Chodzi o pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Przyznawana ma być mikroprzedsiębiorcom. Chodzi o kwotę do 5 tysięcy złotych, wypłacaną jednorazowo, po podpisaniu umowy. Okres spłaty nie może przekroczyć 12 miesięcy, przy czym rozpoczęcie spłaty pożyczki będzie następowało po trzymiesięcznym okresie karencji.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Zainteresowanie pożyczką jest tak ogromne w Białymstoku, że urzędnicy uznali, że przestaną przyjmować wnioski.
Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku przestaje przyjmować wnioski
Urzędnicy piszą, że do 27 kwietnia wpłynęło do naszego pośredniaka ok. 7,5 tysiąca wniosków o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy.
W związku z tak ogromną ilością złożonych wniosków Urząd wstrzymuje do odwołania nabór na powyższą formę pomocy tj. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Wnioski będą przyjmowane do 29 kwietnia 2020 r. (WŁĄCZNIE).
- W tej chwili mamy już 13 tysięcy wniosków - powiedziała nam 29 kwietnia przed godz. 13 Jolanta Tulkis, rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku. Dlatego zdecydowano o wstrzymaniu przyjmowania wniosków.
Na stronie internetowej czytamy też: "UWAGA!!! Wszystkie wnioski, które po 29 kwietnia 2020 r. wpłyną do Urzędu oraz zostaną złożone za pośrednictwem portalu PRACA.GOV.PL nie będą pobierane, tym samym nie zostaną przyjęte do realizacji".
Urzędnicy już obiecują, że nabór nabór zostanie wznowiony. Na razie nie ma jednak informacji o terminie.
Zainteresowanie pożyczką jest tak ogromne, bo może zostać umorzona. I to wraz z odsetkami. Wystarczy, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Dla kogo mikropożyczka z Powiatowego Urzędu Pracy
Oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki, zawarte jest we wniosku o umorzenie pożyczki. - Pożyczkobiorca składa je pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń - czytamy na rządowej stronie gov.pl
Kiedy możesz skorzystać
Jeśli masz statusu mikroprzedsiębiorcy i prowadziłeś działalność gospodarczą przed 1 marca 2020 r.
Kto może skorzystać
Mikroprzedsiębiorca (w tym mikroprzedsiębiorca niezatrudniający pracowników).
Gdzie składasz dokumenty
W powiatowym urzędzie pracy (PUP) właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru. Wniosek możesz złożyć za pomocą formularza elektronicznego na portalu Praca.gov.pl lub w postaci papierowej.
Ile zapłacisz
Stałe oprocentowanie pożyczki wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
Tu oglądasz: Słownik pojęć związanych z koronawirusem
🔔🔔🔔