Rośnie efektowana cerkiew pod Białymstokiem
Już ponad rok minął od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę cerkwi prawosławnej w podbiałostockich Karakulach. Budowla osadzona na planie krzyża przykryta będzie sporą kopułą, dzwonnica będzie wpisana w bryłę świątyni i zwieńczona niższą kopułą. Ten rodzaj architektury jest typowy dla krajów bałkańskich. Monaster supraski już w XVI w. utrzymywał bardzo dobre kontakty z mnichami i twórcami z Serbii co nadaje koncepcji architektonicznej szerszego wymiaru.
Zobacz zdjęcia nowobudowanej cerkwi (zdjęcia pochodzą z maja tego roku; fotografie z drona powstały w lipcu zeszłego roku):
Na jakim etapie są prace przy budowie karakulskiej cerkwi?
Oglądając dzisiaj budowaną świątynię w Karakulach widać dokładnie bryłę budynku mimo braku głównej kopuły. Wykonano już praktycznie wszystkie konstrukcje żelbetowe ścienne wypełnione murami z cegły pełnej. Widzimy też przekrycia po pełnym obwodzie tak kopułowe, jak i sferyczne krzyżowe wraz z przynależnymi łukami i ścianami. Wszystkie te przekrycia i stropy zrealizowano w systemie wylewanego żelbetu.
Do wykonania zostały jeszcze konstrukcje samej kopuły i jej podstawy. Od strony ściany wejściowej zauważamy praktycznie zakończoną konstrukcję dzwonnicy, na wierzchu której osadzono podstawę do montażu krzyża.
Zobacz także: Zwiastowanie Pańskie w Cerkwi Prawosławnej. Uroczyste obchody wielkiego święta w Monasterze w Supraślu
Supraska parafia
Wieś Karakule należy do Parafii Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu. W parafii tej istnieje już kilka miejsc kultu, ale większość z nich znajduje się w samym Supraślu
- cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy – parafialna i jednocześnie główna klasztorna
- cerkiew św. Antoniego Supraskiego – klasztorna
- cerkiew św. Jana Teologa w Supraślu – klasztorna
- cerkiew św. Łukasza Biskupa Krymu w Łaźniach – filialna
- kaplica św. Jerzego Zwycięzcy w Podsupraślu – cmentarna
Zobacz także: Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej. Liczne duchowieństwo i tłumy wiernych oddało cześć cudownej ikonie
Cerkiew w Łaźniach
Całkiem niedawno oddano do użytku pierwszą cerkiew w parafii umiejscowioną poza Supraślem, jest to cerkiew św. Łukasza Biskupa Krymu w Łaźniach. Drewniana budowla kryta gontem świetnie wpisała się w krajobraz. Budowana była od 2014 roku, a poświęcona 22 czerwca 2019 r. Od listopada 2017 r. w cerkwi są regularnie celebrowane Święte Liturgie (w drugą niedzielę miesiąca).
Wyjątkowy architekt na skalę europejską
Wśród projektantów cerkwi pw. Ikony Bogorodzicy „Życiodajne Źródło” znajdujemy trzy nazwiska
- Michał Bałasz
- Robert Brajczewski
- Olga Hajduczenia
Uwagę przyciąga nazwisko nestora sakralnej architektury - Michała Bałasza - który jest autorem projektów wielu podlaskich cerkwi i kościołów.
Jest to najprawdopodobniej najstarszy czynny architekt Europy, który w styczniu 2023 roku skończył 100 lat!
Przeczytaj: Michał Bałasz - najstarszy czynny architekt w Europie - skończył 100 lat! Zobacz jego realizacje
Zobacz zdjęcia. W pierwszej części galerii znajdują się zdjęcia z lipca 2022 roku, w drugiej z marca 2023:
Kamień węgielny
Przygotowania do rozpoczęcia budowy cerkwi w Karakulach trwały od 2018 roku. Wcześniej przez wiele lat szukano miejsca pod budowę świątyń, w Łaźniach poszło dość sprawnie. W Karakulach piętrzyły się problemy, ale finalnie znaleziono ładne miejsce, na wzgórku. W niedzielę, 27 lutego 2022 roku odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę świątyni, choć prace budowlane zaczęły się już w roku 2021. Nabożeństwo we wsi Karakule sprawowali arcybiskup białostocko-gdański Jakub i biskup supraski Andrzej wraz z ojcami monasteru i przybyłym duchowieństwem. Wydarzenie zebrało liczne grono wiernych.
Osoby, które chcą wspomóc budowę, mogę przekazać darowiznę. Dane:
Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu
ul. Klasztorna 1, 16-030 Supraśl
Bank Spółdzielczy w Białymstoku, Oddział w Supraślu
Numer konta: 83 8060 0004 0680 0286 2000 0010
lub za pośrednictwem platformy zrzutka.pl: TUTAJ
Zobacz zdjęcia nowobudowanej cerkwi (zdjęcia pochodzą z maja tego roku; fotografie z drona powstały w lipcu zeszłego roku):
Nagranie z drona wykonane latem 2022 roku w Karakulach: