Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebujesz gotówki na wadium? Jest pomoc dla mikro, małych i średnich firm

Maryla Pawlak-Żalikowska
Teraz zaczynają się przetargi, a wiele firm z branży budowlanej może nie mieć po zimie wolnej gotówki na wadium. Wtedy może liczyć na nas - zaprasza Anna Bajkowska z Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego
Teraz zaczynają się przetargi, a wiele firm z branży budowlanej może nie mieć po zimie wolnej gotówki na wadium. Wtedy może liczyć na nas - zaprasza Anna Bajkowska z Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Podlaski Fundusz Poręczeniowy wprowadził nowe rozwiązanie - poręczenie zapłaty wadium

Instytucja należąca do Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego proponuje mikro, małym i średnim firmom limit poręczeniowy sięgający nawet miliona złotych. A formalności z tym związane trwają maksymalnie trzy dni.

- Uznaliśmy, że to kolejna forma pomocy, jaką możemy zaoferować podlaskim przedsiębiorstwom z sektora MŚP - mówi Anna Bajkowska z Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego. - Mamy do tego ustawowe prawo. A przedsiębiorcy ułatwia to udział w przetargach organizowanych w ramach Ustawy o zamówieniach publicznych: nie muszą angażować własnej gotówki, ani korzystać z ubezpieczenia na ten cel. Zadbaliśmy o to, aby nasza usługa była tańsza.

Anna Bajkowska zwraca także uwagę, że w Funduszu sprawniej, niż byłby to za pośrednictwem banku, prowadzona jest weryfikacja możliwości finansowych firm. Wynika to z prostego faktu, że Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego - od ponad 20 lat działająca w naszym regionie - świetnie zna ten rynek i działające na nim podmioty gospodarcze.

Mechanizm poręczenia zapłaty wadium polega na tym, że przedsiębiorca składa wniosek do Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego i (po przejściu stosownej procedury) jego firmie przyznany zostaje określony limit poręczeniowy, w ramach którego udzielane są indywidualne poręczenia zapłaty wadium do momentu wyczerpania środków lub do zakończenia okresu, na który limit został przyznany.

Limit pakietu wadialnego może wynieść maksymalnie milion złotych i przyznawany jest na 6 miesięcy. Maksymalny poziom indywidualnego poręczenia wadialnego wynosi 100 procent wartości wadium, a maksymalna kwota indywidualnego poręczenia wadialnego to pół miliona zł.

Procedura przyznawania limitu zaczyna się od złożenia przez przedsiębiorcę w Funduszu stosownego wniosku. Fundusz weryfikuje zdolność kredytową przedsiębiorcy i podejmuje decyzję o przyznaniu limitu poręczeniowego. Następnie przedsiębiorca podpisuje z PFP umowę, na mocy której uruchomiony zostaje limit poręczeniowy i opłaca prowizję za udzielenie poręczenia.

Cała procedura nie jest dłuższa niż 3 dni robocze, licząc od dnia wpływu kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o udzielenie limitu poręczeniowego wraz ze wszystkimi załącznikami.

- Najprościej rzecz ujmując, przedsiębiorca, któremu przyznamy np. limit w wysokości 100 tysięcy złotych, może wziąć jednocześnie udział w 10 przetargach, gdzie będzie wymagane wadium 10 tys. zł. lub trzech po 30 tysięcy - tłumaczy Anna Bajkowska. - Teoretycznie mogą jeszcze sięgać po gwarancje bankowe, ale to raczej rozwiązania przydatne dla dużych firm. U nas jest to proste, szybkie i tańsze.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny