Pożar katedry w Gorzowie. Jest decyzja: trzeba zdemontować iglicę na nadpalonej wieży katedry

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Wideo

Kilkunastogodzinny pożar zbyt mocno zniszczył hełm wieży, by można było go zostawić teraz bez interwencji - trzeba zdjąć przechyloną iglicę.

To nie będzie łatwe zadanie: trzeba zdjąć element będący na wysokości niemal 40 metrów.

Przypomnijmy: podczas akcji gaśniczej wielu gorzowian dziwiło się, że strefa bezpieczeństwa (wyłączona z ruchu) jest tak wielka. Ratownicy tłumaczyli, że tak wielki obszar ma usprawnić prowadzenie działań, ale jest to też zabezpieczenie właśnie przed ewentualnym zawaleniem się fragmentów wieży. Nic - na szczęście - nie runęło, jednak teraz wyznaczona strefa pozwoli na bezpieczne wykonanie demontażu iglicy.

Godzina 23.15
Strażacy maja nadzieję, że już w poniedziałek, 3 lipca, teren działań przekażą władzom kościelnym i miejskim. To oznacza, że strażacy odjadą z okolic katedry.

Godzina 23.07
Iglica została odcięta i na tym prace przerwano. Powodem jest awaria dźwigu. - Możemy go naprawić w późnych godzinach nocnych - mówi kpt. Dariusz Szymura, rzecznik lubuskich strażaków.

Kula z iglicy jest zabezpieczona, znajduje się u proboszcza.

Strażacy do działań powrócą rano, prawdopodobnie między 7.00 a 8.00. Cały czas są na miejscu, wszystko sprawdzają i kontrolują. Utrzymana została strefa bezpieczeństwa, co oznacza, że centrum Gorzowa dalej jest zamknięte.

Godzina 22.30
Wycięty już jest drugi fragment iglicy. Demontaż trwała znacznie dłużej, bo ta część była wielkości człowieka i dużo też cięższa. Wycinanie jest bardzo utrudnione, fachowcy bowiem pracują w koszu zawieszonym na linie. Nie jest to więc sztywne, nawet z ziemi widać, jak kosz się buja. Akcję obserwują setki gorzowian, robią zdjęcia, nagrywają filmy, niektórzy mają lornetki i minilunety.

Godzina 22.12
Pierwszy fragment iglicy odcięty.

Godz. 22.06
Zaczęło się odcinanie iglicy.

Pożar katedry w Gorzowie. Jest decyzja: trzeba zdemontować iglicę na nadpalonej wieży katedry
Tomasz Rusek

Godz. 20.58

Dokładnie pośrodku poniższego zdjęcia widać ekipę strażaków i techników zebranych nad piłami (z daleka wyglądają na łańcuchowe). To najpewniej nimi będzie wycinana iglica.

Przygotowania do demontażu iglicy
Tomasz Rusek

Widok na miejsce akcji z ul. Sikorskiego.

Przygotowania do demontażu iglicy
Tomasz Rusek

Przygotowania strażaków z różnych punktów obserwacyjnych śledzą setki gorzowian.

Gorzowianie obserwują przygotowania do demontażu iglicy
Tomasz Rusek

Godz. 20.31

Wygląda na to, że fachowcy testują sprzęt: sprawdzają jak wysoko mogą podnieść specjalny kosz i czy zachowuje się on stabilnie.
Według naszego reportera kosz być może posłuży jako „pojemnik” na iglicę. Strażacy odetną ją z drugiego podnośnika, który wygląda, jakby szykował się do pracy.

Przygotowania do demontażu iglicyc
Tomasz Rusek

Godz. 20.15

Zaczynają się przygotowania do demontażu katedralnej iglicy. Z boku kościoła, bliżej ul. Obortyckiej zaparkował już specjalny dźwig za pomocą którego operacja zostanie wykonana.

