Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstało Stowarzyszenie „Odkrywcy Diamentów”

Redakcja
Powstało Stowarzyszenie „Odkrywcy Diamentów”
Powstało Stowarzyszenie „Odkrywcy Diamentów”
Z inicjatywy Politechniki Białostockiej powstało Stowarzyszenie „Odkrywcy Diamentów”.

W Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia. Organizację założyli przedstawiciele firm: Wodociągi Białostockie, JAZON, CynkoMet, Kombinat Budowlany, Mlekpol, SBR Bank, CORAL, SaMASZ, Metal-Fach, Bianor, UNIBEP oraz Budimex. Inicjatywę patronatem objęła Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Barbara Kudrycka.

Głównym celem Stowarzyszenia, zgodnie z przyjętym statutem, jest „umożliwienie i ułatwienie młodym ludziom z województwa podlaskiego zaprezentowania swoich umiejętności w świecie z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii, designu, matematyki oraz zarządzania.” Stowarzyszenie ma fundować stypendia i wspierać realizację konkretnych innowacyjnych projektów realizowanych przez zdolnych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wsparcie trafi także do „diamentów”, które zdecydowały się lub zdecydują na studiowanie na Politechnice Białostockiej.

Prezesem Stowarzyszenia wybrany został jednogłośnie rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. W zarządzie znaleźli się także: Piotr Sokołowski – prezes Wodociągów Białostockich, Jan Zadykowicz – prezes firmy JAZON oraz Waldemar Perkowski – współwłaściciel przedsiębiorstwa CORAL.

Województwo podlaskie zaczyna się powali kojarzyć nie tylko z piękną naturą, lecz także z dobrymi uczelniami i szkołami. „Dobre szkoły i uczelnie” oznaczają, że u nas może być kopalnia diamentów  – mówił na konferencji prasowej Rektor PB prof. Lech Dzienis powołując się na badania przeprowadzone przez MillwardBrown dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w  październik tego roku dotyczące wizerunku regionu.

Była Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka dziękowała firmom, który zdecydowały się przystąpić do Stowarzyszenia „Odkrywcy Diamentów” i zapraszała kolejne przedsiębiorstwa do tej inicjatywy. „W tej inicjatywie wygrani są wszyscy: firmy, które będą wspierały utalentowaną młodzież tego województwa i w ten sposób będą mogły dobierać sobie zdolnych współpracowników; także uczelnie, które będą mogły korzystać z wiedzy i talentów gimnazjalistów i licealistów na późniejszym etapie.” – mówiła europoseł. Zdaniem prof. Kudryckiej zyskują też mieszkańcy Podlasia. „Wierzę, że jeżeli młodzież otrzyma wsparcie na wczesnym etapie, potem dobrą ofertę edukacyjną na uczelniach, to zostanie w podlaskich firmach i będzie przyczyniać się do rozwoju tego regionu – technologicznego i intelektualnego.”

Bezrobocie w województwie podlaskim nie spadnie bez rozwoju przemysłu. Działalność stowarzyszenia służy rozwojowi  gospodarczemu regionu – podkreślał Antoni Stolarski – prezes firmy SAMASZ.

Firmy, które zdecydowały się lub zdecydują przystąpić do Stowarzyszenia „Odkrywcy Diamentów” deklarują wsparcie finansowe w wysokości minimum 15 tysięcy złotych w skali roku. Pozwala to zgromadzić pokaźną kwotę, która ma służyć realizacji celów Stowarzyszenia.

Kolejny etap, po rejestracji Stowarzyszenia, to wypracowanie wspólnie, z podlaskimi szkołami, metod „odkrywania diamentów”.

Wśród założycieli stowarzyszenia znalazł się także dr. inż. Jerzy Sienkiewicz – pracujący z  utalentowanymi uczniami. Obecnie  opiekuje się pierwszymi „Diamentami” na Politechnice Białostockiej: Petrosem Psyllosem, Jakubem Czarnieckim i Maciejem Szczerbą. To zdolni absolwenci białostockich szkół zdobywający nagrody na międzynarodowych konkursach, którzy wybrali jako miejsce studiów Politechnikę Białostocką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny