykorzystali pewne kruczki i Trybunał Konstytucyjny. Wcześniej podpisał się pod tym poseł Jacek Żalek, Mieczysław Baszko, Adam Andruszkiewicz, a nawet Aleksandra Szczudło. To skandal, że kobieta podpisuje się pod wyrokiem na inne kobiety. Mogę zrozumieć, że są ludzie głęboko wierzący. Ale państwo jest dla wszystkich. To że kobiety miałyby prawo do aborcji, nie zmuszałoby się do jej wykonania każdego. Chodzi o prawo wyboru, decydowania o swoim życiu - uważa Zerbst.

Koncepcja zaostrzenia ustawy aborcyjnej była forsowana przez różne środowiska konserwatywne od lat. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego to przysłowiowa "kropka nad i". Nowe zasady wejdą w życie z momentem opublikowania w Dzienniku Ustaw tego wyroku. Do tego czasu można wykonywać aborcję z powodu wad płodu.

Przypomnijmy, że wcześniejsze próby wprowadzenia zmian w ustawie m. in. o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży spotkały się z masowymi protestami. W 2016 roku manifestacje organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet przyciągnęły setki tysięcy uczestniczek, co doprowadziło do odrzucenia przez sejm projektu całkowitego zakazu aborcji.

"Pogrzeb Praw Kobiet" organizowany jest od piątku (23 października) w całej Polsce. Na Podlasiu inicjatorami protestu są Ogólnopolski Strajk Kobiet – Białystok, Młodzi Razem Podlaskie, Razem Podlaskie, KOD Podlaskie, Młoda Lewica – Podlasie.

Wideo

Komentarze 90

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
40 lat temu było tak samo, kobiety musiały rodzić martwe dzieci, były poniżane przez niektórych lekarzy, jak np. w tzw. gigancie. "Czego drzesz mordę, jeszcze ci zyłki w oczach nie popekały' a mówił to ginekolog, którego ojciec był ordynatorem. Dzis ponoc to super ginekolog, to dopiero tragedia. A ten protestujace kobiety takie wyuzdane, wulgarne, a najbardziej te stare, juz niepodłne. To nie sa obrończyni kobiet.
G
Gość
24 października, 23:42, jan bez ziemi:

Kurdupel stary trup z ŻOLIBORZA wybiera się 1 na cmentarz , może tam zostanie.

siadła ci psycha całkowicie półtrupie fuuu

G
Gość
24 października, 10:58, Gość:

Nie pozwolę na stany zagrażające życiu kobiet, którym pokurcz z Żoliborza każe rodzić dzieci bez mózgu, bez nerek. Pomogę im wrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego za granicą.

I nic na to , katole, nie poradzicie. Lejcie dalej swoją żółć. Na zdrowie!

24 października, 11:25, Gość:

ty jestes takim przypadkiem bezmózgowym, a lepiej byłoby wyskrobać

24 października, 12:11, Gość:

Ha,ha,ha! Piszcie sobie na zdrowie. I tak nic nie zrobicie . W gabinecie tylko skrzywdzona przez los i pseudo tk kobieta ze stanem zagrażającym życiu oraz ... Ja.

No katole, do klawiatur.

24 października, 13:22, Gość:

ty bydlaku na forum groziłeś zabiciem wielu osobom, jesteś za zabijaniem katoli, jak ich nazywasz ty sowiecka przybłedo

24 października, 15:26, Gość:

Dalej, dalej, co tak słabo. Do klawiatur pięćsetplusy.

Ha,ha,ha.

24 października, 21:15, Gość:

PeObolszewia nie bierze pińcetplus?

Nie siedzi przy klawiaturze?

25 października, 07:47, Gość:

[email protected]

twoją agresję frustrację zazdrość zawiść powoduje mięso. Mięsożercy są jak alkoholicy i narkomani którym slawni wegetarianie przyPOmnieli o ich uzależnieniu od mięsa"

to diagnoza dla dewiantów z LGBTe i wściekłych macic lewackich

G
Gość
24 października, 23:42, jan bez ziemi:

Kurdupel stary trup z ŻOLIBORZA wybiera się 1 na cmentarz , może tam zostanie.

ty juz jesteś zboczeńcu z podlaski truchłem, czuc twój smród bydlaku

G
Gość
25 października, 09:20, Gość:

Tu wcale nie chodzi o aborcję...

No i cyk, Kobiety protestują a po cichu została klepnięta ustawa o przymusowych szczepieniach na koronę.😡

Brak mi słów.

Żadna menda z kotem nie biedzie mi kazała szczepić dzieci na covid i podawać dawki huj-wie-czego w Ich małe organizmy.

POLSKO, OBUDŹ SIE!!

Dz.U.2020.1845 t.j. | Akt obowiązujący

Wersja od: 20 października 2020 r.

Art. 36. [Zastosowanie środków przymusu bezpośredniego]

1. Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków.

2. O zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie przez osoby wykonujące zawody medyczne. Każdy przypadek zastosowania środka przymusu bezpośredniego odnotowuje się w dokumentacji medycznej.

3. Lekarz lub felczer może zwrócić się do Policji, Straży Granicznej lub Żandarmerii Wojskowej o pomoc w zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego. Udzielenie pomocy następuje pod warunkiem wyposażenia funkcjonariuszy lub żołnierzy w środki chroniące przed chorobami zakaźnymi przez tego lekarza lub felczera.

4. Przed zastosowaniem środka przymusu bezpośredniego uprzedza się o tym osobę, wobec której środek przymusu bezpośredniego ma być zastosowany, i fakt ten odnotowuje się w dokumentacji medycznej. Przy wyborze środka przymusu bezpośredniego należy wybierać środek możliwie dla tej osoby najmniej uciążliwy, a przy stosowaniu środka przymusu bezpośredniego należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o dobro tej osoby.

5. Przymus bezpośredni polegający na unieruchomieniu może być stosowany nie dłużej niż 4 godziny. W razie potrzeby stosowanie tego przymusu może być przedłużone na następne okresy 6-godzinne, przy czym nie dłużej niż 24 godziny łącznie.

6. Przytrzymywanie jest doraźnym, krótkotrwałym unieruchomieniem osoby z użyciem siły fizycznej.

7. Unieruchomienie jest dłużej trwającym obezwładnieniem osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftana bezpieczeństwa.

8. Przymusowe podanie leku jest doraźnym lub przewidzianym w planie postępowania leczniczego wprowadzeniem leków do organizmu osoby - bez jej zgody.

G
Gość
Tu wcale nie chodzi o aborcję...
G
Gość
24 października, 10:58, Gość:

Nie pozwolę na stany zagrażające życiu kobiet, którym pokurcz z Żoliborza każe rodzić dzieci bez mózgu, bez nerek. Pomogę im wrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego za granicą.

I nic na to , katole, nie poradzicie. Lejcie dalej swoją żółć. Na zdrowie!

24 października, 11:25, Gość:

ty jestes takim przypadkiem bezmózgowym, a lepiej byłoby wyskrobać

24 października, 12:11, Gość:

Ha,ha,ha! Piszcie sobie na zdrowie. I tak nic nie zrobicie . W gabinecie tylko skrzywdzona przez los i pseudo tk kobieta ze stanem zagrażającym życiu oraz ... Ja.

No katole, do klawiatur.

24 października, 13:22, Gość:

ty bydlaku na forum groziłeś zabiciem wielu osobom, jesteś za zabijaniem katoli, jak ich nazywasz ty sowiecka przybłedo

24 października, 15:26, Gość:

Dalej, dalej, co tak słabo. Do klawiatur pięćsetplusy.

Ha,ha,ha.

24 października, 21:15, Gość:

PeObolszewia nie bierze pińcetplus?

Nie siedzi przy klawiaturze?

[email protected]

twoją agresję frustrację zazdrość zawiść powoduje mięso. Mięsożercy są jak alkoholicy i narkomani którym slawni wegetarianie przyPOmnieli o ich uzależnieniu od mięsa"

h
hexa
24 października, 10:58, Gość:

Nie pozwolę na stany zagrażające życiu kobiet, którym pokurcz z Żoliborza każe rodzić dzieci bez mózgu, bez nerek. Pomogę im wrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego za granicą.

I nic na to , katole, nie poradzicie. Lejcie dalej swoją żółć. Na zdrowie!

24 października, 11:25, Gość:

ty jestes takim przypadkiem bezmózgowym, a lepiej byłoby wyskrobać

24 października, 12:11, Gość:

Ha,ha,ha! Piszcie sobie na zdrowie. I tak nic nie zrobicie . W gabinecie tylko skrzywdzona przez los i pseudo tk kobieta ze stanem zagrażającym życiu oraz ... Ja.

No katole, do klawiatur.

24 października, 13:22, Gość:

ty bydlaku na forum groziłeś zabiciem wielu osobom, jesteś za zabijaniem katoli, jak ich nazywasz ty sowiecka przybłedo

24 października, 17:41, białostoczanin:

Żałosny pisobolszewicki , samotny , tęskniący za ciąganiem druta Misiejuka degeneracie . Nie ma słów , które człowiek zna by określić twój , ścierwo ,poziom moralności i człowieczeństwa . cyt "Miałeś, PiS Da , złoty róg, miałeś, PiS Da, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur."

24 października, 21:22, Gość:

Jaki ty "białostoczanin"?

Ty zwykły kacap, nasażeniec jesteś.

Paszoł won!!!

hahahaha. Żałosny pisobolszewicki zyebie . Na nic twoje zaklęcia , jakie rzucała twaja babuszka .

Cytuję"Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!" Szanowny Kurierze "PORA NA BANA DLA TEGO PISUAROWEGO BEZDZIETNEGO SAMOTNEGO HEJTUJĄCEGO DEWIANTA POPIERAJĄCEGO NIE TAK DAWNO UŁASKAWIENIE PEDOFILA ONANIZUJĄCEGO SIĘ RĘKAMI SWEGO DZIECKA , ZDEGENEROWANEGO DZBANA O MORALNOŚCI SZLAMU Z CZAJKI BEŁKOCZĄCEGO NIEUSTANNIE OD LAT TE SAME IMBECYLNE TEKSTY NA FORUM "!

j
jan bez ziemi
Kurdupel stary trup z ŻOLIBORZA wybiera się 1 na cmentarz , może tam zostanie.
G
Gość
24 października, 10:58, Gość:

Nie pozwolę na stany zagrażające życiu kobiet, którym pokurcz z Żoliborza każe rodzić dzieci bez mózgu, bez nerek. Pomogę im wrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego za granicą.

I nic na to , katole, nie poradzicie. Lejcie dalej swoją żółć. Na zdrowie!

24 października, 11:25, Gość:

ty jestes takim przypadkiem bezmózgowym, a lepiej byłoby wyskrobać

24 października, 12:11, Gość:

Ha,ha,ha! Piszcie sobie na zdrowie. I tak nic nie zrobicie . W gabinecie tylko skrzywdzona przez los i pseudo tk kobieta ze stanem zagrażającym życiu oraz ... Ja.

No katole, do klawiatur.

24 października, 13:22, Gość:

ty bydlaku na forum groziłeś zabiciem wielu osobom, jesteś za zabijaniem katoli, jak ich nazywasz ty sowiecka przybłedo

24 października, 17:41, białostoczanin:

Żałosny pisobolszewicki , samotny , tęskniący za ciąganiem druta Misiejuka degeneracie . Nie ma słów , które człowiek zna by określić twój , ścierwo ,poziom moralności i człowieczeństwa . cyt "Miałeś, PiS Da , złoty róg, miałeś, PiS Da, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur."

Jaki ty "białostoczanin"?

Ty zwykły kacap, nasażeniec jesteś.

Paszoł won!!!

G
Gość
24 października, 10:58, Gość:

Nie pozwolę na stany zagrażające życiu kobiet, którym pokurcz z Żoliborza każe rodzić dzieci bez mózgu, bez nerek. Pomogę im wrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego za granicą.

I nic na to , katole, nie poradzicie. Lejcie dalej swoją żółć. Na zdrowie!

24 października, 11:25, Gość:

ty jestes takim przypadkiem bezmózgowym, a lepiej byłoby wyskrobać

24 października, 12:11, Gość:

Ha,ha,ha! Piszcie sobie na zdrowie. I tak nic nie zrobicie . W gabinecie tylko skrzywdzona przez los i pseudo tk kobieta ze stanem zagrażającym życiu oraz ... Ja.

No katole, do klawiatur.

24 października, 13:22, Gość:

ty bydlaku na forum groziłeś zabiciem wielu osobom, jesteś za zabijaniem katoli, jak ich nazywasz ty sowiecka przybłedo

24 października, 15:26, Gość:

Dalej, dalej, co tak słabo. Do klawiatur pięćsetplusy.

Ha,ha,ha.

PeObolszewia nie bierze pińcetplus?

Nie siedzi przy klawiaturze?

G
Gość
24 października, 10:58, Gość:

Nie pozwolę na stany zagrażające życiu kobiet, którym pokurcz z Żoliborza każe rodzić dzieci bez mózgu, bez nerek. Pomogę im wrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego za granicą.

I nic na to , katole, nie poradzicie. Lejcie dalej swoją żółć. Na zdrowie!

24 października, 11:25, Gość:

ty jestes takim przypadkiem bezmózgowym, a lepiej byłoby wyskrobać

24 października, 12:11, Gość:

Ha,ha,ha! Piszcie sobie na zdrowie. I tak nic nie zrobicie . W gabinecie tylko skrzywdzona przez los i pseudo tk kobieta ze stanem zagrażającym życiu oraz ... Ja.

No katole, do klawiatur.

24 października, 13:22, Gość:

ty bydlaku na forum groziłeś zabiciem wielu osobom, jesteś za zabijaniem katoli, jak ich nazywasz ty sowiecka przybłedo

24 października, 17:41, białostoczanin:

Żałosny pisobolszewicki , samotny , tęskniący za ciąganiem druta Misiejuka degeneracie . Nie ma słów , które człowiek zna by określić twój , ścierwo ,poziom moralności i człowieczeństwa . cyt "Miałeś, PiS Da , złoty róg, miałeś, PiS Da, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur."

Mało, za mało. Do klawiatur czarna pisowska zarazo.

Ha,ha,ha.

b
białostoczanin
24 października, 10:58, Gość:

Nie pozwolę na stany zagrażające życiu kobiet, którym pokurcz z Żoliborza każe rodzić dzieci bez mózgu, bez nerek. Pomogę im wrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego za granicą.

I nic na to , katole, nie poradzicie. Lejcie dalej swoją żółć. Na zdrowie!

24 października, 11:25, Gość:

ty jestes takim przypadkiem bezmózgowym, a lepiej byłoby wyskrobać

24 października, 12:11, Gość:

Ha,ha,ha! Piszcie sobie na zdrowie. I tak nic nie zrobicie . W gabinecie tylko skrzywdzona przez los i pseudo tk kobieta ze stanem zagrażającym życiu oraz ... Ja.

No katole, do klawiatur.

24 października, 13:22, Gość:

ty bydlaku na forum groziłeś zabiciem wielu osobom, jesteś za zabijaniem katoli, jak ich nazywasz ty sowiecka przybłedo

Żałosny pisobolszewicki , samotny , tęskniący za ciąganiem druta Misiejuka degeneracie . Nie ma słów , które człowiek zna by określić twój , ścierwo ,poziom moralności i człowieczeństwa . cyt "Miałeś, PiS Da , złoty róg, miałeś, PiS Da, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur."

G
Gość
24 października, 10:58, Gość:

Nie pozwolę na stany zagrażające życiu kobiet, którym pokurcz z Żoliborza każe rodzić dzieci bez mózgu, bez nerek. Pomogę im wrócić do zdrowia fizycznego i psychicznego za granicą.

I nic na to , katole, nie poradzicie. Lejcie dalej swoją żółć. Na zdrowie!

24 października, 11:25, Gość:

ty jestes takim przypadkiem bezmózgowym, a lepiej byłoby wyskrobać

24 października, 12:11, Gość:

Ha,ha,ha! Piszcie sobie na zdrowie. I tak nic nie zrobicie . W gabinecie tylko skrzywdzona przez los i pseudo tk kobieta ze stanem zagrażającym życiu oraz ... Ja.

No katole, do klawiatur.

24 października, 13:22, Gość:

ty bydlaku na forum groziłeś zabiciem wielu osobom, jesteś za zabijaniem katoli, jak ich nazywasz ty sowiecka przybłedo

Dalej, dalej, co tak słabo. Do klawiatur pięćsetplusy.

Ha,ha,ha.

G
Gość
Aborcja jest okey dla puszczalskich bab i ich chłopów. Zabić dziecko to dla nich przyjemność, bo to maja w genach po patologicznym ojcu i matce
Dodaj ogłoszenie