Bez dymu, ognia i mroku doskonale widać, jak wieża katedry jest zniszczona. W poszyciu dachu jest mnóstwo dziur i otworów. Przez nie strażacy wlewali wodę. Widać to na filnie:

Czytaj też: Pożar katedry w Gorzowie! Z wieży bucha dym [ZDJĘCIA, FILMY]

Tutaj zobaczysz wszystkie materiały z pożaru katedry

Zobacz też: Pożar katedry w Gorzowie. Tak wygląda budowla z lotu ptaka

Materiał oryginalny: Pożar katedry w Gorzowie. Jest decyzja: trzeba zdemontować iglicę na nadpalonej wieży katedry - Gazeta Lubuska

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agnostyk
W dniu 02.07.2017 o 23:57, Rakoczy napisał:

Agnostyku, nowicjuszu w tym forum poczytnej Gazety Lubuskiej, ignorujesz możliwości prawne legalnie wydawanej gazety w Polsce. wobec Twego hejtu ? Nie bądź internetowym nuworyszem, bo prawnie nie masz racji. To, że napisałem w jednym z wyrazów "-ą", zamiast "-om", nie jest argumentem, by mnie obrażać.Nie bądź buńczuczny wobec innych. Agnostyku, przypomnij sobie ile popełniłeś błędów życiowych, a Twe ortograficzne, będą też nieważne.  Co do kaczystów, to Twój pogląd. W inny sposób definiuję kaczyzm w Polsce. Wiem, że fora internetowe są inwigilowane przez polskich zwolenników partii PiS.Nie przyjmuję określenia "szkodnik", jako charakterystyki poczynań grupy obywatela Kaczyńskiego Jarosława.To jest obraźliwe dla ludzi wyznających ideologię kaczyzmu i potrafią za to wyegzekwować od Ciebie odpowiedzialność opisaną w polskim prawie. Ignorujesz moje prawa dotyczące wyegzekwowania od Ciebie odpowiedzialności.To jest prozaicznie łatwe.Zarzucasz mi grafomanię, ale mylisz definicję tego pojęcia. Ob. Jarosław Kaczyński, prezes partii PiS zdobył demokratycznie władzę.W Lubuskiem, ma relatywnie stosunkowo najmniejszą akceptację społeczną. Jednak jego podwładni mają realną władzę. Konkludując, proszę zważaj na to, jak i w jakiej formie oceniasz i krytykujesz innych.Wolność, jako kryterium ma wielką skalę tolerancji, w tym przypadku wycofaj się, ponieważ nie chcę się z Tobą spotkać pod symbolem Temidy. Agnostyku - dobranoc. Rakoczy 

 

Czymże jest to, co teraz robisz, jak nie  grafomanią?

Pytałeś czy znam definicję słowa agnostyk. . Otóż agnostykiem jestem w rzeczywistości. Teraz ja otwarcie zapytam czy Ty jesteś Rakoczym za którego się podajesz? Ty masz odwagę straszyć mnie,że naruszam Twoją godność ?- Pytam , w którym miejscu ? !

Stawiam tezę, że to Ty naruszasz dobro i pamięć wygasłego wpołowie XVIII wieku zacnego węgierskiego rodu Rakoczych.

Masz do tego prawo ?Pytanie stawiam nie oczekując  na Twoją odpowiedź, która  może być jedynie pokrętnym  "pieprzeniem bzdur"

Bywaj !

R
Rakoczy

Agnostyku, nowicjuszu w tym forum poczytnej Gazety Lubuskiej, ignorujesz możliwości prawne legalnie wydawanej gazety w Polsce. wobec Twego hejtu ?

 

Nie bądź internetowym nuworyszem, bo prawnie nie masz racji.

 

To, że napisałem w jednym z wyrazów "-ą", zamiast "-om", nie jest argumentem, by mnie obrażać.

Nie bądź buńczuczny wobec innych.

 

Agnostyku, przypomnij sobie ile popełniłeś błędów życiowych, a Twe ortograficzne, będą też nieważne. 

 

Co do kaczystów, to Twój pogląd.

 

W inny sposób definiuję kaczyzm w Polsce.

 

Wiem, że fora internetowe są inwigilowane przez polskich zwolenników partii PiS.

Nie przyjmuję określenia "szkodnik", jako charakterystyki poczynań grupy obywatela Kaczyńskiego Jarosława.

To jest obraźliwe dla ludzi wyznających ideologię kaczyzmu i potrafią za to wyegzekwować od Ciebie odpowiedzialność opisaną w polskim prawie.

 

Ignorujesz moje prawa dotyczące wyegzekwowania od Ciebie odpowiedzialności.

To jest prozaicznie łatwe.Zarzucasz mi grafomanię, ale mylisz definicję tego pojęcia.

 

Ob. Jarosław Kaczyński, prezes partii PiS zdobył demokratycznie władzę.

W Lubuskiem, ma relatywnie stosunkowo najmniejszą akceptację społeczną. 

Jednak jego podwładni mają realną władzę.

 

Konkludując, proszę zważaj na to, jak i w jakiej formie oceniasz i krytykujesz innych.

Wolność, jako kryterium ma wielką skalę tolerancji, w tym przypadku wycofaj się, 

ponieważ nie chcę się z Tobą spotkać pod symbolem Temidy.

 

Agnostyku - dobranoc.

 

Rakoczy 

A
Agnostyk
W dniu 02.07.2017 o 22:18, Rakoczy napisał:

Oj. Agnostyku, czy zrozumiałeś sedno moich pytań ? Wojewoda Dajczak, komendant Klusek, i administracyjnie ważni, większość odpowiedzialna za wizerunek partii populistycznej PiS, nie ignorują publicznych pytań dot. kwestii społecznych, w tym przypadku bezpieczeństwa, a przy okazji nieszczęść w obiektach religijnych, decydujących o postrzeganiu przez wyborców dzisiejszych rządzących. Ludzie z partii Rządzącej w Polsce są po partyjnym zlocie. Są posłuszni w wykonywaniu poleceń swego pryncypała i mentora, obywatela Kaczyńskiego Jarosława,prezesa partii. Spójrz do polskich portali internetowych, premierką polskiego rządu, ob. Szydło Beata już zadeklarowała pomoc materialną w odbudowie ważnej świątyni katolickiej w zachodnich rubieżach Polski. Agnostyku, przypomnij sobie definicję słowa "agnostyk".Żyj sobie na miarę Twych potrzeb. Wiem, że moderator administracyjny z redakcji ( :lol: :D )"Gazety Lubuskiej" lub jego dyżurujący na forum jego odpowiednicy, usuną Twój wpis, który naruszył moja godność osobistą.Pamiętaj, w Polsce trwa kaczyzm, a to zjawisko polityczne nabiera politycznego impetu. Rakoczy 

 

Byki ortograficzne robisz. Definicję  słowa  agnostyk znam. Natomiast Ty nie znasz ortografii. Moim zdaniem jesteś  nieszkodliwym aczkolwiek upierdliwym użytkownikiem forum GL.

To co robisz na forum  nazywa się  grafomanią.Na domiar złego Twoja grafomania jest bardzo "niepełnosprawna"  :P 

Kaczystów również  uważam za szkodników. W tym jedynym wypadku znajduję jakąś małą zbieżność poglądów :D

Co się zaś tyczy administratora moderacyjnego i moderatora administrujacego -To zgadnij co oni   łącznie z Tobą mogą mi zrobić ? :lol: 

R
Rakoczy

Oj. Agnostyku, czy zrozumiałeś sedno moich pytań ?

 

Wojewoda Dajczak, komendant Klusek, i administracyjnie ważni, większość odpowiedzialna za wizerunek partii populistycznej PiS, nie ignorują publicznych pytań dot. kwestii społecznych, w tym przypadku bezpieczeństwa, a przy okazji nieszczęść w obiektach religijnych, decydujących o postrzeganiu przez wyborców dzisiejszych rządzących.

 

Ludzie z partii Rządzącej w Polsce są po partyjnym zlocie. 

Są posłuszni w wykonywaniu poleceń swego pryncypała i mentora, obywatela Kaczyńskiego Jarosława,prezesa partii.

 

Spójrz do polskich portali internetowych, premierką polskiego rządu, ob. Szydło Beata już zadeklarowała pomoc materialną w odbudowie ważnej świątyni katolickiej w zachodnich rubieżach Polski.

 

Agnostyku, przypomnij sobie definicję słowa "agnostyk".

Żyj sobie na miarę Twych potrzeb.

 

Wiem, że moderator administracyjny z redakcji "Gazety Lubuskiej" lub jego dyżurujący na forum jego odpowiednicy, usuną Twój wpis, który naruszył moja godność osobistą.

Pamiętaj, w Polsce trwa kaczyzm, a to zjawisko polityczne nabiera politycznego impetu.

 

Rakoczy 

A
Agnostyk
W dniu 02.07.2017 o 21:23, Rakoczy napisał:

W lewicowo-prawicowym Gorzowie Wielkopolskim miejscowa społeczność katolicka i nie tylko, doświadcza traumy z powodu tragicznego w skutkach materialnych i duchowych pożaru w historycznej katedrze Kościoła katolickiego w centrum miasta, stolicy województwa lubuskiego. W związku z tym składam publiczne ubolewanie gorzowskim wyznawcą katolicyzmu, administratorom parafii katedry w Gorzowie Wlkp. i społeczności miasta,z powodu pożaru i konsekwencji działań ratowniczo-gaśniczych. Publicznie pytam, a moje argumenty kieruję do najważniejszych przedstawicieli władz prawicowych regionu lubuskiego, pana wojewody z PiS, p. Dajczaka i marszałkini z PO, p. Polak oraz innych osób odpowiedzialnych za administracyjne, operacyjne, właścicielskie gwarancje bezpieczeństwa, w tym ochrony przeciwpożarowej  w obiektach sakralnych różnych wyznań religijnych w Lubuskiem. 1/ Czy miejscowa kuria biskupia Kościoła katolickiego lub zależna administracyjnie od niej parafia  katolicka z proboszczem katedry, zabytkowego obiektu sakralnego potrafią transparentnie /medialnie/ udokumentować zakres ubezpieczeń świątyni od następstw nieszczęść popożarowych i innych z katalogu zagrożeń standardowo opisanych dla tego rodzaju obiektu ? 2/Czy z urzędu, z mocy jeszcze obowiązującego polskich procedur prawnych miejscowa gorzowska prokuratura rozpoczęła działania operacyjne w celu ustalenia prawdy materialnej pożarowej tragedii katedry, symbolu kultu religijnego w Gorzowie Wielkopolskim ? 3/Czy gorzowska policja potrafiła zabezpieczyć wszelką dostępną dokumentację z kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego przechowywaną w sejfie administracyjnym probostwa katedry w której miał miejsce pożar oraz w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. oraz w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim lub innych lubuskich instytucjach współpracujących z parafią, by obiekt katedry spełniał kryteria warunkowane w stosownych podstawach prawnych ochrony przeciwpożarowej, Prawa budowlanego i kryteriów prawa o zabytkach religijnych ? 4/Czy Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnych w Gorzowie Wielkopolskim, obywatel Klusek Sławomir i jego podwładni z Państwowej Straży Pożarnej, tak jak i on kierujący gorzowskimi działaniami ratowniczo-gaśniczymi w pożarze  gorzowskiej katedry Kk, są ubezpieczeni na rzecz wydawania i wykonywania udowodnionych proceduralnie ewentualnych błędnych decyzji w kierowaniu, analizie, strategii działań dowódczych i wykonawczych  podczas swej służby w jednostkach organizacyjnych PSP, w Lubuskiem i poza nim lub ich  udziału w działaniach poza terytorium Polski ? 5/Czy minister, obywatel Błaszczak, odpowiedzialny w imieniu obywatelki premierki rządu polskiego, pani Szydło Beaty, za nadzór i kordynacje bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce, zobowiązał urzędującego komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, obywatela Suskiego/nie pomne jego imienia/, do udziału w gremium/komisji kierowanej przez podsekretarza stanu obywatela Zielinskiego/zwyczjowo:vc-ministra MSW/, by poddać pragmatycznej ocenie działania wszelkich służb ratowniczych biorących udział we wczorajszym i dzisiejszym pożarze katedry w Gorzowie Wielkopolskim ? 6/Czy gremium/sztab kryzysowy obradujący /ponoć co najmniej 2. razy wg mediów rządowych i prywatnych/,pod auspicjami ob. wojewody Dajczak i ob.marszałkini Polak z udziałem między innymi prezydenta lub jego pełnomocników miasta Gorzowa Wlkp., przedstawicieli zielonogórsko-gorzowskiej kurii Kościoła katolickiego i zainteresowanych służb i przedstawicielstw regionu lubuskiego oraz z poziomu warszawskiej administracji centralnej, w wielu tezach omawianych podczas spotkań, ustalono wstępne/szacunkowe strategie ekonomiczne dotyczące kosztów działań ratowniczo-gaśniczych w czasie pożaru, kosztów usuwania skutków zniszczeń wskutek totalnego zalania głównie wodą i wypełnienia pianami gaśniczymi wnętrza obiektu sakralnego gorzowskiej katedry, taktyki efektywnego/bezpiecznego demontażu kopuły i jej elementów ? 7/ Czy sztab kryzysowy rozważał obligatoryjne wykorzystanie rezerw finansowych Gorzowa Wielkopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze i Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie wielkopolskim, by finansować teraźniejsze działania służb ratowniczych technicznych, w tym logistyki kadetów ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej z Poznania, przeznaczonych do najtrudniejszych prac porządkowych /czy to nie absurdalne/ ?   Czy obywatel Dajczak, wojewoda w Lubuskiem, działający w imieniu pani obywatelki premierki Szydło Beaty, transparentnie w lokalnych mediach w formie pisemnej i także w Radiu Zachód i prorządowej TVPGorzów Wielkopolski oraz na stronie internetowej urzędu którym zarządza i administruje, będzie autoryzował odpowiedzi na pytania zadane przeze mnie, które z mocy prawa opracują nadzorowane przez niego instytucje ? Panie Dajczaku, proszę pana o obywatelską rzetelność w meritum kwestii o które pana poprosiłem, pisząc to na forum dyskusyjnym internetowego wydania "Gazety Lubuskiej". Czołem !  Rakoczy   

 

Czołem, to ty może walnij  w ścianę  ?

 

Tego nie sposób czytać. To wygląda jak jakiś stek bredni j nietrzeźwego staruszka.

R
Rakoczy

W lewicowo-prawicowym Gorzowie Wielkopolskim miejscowa społeczność katolicka i nie tylko, doświadcza traumy z powodu tragicznego w skutkach materialnych i duchowych pożaru w historycznej katedrze Kościoła katolickiego w centrum miasta, stolicy województwa lubuskiego.

 

W związku z tym składam publiczne ubolewanie gorzowskim wyznawcą katolicyzmu, administratorom parafii katedry w Gorzowie Wlkp. i społeczności miasta,

z powodu pożaru i konsekwencji działań ratowniczo-gaśniczych.

 

Publicznie pytam, a moje argumenty kieruję do najważniejszych przedstawicieli władz prawicowych regionu lubuskiego, pana wojewody z PiS, p. Dajczaka i marszałkini z PO, p. Polak oraz innych osób odpowiedzialnych za administracyjne, operacyjne, właścicielskie gwarancje bezpieczeństwa, w tym ochrony przeciwpożarowej  w obiektach sakralnych różnych wyznań religijnych w Lubuskiem.

 

1/ Czy miejscowa kuria biskupia Kościoła katolickiego lub zależna administracyjnie od niej parafia  katolicka z proboszczem katedry, zabytkowego obiektu sakralnego potrafią transparentnie /medialnie/ udokumentować zakres ubezpieczeń świątyni od następstw nieszczęść popożarowych i innych z katalogu zagrożeń standardowo opisanych dla tego rodzaju obiektu ?

 

2/Czy z urzędu, z mocy jeszcze obowiązującego polskich procedur prawnych miejscowa gorzowska prokuratura rozpoczęła działania operacyjne w celu ustalenia prawdy materialnej pożarowej tragedii katedry, symbolu kultu religijnego w Gorzowie Wielkopolskim ?

 

3/Czy gorzowska policja potrafiła zabezpieczyć wszelką dostępną dokumentację z kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego przechowywaną w sejfie administracyjnym probostwa katedry w której miał miejsce pożar oraz w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. oraz w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim lub innych lubuskich instytucjach współpracujących z parafią, by obiekt katedry spełniał kryteria warunkowane w stosownych podstawach prawnych ochrony przeciwpożarowej, Prawa budowlanego i kryteriów prawa o zabytkach religijnych ?

 

4/Czy Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnych w Gorzowie Wielkopolskim, obywatel Klusek Sławomir i jego podwładni z Państwowej Straży Pożarnej, tak jak i on kierujący gorzowskimi działaniami ratowniczo-gaśniczymi w pożarze  gorzowskiej katedry Kk, są ubezpieczeni na rzecz wydawania i wykonywania udowodnionych proceduralnie ewentualnych błędnych decyzji w kierowaniu, analizie, strategii działań dowódczych i wykonawczych  podczas swej służby w jednostkach organizacyjnych PSP, w Lubuskiem i poza nim lub ich  udziału w działaniach poza terytorium Polski ?

 

5/Czy minister, obywatel Błaszczak, odpowiedzialny w imieniu obywatelki premierki rządu polskiego, pani Szydło Beaty, za nadzór i kordynacje bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce, zobowiązał urzędującego komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, obywatela Suskiego/nie pomne jego imienia/, do udziału w gremium/komisji kierowanej przez podsekretarza stanu obywatela Zielinskiego/zwyczjowo:vc-ministra MSW/, by poddać pragmatycznej ocenie działania wszelkich służb ratowniczych biorących udział we wczorajszym i dzisiejszym pożarze katedry w Gorzowie Wielkopolskim ?

 

6/Czy gremium/sztab kryzysowy obradujący /ponoć co najmniej 2. razy wg mediów rządowych i prywatnych/,pod auspicjami ob. wojewody Dajczak i ob.marszałkini Polak z udziałem między innymi prezydenta lub jego pełnomocników miasta Gorzowa Wlkp., przedstawicieli zielonogórsko-gorzowskiej kurii Kościoła katolickiego i zainteresowanych służb i przedstawicielstw regionu lubuskiego oraz z poziomu warszawskiej administracji centralnej, w wielu tezach omawianych podczas spotkań, ustalono wstępne/szacunkowe strategie ekonomiczne dotyczące kosztów działań ratowniczo-gaśniczych w czasie pożaru, kosztów usuwania skutków zniszczeń wskutek totalnego zalania głównie wodą i wypełnienia pianami gaśniczymi wnętrza obiektu sakralnego gorzowskiej katedry, taktyki efektywnego/bezpiecznego demontażu kopuły i jej elementów ?

 

7/ Czy sztab kryzysowy rozważał obligatoryjne wykorzystanie rezerw finansowych Gorzowa Wielkopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze i Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie wielkopolskim, by finansować teraźniejsze działania służb ratowniczych technicznych, w tym logistyki kadetów ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej z Poznania, przeznaczonych do najtrudniejszych prac porządkowych /czy to nie absurdalne/ ?  

 

Czy obywatel Dajczak, wojewoda w Lubuskiem, działający w imieniu pani obywatelki premierki Szydło Beaty, transparentnie w lokalnych mediach w formie pisemnej i także w Radiu Zachód i prorządowej TVPGorzów Wielkopolski oraz na stronie internetowej urzędu którym zarządza i administruje, będzie autoryzował odpowiedzi na pytania zadane przeze mnie, które z mocy prawa opracują nadzorowane przez niego instytucje ?

 

Panie Dajczaku, proszę pana o obywatelską rzetelność w meritum kwestii o które pana poprosiłem, pisząc to na forum dyskusyjnym internetowego wydania "Gazety Lubuskiej".

 

Czołem !  Rakoczy