Powstanie ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad maluchami

Materiał informacyjny Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
Nowe otwarcie programu Maluch+ to nowe zasady podziału środków i większy budżet – aż 5,5 mld zł – dzięki czemu w całej Polsce powstać ma ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. – Zależy nam, by w każdej gminie działały instytucje zapewniające opiekę nad najmłodszymi dziećmi – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Do 19 lutego br. trwa nabór wniosków do rozszerzonej edycji programu.

Program Maluch+ jest ważnym elementem wsparcia rodzin w wychowywaniu dzieci. Realizowany jest od 2011 roku, ale to za rządów Zjednoczonej Prawicy nabrał rozpędu.

Od 2016 roku powstało ponad 140 tys. miejsc opieki nad maluchami. Na koniec 2015 roku było niespełna 3 tys. placówek, które oferowany zaledwie 84 tys. miejsc opieki. Dziś funkcjonuje ponad 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, w których jest ponad 228 tys. miejsc opieki nad maluchami.

5,5 mld zł na rozwój sieci opieki nad najmłodszymi dziećmi

Ogłoszenie nowej edycji programu to włączenie szóstego biegu w procesie rozwoju usług dedykowanych rodzinom z małymi dziećmi. To jednocześnie kolejny krok w budowie prawdziwie przyjaznej polityki państwa wobec rodzin – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Budżet programu Maluch+ to 5,5 mld zł. Dzięki zwiększonym środkom powstać ma ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3.

Program zawiera 3 źródła finansowania: Budżet Państwa oraz środki unijne z Krajowego Planu Odbudowy oraz środki z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Dofinansowanie będzie można uzyskać na tworzenie nowych miejsc i ich funkcjonowanie przez 36 miesięcy. W ramach Programu nie jest wymagany wkład własny.

Algorytm podziału środków

Pierwszeństwo w ramach programu Maluch+ mają gminy. Każda gmina ma zagwarantowane, zgodnie z algorytmem, środki na utworzenie miejsc opieki zarówno w nowych, jak i już istniejących instytucjach, a także środki na dofinansowanie przez 36 miesięcy funkcjonowania utworzonych miejsc opieki.

Co ważne, każda gmina – znając potrzeby swoich mieszkańców – może wnioskować o większe środki, niż wynikałoby to z algorytmu.

Jeżeli gminy nie zawnioskują o wskazane dla nich algorytmem środki, niewykorzystane pieniądze będą mogły zostać rozdysponowane wśród innych podmiotów uprawnionych do prowadzenia instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Pierwszeństwo zawsze będą miały jednak gminy.

Na przeprowadzenie inwestycji gminy będą miały 3 lata. To większa elastyczność realizacji zadania. Pozostałe podmioty będą miały na to 2 lata.

Wysokość dofinansowania

Kwota dofinansowania na tworzenie nowego miejsca opieki ze środków Krajowego Planu Odbudowy w dwóch typach instytucji (żłobkach i klubach dziecięcych) wynoszą odpowiednio:

  • Dla jednostek samorządu terytorialnego do 35 862 zł (bez VAT)
  • Pozostałe podmioty – 12 410 zł (z VAT)

W przypadku środków z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego dofinansowanie na tworzenie nowego miejsca opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów wynosi dla wszystkich 12 410 zł.

Kwota dofinansowania na funkcjonowanie 1 miejsca przez 12 i 24 miesiące to ok. 837 zł miesięcznie.

Ważne terminy!

Wniosek należy złożyć drogą elektroniczną do 19 lutego 2023 r. Następnie do 17 marca Urzędy Wojewódzkie będą miały czas na ocenę wniosków. Ogłoszenie wyników przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej odbędzie się do 28 kwietnia 2023 r.

Cztery filary polityki rodzinnej

U podstaw wszystkich naszych działań leży troska o dobro polskich rodzin. Zależy nam na budowie prawdziwie przyjaznej polityki państwa wobec rodzin – państwa, które wspiera finansowo, ale przede wszystkim wprowadza reformy dające rodzinom narzędzia do łączenia aktywności – i tych zawodowych, i tych rodzinnych – wskazuje minister Marlena Maląg.

Jak zaznacza, polityka państwa wobec rodzin zbudowana jest na czterech filarach.

Pierwszym jest finansowe wsparcie rodzin. To programy takie jak Rodzina 500+, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy dofinansowanie do opieki żłobkowej.

W ubiegłym roku na politykę rodzinną przeznaczono blisko 86 mld zł. Dla porównania w 2015 r. było to ok. 32 mld zł.

Drugim filarem jest rozwój usług dedykowanych rodzinom. Karta Dużej Rodziny to ponad 31 tysięcy punktów ze zniżkami dla rodzin wielodzietnych, a wspominany już Maluch+ to regularnie rozrastająca się sieć żłobków i klubów dziecięcych

Rozwój i stwarzanie coraz lepszych warunków na rynku pracy to trzeci filar polityki państwa wobec rodzin. Od stycznia 2023 roku płaca minimalna wynosi 3490 zł, a od lipca przyszłego roku wzrośnie do poziomu 3600 zł. Sytuacja na rynku pracy jest stabilna. Szacowana przez MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu 2022 r. wyniosła 5,2 proc. Na koniec 2015 roku było to 9,7 proc. To pokazuje, że działania osłonowe realizowane przez rząd w czasie pandemii były skuteczne. Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra – nie zmieniła tego pandemia, nie zmieniło tego przyjęcie uciekających przed wojną obywateli Ukrainy i otwarcie dla nich rynku pracy.

Rozwój elastycznych form zatrudnienia

Rozwijamy elastyczne formy zatrudnienia, żeby ułatwić, przede wszystkim kobietom, powrót na rynek pracy po okresie macierzyńskim. Ustawa wprowadzająca pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało też projekt przepisów o aktywności zawodowej – wylicza minister Maląg.

W każdym z tych aktów prawnych wątek równowagi w życiu zawodowym i rodzinnym, wątek ułatwień dla pracowników będących rodzicami godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym jest wyraźnie zarysowany. Elastyczny rynek pracy sprzyja rodzinom, a oni sami muszą mieć wybór i pewność, że kiedy są w pracy ich dzieci znajdują się pod fachową opieka.

W pierwszej połowie stycznia Rada Ministrów przyjęła przepisy wdrażające dwie unijne dyrektywy, w tym dyrektywę rodzicielską.

Inwestycja w przyszłość

Czwarty filar to wartości, na których zbudowana jest polityka państwa wobec rodzin.

To wsparcie nie może być traktowane jako jałmużna. Nasze programy nie mają charakteru socjalnego, tylko społeczny, a wiele z nich – Rodzina 500+, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Dofinansowanie do pobytu w żłobkach – to nowe programy prorodzinne uruchomione za naszych rządów. Inne – jak Maluch+ czy Karta Dużej Rodziny – w ostatnich 7 latach rozwinęliśmy, by realnie odpowiadały na potrzeby społeczne – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Nie mówimy o wydatkach, mówimy o inwestycji w przyszłość Polski, w kapitał ludzki – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powstanie ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad maluchami - Gazeta Lubuska

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie