Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożary w Białymstoku. Rosną budynki,ale nie drabiny

Izabela Krzewska [email protected]
Najwyższa drabina, którą dysponują białostoccy strażacy, umożliwia ewakuację ludzi z 9. piętra. Najwyższy wieżowiec w mieście, znajdujący się przy ul. Żelaznej, ma zaś 18 pięter. Jak podkreślają strażacy, z działka można jednak podać strumień piany na wysokość 20 metrów.
Najwyższa drabina, którą dysponują białostoccy strażacy, umożliwia ewakuację ludzi z 9. piętra. Najwyższy wieżowiec w mieście, znajdujący się przy ul. Żelaznej, ma zaś 18 pięter. Jak podkreślają strażacy, z działka można jednak podać strumień piany na wysokość 20 metrów.
Strażacy nie mają sprzętu, który sięga powyżej 10. piętra

Najwyższa drabina, jaką dysponują białostoccy strażacy, ma 37 m. Wieża kościoła św. Wojciecha, która spłonęła w niedzielę - 40. Na przyjazd sprzętu gaśniczego z Warszawy o drabinie wystarczająco wysokiej do walki z ogniem strażacy czekali dwie godziny. Gdy już dotarł do Białegostoku, dach prawie spłonął. Stołeczny sprzęt przydał się więc praktycznie tylko do prac rozbiórkowych.

- Strażacy chcieliby mieć sprzęt o najwyższych parametrach. Jest tylko pytanie, gdzie spotykają się rzeczywiste potrzeby z naszym chciejstwem - komentuje Marcin Janowski, rzecznik podlaskiej straży pożarnej. - Straż pożarna wydaje duże kwoty na zapewnienie ewakuacji i ratowania życia i zdrowia ludzi. I to jest nasz najważniejszy cel. Państwo nie jest w stanie wyłożyć setek milionów zł, mieć straż miała drabinę tak wysoką jak najwyższy budynek w Polsce. Najwyższe budynki w kraju mają 200 metrów. A najwyższy podnośnik na świecie - 112 metrów. I znajduje się w Moskwie.

Zapewnia, że obecnie posiadany sprzęt jest wystarczający, by zapewnić bezpieczeństwo ludzi w Białymstoku. Na wyposażeniu białostockich strażaków są dwa 24-metrowe podnośniki, które umożliwiają ewakuację ludzi z trzeciego piętra oraz dwie 37-metrowe drabiny, które sięgają do dziesiątej kondygnacji.

Do apartamentowców drabiny nie sięgną

Tymczasem przy ul. Wesołej w Białymstoku do końca przyszłego roku ma powstać wysoki na blisko 50 m 15-piętrowy apartamentowiec LegioNova. Tuż obok 18-piętrowego wieżowca przy ul. Żelaznej. Z kolei przy ul. Tysiąclecia, obok oddanych do użytku budynków od strony ul. Kombatantów, powstaje apartamentowiec wysoki na 54 m.

To tyle samo co budynek Urzędu Miejskiego w Białymstoku
- Zabezpieczenie przeciwpożarowe wszystkich obiektów jest podstawowym obowiązkiem ustawowym właściciela i administratora - podkreśla Janowski. - W przeciwnym wypadku nawet najbardziej wymyślny sprzęt strażacki nie jest w stanie ugasić z zewnątrz pożaru takiego budynku. Straż pożarna nie ma wpływu na efekty nieumyślnego działania ludzi, czy awarii instalacji w obiekcie.

- Nasze budynki mają niepalną konstrukcję, można powiedzieć, że same się bronią - zapewnia Agnieszka Parafianowicz, dyrektor ds. inwestycji z Rogowski Development, który buduje wieżowce przy ul. Tysiąclecia i Wesołej. - Są one wyposażone w odpowiednie systemy przeciwpożarowe, system oddymiania, czujki dymowe, które uruchamiają alarm, drzwi przeciwpożarowe.

Na osiedlach - bezpieczniej

Belweder Podlaski kończy budowę Apartamentów Branickiego wysokich na 44 metry. Jaz-Bud buduje budynki 8-piętrowe. Najwyższe osiedle wzniesione w Białymstoku przez Yuniversal Podlaski to 33-metrowe Osiedle w Zieleni przy ul. Wiadukt.

- U nas dominuje tzw. średnia wysoka - mówi Juwenal Gimer, wiceprezes Yuniversalu Podlaskiego. - Wszystko zależy jednak od planów zagospodarowania przestrzennego przygotowywanych przez miejskich urbanistów.

- Zabudowa mieszkaniowa w naszym mieście to 30-35 metrów - mówi Piotr Firsowicz, dyrektor departamentu urbanistyki w białostockim magistracie. - Wysokość zabudowy określa głównie płaszczyzna wokół lotniska Krywlany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna