Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje internetowe archiwum kultury

Anna Kopeć
Materiały analogowe zostaną zdigitalizowane
Materiały analogowe zostaną zdigitalizowane sxc.hu
Ruszył projekt "Zapisz. Na przyszłość". Archiwalne zdjęcia, dokumenty, plakaty z imprez kulturalnych nagrania z kaset VHS i magnetofonowych mogą posłużyć następnym pokoleniom. Zaopiekuje się nimi Podlaska Pracownia Digitalizacji.

Chcemy zachować dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Wiemy, że na strychach w piwnicach, szafach, zakamarkach naszych domów kryje się masa wartościowych dóbr. Zależy nam, aby te przejawy działalności kulturalnej zostały zachowane i dostępne dla innych - mówi Damian Dworakowski, jeden z twórców projektu "Zapisz. Na przyszłość." - Dlatego chcemy w formie cyfrowej utrwalać, ale też udostępniać innym archiwalne zdjęcia, dokumenty, nagrania z kaset video czy magnetofonowych. Problem polega na tym, że te przedmioty niszczeją, albo nie mamy sprzętu do ich odtworzenia.

W tym celu powstała pierwsza Podlaska Pracownia Digitalizacji. Będzie przetwarzać, archiwizować i udostępniać dobra kulturowe. To pierwsza placówka w naszym regionie, która zajmuje się przekształcaniem materiałów w formie analogowej w cyfrową. Swoje zasoby mogą tam przekazywać organizacje pozarządowe, środowiska twórcze, hobbyści, kolekcjonerzy oraz wszyscy chętni.

- Wielu mieszkańców ma mnóstwo materiałów, którymi nie jest zainteresowane muzeum, biblioteka czy galeria, a mają sporą wartość sentymentalną. My chcemy to zachować - mówi Piotr Jać z Podlaskiej Pracowni Digitalizacji. - Zachęcamy wszystkich posiadających takie materiały do dzielenia się nimi.

Digitalizacja polega na przenoszeniu różnorodnych danych z postaci analogowej do formy cyfrowej. Poddawane jej są najczęściej dokumenty, zdjęcia, negatywy, obrazy, czy malowidła. Proces ten zazwyczaj wykonywany jest metodą fotografowania lub skanowania. Tak powstają bazy cyfrowe w postaci plików graficznych będące elektronicznym odzwierciedleniem oryginałów. Przedmioty można przynosić do pracowni na ul. Zwycięstwa 26C, lok. 3B. Tutaj można także dowiedzieć jak samodzielnie przekonwertować materiały analogowe w cyfrowe.

Tak przetworzone dobra trafią na portal www.naprzyszlosc.org, który będzie wielkim archiwum. Każdy może się na nim zalogować i do odpowiednich wydarzeń dodawać zdjęcia, filmy, dokumenty. Tutaj można przejść także krótki kurs digitalizacji. Na stronie jest już kilkanaście zdjęć z wydarzeń kulturalnych.

- Mamy zbiór fotografii od końca wojny, po lata 60. Dokumentujące budowę białostockich osiedli, także zdjęcia z początków działalności klubu Metro czy archiwum imprezy "Jesień z bluesem" - wymienia Sławomir Mojsiuszko.

Taką cyfrową obróbkę na pewno przejdzie kronika Białegostoku, która przeleżała latami za szafą w jednym z pokojów urzędu miejskiego i przypadkiem została odnaleziona podczas remontu. Pisana była w latach 60. ubiegłego wieku, a przedstawia wydarzenia historyczne od 1944 roku.

Projekt "Zapisz. Na przyszłość" dofinansowany jest z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny