Powiat hajnowski ma duże długi. Chce wypuścić obligacje

Krzysztof Jankowski krzysztof.jankowski@mediaregionalne.pl tel. 85 730 67 86
20,5 mln zł - tyle może osiągnąć zadłużenie powiatu hajnowskiego na koniec 2013 r.
20,5 mln zł - tyle może osiągnąć zadłużenie powiatu hajnowskiego na koniec 2013 r. sxc.hu
Powiat hajnowski ma kłopoty finansowe. Jego zadłużenie pod koniec roku może osiągnąć prawie połowę rocznego budżetu. - To efekt złego zarządzania - mówią opozycyjni radni. - Nie, to świadoma polityka finansowa - uspokaja starosta.

Jednym ze sposobów walki z długiem mogłaby być emisja papierów wartościowych, czyli obligacji komunalnych. Gdyby znaleźli się chętni na ich kupno, to powiat pozyskałby dodatkowe pieniądze na spłatę zobowiązań. Możliwość wypuszczenia na rynek takich obligacji rada powiatu zapisała w tegorocznym budżecie.

- Pytaliśmy starostę o szczegóły pomysłu z obligacjami, ale nie dostaliśmy żadnych informacji. Nic o tym nie wiemy - twierdzi Lech Michalak, radny powiatu hajnowskiego z Prawa i Sprawiedliwości.
- Nawet gdyby pomysł z papierami wartościowymi udałoby się zrealizować, to i tak byłoby to zaledwie przełożenie w czasie momentu spłaty zobowiązań - dodaje Andrzej Szwarc, radny powiatowy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zobowiązania spłacać jednak trzeba, a obligacje mogłyby być sposobem na pozyskanie dodatkowych funduszy.

- Emisja obligacji komunalnych jest korzystną alternatywą dla zaciągania kredytów - mówi starosta Włodzimierz Pietroczuk.

Przyznaje, że władze powiatu same nie mają jeszcze pewności, czy i w jaki sposób papiery wartościowe wyemitują.

- Za wcześnie jest na tym etapie rozstrzygać o szczegółach techniczno-finansowych tej operacji - odpowiada Włodzimierz Pietroczuk. - Samorządy mogą w zgodzie z prawem zlecić realizację czynności związanych z organizacją i emisją obligacji tzw. subemitentowi (którym najczęściej jest bank - dop. red.), który przygotowuje emisję i obsługuje całą procedurę sprzedaży, wypłaty, odsetek i wykupu. Powiat hajnowski nie rozpoczął jeszcze tej procedury.

Dziś nie wiadomo więc jeszcze, czy i kiedy będzie można zainwestować w obligacje powiatu hajnowskiego. Tym bardziej trudno ocenić, czy znaleźliby się chętni, którzy zaufaliby zadłużonemu samorządowi.

- Bo co z tych obligacji, jeśli nikt nie zechce ich kupić? To bardziej pomysł na pokaz, niż dla polepszenia sytuacji budżetu - ocenia radny Lech Michalak.
A sytuacja ta nie wygląda dobrze. Z danych uchwalonej przez radę powiatu wieloletniej prognozy finansowej wynika, że na koniec tego roku zadłużenie osiągnie 20,5 mln zł. Tymczasem zapisane w tegorocznym budżecie powiatu hajnowskiego dochody to 43,9 mln zł. Zobowiązania są więc potężne - bliskie połowie rocznego budżetu samorządu.

- Zadłużenie jest tak duże, że jesteśmy na krawędzi bankructwa. To nas bardzo niepokoi - mówi Andrzej Szwarc.

- Przez wiele lat rządzono nieudolnie. Od powstania powiatów generowano zadłużenie. Dziś mamy efekt decyzji sprzed lat - ocenia radny Lech Michalak.

Z tą oceną nie zgadzają się starostowie, którzy podkreślają, że tylko dzięki odważnej polityce finansowej powiat mógł się rozwijać i prowadzić inwestycje.

- Większość zadań inwestycyjnych, które w latach 1999-2012 przeprowadziliśmy na kwotę ponad 53 mln zł, realizowana była przy udziale kredytów - tłumaczy starosta. - Była to świadoma polityka finansowa samorządu, który decyduje o wyborze zadań i sposobie ich finansowania. Duże znaczenie miały dostępne fundusze unijne, które miały wpływ na nasze decyzje.

Bo żeby uzyskać dofinansowanie z Unii, trzeba zapewnić udział własny, a w tym celu samorządy często zaciągają kredyty.

Radni powiatowi przyznają, że do trudnej sytuacji powiatu mocno przyłożył się też rząd.

- Rośnie liczba zadań zleconych, a za nimi nie idą pieniądze - mówi Lech Michalak.

- Zadłużenie powiatu, tak jak wielu samorządów, wynika przede wszystkim z systemu ich finansowania państwowego, które zabezpiecza jedynie wydatki bieżące - dodaje starosta.

Teraz powiat hajnowski czeka więc zaciskanie pasa.

- Realia budżetu państwa wskazują na to, iż to samorządy będą w znacznym stopniu obciążone kosztami kryzysu poprzez mniejsze wpływy z podatków, subwencji i funduszy unijnych - mówi starosta Pietroczuk. - Przykład z ostatnich dni: pieniądze z PFRON-u na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2013 roku stanowią niespełna 50 proc. funduszy wydatkowanych na ten cel w 2012.

Samorządy będą więc w najbliższych latach ograniczały wydatki. Także na inwestycje.

- Funduszy unijnych w latach 2014-15 wielkich nie będzie, więc warto zaoszczędzić pieniądze na przyszłość - mówi radny Andrzej Szwarc.

- Perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020 jest dopiero w fazie negocjacji. Fizyczne wykorzystanie dotacji z tej perspektywy przez samorządy nie nastąpi pewnie wcześniej niż w końcu 2015 roku - przyznaje starosta. - Jest czas, by do tego się przygotować, pod warunkiem, że wcześniej będziemy znali kierunki wydatkowania funduszy UE.

Czytaj e-wydanie »

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Już kilka lat temu było wiadomo że Powiat będzie miał takie zadłużenie bez wprowadzenia zmian w zarządzaniu. I co zrobiono? Nic.
Teraz proponuje się redukcje etatów urzędniczych. Bo to przecież oni doprowadzili do takiego zadłużenia. Sprawdza się przysłowie: "cygan zawinił, kowala powiesili".
Radni Powiatowi i Zarząd powinni postąpić honorowo i podać się do dymisji a nie zwalniać zwykłych urzędników którzy nie są winni tej sytuacji.

Tu jest lista kandydatow do zwolnienia:

skład Zarządu Powiatu

Włodzimierz Pietroczuk - Przewodniczący Zarządu
Andrzej Skiepko - Wicestarosta Hajnowski
Członkowie: - Anatol Łapiński
- Mikołaj Aleksiuk
- Stefan Sadowski
p
postołowiec
jaki honor!! gdy chodzi o kasę

Ponabierali swojaków.Teściowa Kota po uniwerytecie górniańskim w ile napsuja papieru w kasie wypisując pokwitowania po 5 razy na patenta.
G
Gość
Już kilka lat temu było wiadomo że Powiat będzie miał takie zadłużenie bez wprowadzenia zmian w zarządzaniu. I co zrobiono? Nic.
Teraz proponuje się redukcje etatów urzędniczych. Bo to przecież oni doprowadzili do takiego zadłużenia. Sprawdza się przysłowie: "cygan zawinił, kowala powiesili".
Radni Powiatowi i Zarząd powinni postąpić honorowo i podać się do dymisji a nie zwalniać zwykłych urzędników którzy nie są winni tej sytuacji.

jaki honor!! gdy chodzi o kasę
h
hajnowianin

Już kilka lat temu było wiadomo że Powiat będzie miał takie zadłużenie bez wprowadzenia zmian w zarządzaniu. I co zrobiono? Nic.
Teraz proponuje się redukcje etatów urzędniczych. Bo to przecież oni doprowadzili do takiego zadłużenia. Sprawdza się przysłowie: "cygan zawinił, kowala powiesili".
Radni Powiatowi i Zarząd powinni postąpić honorowo i podać się do dymisji a nie zwalniać zwykłych urzędników którzy nie są winni tej sytuacji.

S
SZCZENA

I SZTO ZE JEST DOŁUGI, I SZTO ? JEST I NIE BUDIET. POSMOTRITIE HOSPODARY I TOWARISZCZY KWSNIEWSKIJ,CIMOSZEWICZ, PALIKOTU BUDIET KOALICJA BUDIET WYBARY KOTORYJE WYGRAJEM. HAJNOWSKIJ NASZYJ SAMOŁUTSZYJ POWIAT BUDIE DIENGI I BUDIE DOTACJA. SPAKOJNE WASZE HAŁAWY

G
Gość

No i się nie doczekałem informacji, jakie to inwestycje poczynił w powiat hajnowski w ostatnich latach...

t
tertwer

za taką niegospodarność to prokurator i konfiskata mienia!

j
jasio

jak widać agentura SB ma dobrze opanowaną propagandę ,gorzej jest z zarządzaniem

a
as
Drukujcie smialo te papiery komunalne.Kupi je na pewno pan senator Cimoszewicz na ktorego skinienie palcem pojawiaja sie glosy w urnach i lesniczowka za 5 000 zł.Czas sie odwdzieczyc Powiatowi za goscinnosc.Kupi je pan Starosta bo przeciez nie uzna za niewiarygodne i niewarte kupienia cos co sam wydrukuje i bedzie namawial do kupna .Kupi burmistrz pan Sirak bo jako były wicestarosta zechce wspomoc kolegow po fachu.Kupi pani Ryhorowicz bo od kilkudziesieciu lat zyje na koszt obywateli tego Powiatu i poczuje sie w obowiazku wspomoc upadajacy powiat.Kupi pan Sacko i pan radny Tomaszuk bo dbanie o własnna "backowszczynu" nie polega tylko na braniu ale tez i dawaniu co w/w gaspada doskonale rozumieja. To ze pan Anatol Ochryciuk "zasłuzony dla powiatu" medalista kupi az 5 kg owych obligacji to nie ulega zadnej watpliwosci.No i jeszcze pani Ałla,Mirek z basenu,Arek Panasiuk(a ten czemu nie dostał medalu?) pan Kiryluk,poseł Czykwin to napelni caly bagaznik obligacjami....DRUKUJCIE ! jest cała plejada zamoznych ,lokalnych patriotów ktorzy marza o tym by URATOWAC GINACY BIAŁORUSKI POWIAT.

DOBRE!
p
pionierek

jeszcze raz po co komu te powiaty???????????????????

B
BOJA

proponuje po obcinać pensje dla burmistrza i innych do najniższej krajowej, skoro my żyjemy za 1200 zł toi niech oni zaczna. ja tez bym chciała miec 12 tysiecy miesiecznie wypłaty czy wiecej. i juz bedzie na długi powiatu.

p
pseudourzędnicy

PROPONUJĘ DLA POWIATU KUPIĆ GRECKIE OBLIGACJE. SĄ WYSOKO OPROCENTOWANE. NA PEWNO DUŻO ZAROBICIE URZĘDNICZE BARANY.

G
Gość

Drukujcie smialo te papiery komunalne.Kupi je na pewno pan senator Cimoszewicz na ktorego skinienie palcem pojawiaja sie glosy w urnach i lesniczowka za 5 000 zł.Czas sie odwdzieczyc Powiatowi za goscinnosc.Kupi je pan Starosta bo przeciez nie uzna za niewiarygodne i niewarte kupienia cos co sam wydrukuje i bedzie namawial do kupna .Kupi burmistrz pan Sirak bo jako były wicestarosta zechce wspomoc kolegow po fachu.Kupi pani Ryhorowicz bo od kilkudziesieciu lat zyje na koszt obywateli tego Powiatu i poczuje sie w obowiazku wspomoc upadajacy powiat.Kupi pan Sacko i pan radny Tomaszuk bo dbanie o własnna "backowszczynu" nie polega tylko na braniu ale tez i dawaniu co w/w gaspada doskonale rozumieja. To ze pan Anatol Ochryciuk "zasłuzony dla powiatu" medalista kupi az 5 kg owych obligacji to nie ulega zadnej watpliwosci.No i jeszcze pani Ałla,Mirek z basenu,Arek Panasiuk(a ten czemu nie dostał medalu?) pan Kiryluk,poseł Czykwin to napelni caly bagaznik obligacjami....DRUKUJCIE ! jest cała plejada zamoznych ,lokalnych patriotów ktorzy marza o tym by URATOWAC GINACY BIAŁORUSKI POWIAT.

s
sportowiec z Lewkowa
...z wybitnym Starostą na czele!

Proponuję dawanie co miesiąc urzędnikom starostwa medali zamiast poborów.
G
Gość
Ktoś chyba zasłużył na premię, 13-tkę a może nawet i na madal. W końcu mamy nowych zasłużonych dla powiatu.

...z wybitnym Starostą na czele!
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3