Potomek łapskich Żydów chce upamiętnić rodzinę. Chce odnowić skwer, alejkę i plac zabaw

Julita Januszkiewicz jjanuszkiewicz@poranny.pl tel. 85 748 95 18 Zaktualizowano 
Młodzież sprząta cmentarz żydowski
Młodzież sprząta cmentarz żydowski Wojciech Wojtkielewicz
Łosicowie prowadzili sklep i bar. Ale w 1942 roku prawie cała rodzina zginęła w obozie zagłady w Treblince. Przeżyła matka Shlomo Cohena oraz jej najmłodszy brat.

Przed wojną rodzina Łosiców mieszkała przy ulicy Kościelnej w Łapach, której patronem dziś jest ksiądz Bagiński.

- Łosicowie byli powszechnie szanowani zarówno przez społeczność żydowską, jak i polską - opowiada Lucy Lisowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael w Białymstoku.

Łosicowie prowadzili sklep i bar. Ale w 1942 roku prawie cała rodzina zginęła w obozie zagłady w Treblince. Przeżyła matka Shlomo Cohena oraz jej najmłodszy brat.

- Shlomo Cohen na co dzień mieszka w Kanadzie. Jego matka z domu Łosica przed drugą wojną światową wyjechała do Palestyny i dzięki temu przeżyła Holocaust - wspomina Lucy Lisowska.

W trakcie wizyty w Łapach Shlomo Cohen zapragnął upamiętnić swoich przodków. Zaproponował odrestaurowanie skweru, tuż obok swojego rodzinnego domu w Łapach. Zostałby zagospodarowany plac u zbiegu ulic Nilskiego - Łapińskiego i Bagińskiego. Jest już jego projekt.

Zakłada on powstanie alei pamięci - miejsca sprzyjającego zadumie nad przeszłością. - Drzewa nie będą wycięte. Zostałyby ułożone za to ładne chodniki, a także ustawiona ławeczka, na której można byłoby wypocząć. W planach jest też urządzenie placyku zabaw dla dzieci - wylicza Lucy Lisowska.

Na skwerku ma być też wmurowanych dwanaście kamieni sprowadzonych z Jerozolimy. Znajdą się na nich imiona członków rodziny Łosica. Z kolei elementem przypominającym o przeszłości byłaby tablica z przedwojennym zdjęciem tego miejsca. A tuż obok może stanąć tablica poświęcona historii łapskich Żydów.

Oczywiście, wszystko ufundowałby Shlomo Cohen, który chce, by odnowieniem skweru zajęła się miejscowa firma.

Propozycja wpłynęła już do tamtejszych radnych. O tym czy będzie realizowana zdecydują na najbliższej sesji, pod koniec tego miesiąca.

- Informacje dotyczące szczegółów przedsięwzięcia, w tym terminu i zasad jego realizacji będą znane po sesji rady miejskiej - poinformował Damian Porowski z Urzędu Miejskiego w Łapach.

Jak mówi Lucy Lisowska, uroczyste otwarcie skweru jest planowane 13 czerwca tego roku - w ramach VII Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk".

- Dla Łap byłaby to promocja - uważa Lucy Lisowska.

Na uroczystość przybyłby Shlomo Cohen oraz wielu gości.

Czytaj e-wydanie »

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"WOJNA NIE ZAKONCZYLA OKRESU ZBRODNI.

Żydowski zbrodniarz wojenny SALOMON SZLOMO MOREL, winny ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości ukrywa sie w Izraelu.

Morel i jego służba obozowa w Świętochłowicach-Zgodzie zamordowali co najmniej 1500 niewinnych polskich chrześcijan. Większość zginęła od bicia, postrzelenia, zamarznięcia w pojemnikach lodu, podcięcia żył, złych warunków obozowych, tyfusu, niedożywienia i zagłodzenia, z wyczerpania i zimna."

"Szlomo Morel i przemilczane zbrodnie"- kopiuj ,wklej ,czytaj!

M
Mariusz
W dniu 16.03.2014 o 18:34, Gość napisał:

Tu nawet święty nie pomoże. Nie przemysł, a mentalność miejscowych należy odbudować. Jeżeli się taka sztuka nie uda, pozostanie bieda, durnota i szukanie na siłę winnych. Przepraszam - winni są Żydzi. Szczególnie, że ich tu od prawie siedemdziesięciu lat nie ma.

Masz za mały móżdżek żeby to pojąć...

Wystarczy, że są w Banku Światowym, FED, amerykańskim rządzie i już masz kryzys gospodarczy na świecie (czytaj wprost:trzymanie za twarz państw, obywateli, świata).

Czym zapytasz?

Kredytami, lichwą i drukowaniem papierka zwanym pieniądzem $.

No ale to temat na inną dyskusję...

G
Gość
W dniu 16.03.2014 o 18:18, Gość napisał:

W normalnym środowisku, w normalnym mieście kazdy, kto chciałby je chociaż odrobinę piękniejszym zrobić, przyjęty byłby z otwartym sercem. W Łapach niestety to nie działa. Wstyd i zero zdziwienia, że to miasto upadło. Upadło zbiorowym wysiłkiem takich ludzi, jak ty. Miejsc pracy nie próbowaliście bronić. Opór stawiacie komuś, kto w dobrej wierze chce zaakcentować, że też czuje sie Łapiakiem.

Też czuję się Łapiakiem i dlatego anonimowo wspomagam żeby ludzi nie skłócać.

 

M
Mariusz
W dniu 16.03.2014 o 18:24, Gość napisał:

 Jesteś żałosny i nie lubisz ludzi. Resztę przemilczę.

Przecież mogłeś mnie nazwać antysemitą jak to w zwyczaju wobec tych, których nie lubią żydzi zamiast tak szybko składać broń.

Ludzi lubię ale tych, których da się lubić.

Żydów i was szabesgojów nie da się lubić...

Dlaczego?

Za obłudę, kombinatorstwo i pogardę dla "nie-żydów".

Za mordowanie Palestyńczyków, za zabranie im ziemi, za umieszczanie ich w gettach kiedy samemu się przeżyło holocaust...

Czy to nie jest największa obłuda i chichot losu???

 

Nie chcę upamiętniania w Polsce takich "wspaniałych" ludzi!!!!

G
Gość
W dniu 16.03.2014 o 18:18, Gość napisał:

To tylko demagogia, bo napisałeś tak jakby ten "sentymentalny pan" miał budować największą na świecie cukrownię albo zakłady zbrojeniowe o technologi kosmicznej. Tymczasem ten pan zupełnie nie ma rozeznania w rzeczywistości nietaktownie postępując. 

I to bardzo oględnie i delikatnie mówiąc.

G
Gość
W dniu 16.03.2014 o 18:23, Gość napisał:

Dlatego potrzeba Żydów(Litwiaków),aby postawić na nogi przemysł w Łapach.

Tu nawet święty nie pomoże. Nie przemysł, a mentalność miejscowych należy odbudować. Jeżeli się taka sztuka nie uda, pozostanie bieda, durnota i szukanie na siłę winnych. Przepraszam - winni są Żydzi. Szczególnie, że ich tu od prawie siedemdziesięciu lat nie ma.

G
Gość

No cóż "naród wybrany" to i lepsze traktowanie. Polaków nikt niechce upamiętnić. Jedna rodzina żydowska ma mieć większą wartość historyczną niż tłumy jakiś tak Polaków mordowanych czy wywożonych na Syberię.

Patrzcie jaki raban zrobiono w sprawie Jedwabnego, niemal wszystkie media na świecie o tym pisały a w sprawie Wołynia (masowego ludobójstwa) władze każą Polakom siedzieć cicho no bo trzeba przecież "żyć przyszłością".

 

Żydzi sami dewastują synagogi we Francji wywołując sztuczny antysemityzm, nie dziwcie się jak przyszły pomnik żydowski ktoś zdewastuje a media oplują mieszkańców Łap jako "zapiekłych antysemitów".

G
Gość
W dniu 16.03.2014 o 18:21, Mariusz napisał:

Długo się męczyłeś, szkoda, że nie na temat...Ilu żydów uratował Chopin, Orzeszkowa, Białostocka itd?Ile skwerów, tablic jest w ichniejszych miasteczkach typu "Łapy"? Co za bzdety o tablicach powtarzasz, jak one są w jednym miejscu, a u nas chcą te miejsca zrobić w każdym zadupiu, gdzie kiedyś byli najzwyklejsi żydzi... Pozdrów swój "stan ducha"...

 Jesteś żałosny i nie lubisz ludzi. Resztę przemilczę.

G
Gość
W dniu 16.03.2014 o 18:10, Gość napisał:

 To łapska mentalność doprowadziła do zaniku etosu pracy. Reszta twojego postu jest tylko nieudolną próbą usprawiedliwienia tego, co Łapiacy sami sobie uczynić zdołali.

Dlatego potrzeba Żydów(Litwiaków),aby postawić na nogi przemysł w Łapach.

M
Mariusz
W dniu 16.03.2014 o 18:03, Gość napisał:

Tel Aviv - ulica Mickiewicza, Orzeszkowej, Białostocka, Poznańska, Chopina i wiele innych. Popiersie Ireny Sendlerowej w Jerozolimie i sześć tysięcy tablic poświęconych naszym rodakom ratującym Żydów podczas okupacji. Mało? Przepraszać nie zamierzam. Dureń to stan ducha, a nie epitet.

Długo się męczyłeś, szkoda, że nie na temat...

Ilu żydów uratował Chopin, Orzeszkowa, Białostocka itd?

Ile skwerów, tablic jest w ichniejszych miasteczkach typu "Łapy"?

 

Co za bzdety o tablicach powtarzasz, jak one są w jednym miejscu, a u nas chcą te miejsca zrobić w każdym zadupiu, gdzie kiedyś byli najzwyklejsi żydzi...

 

Pozdrów swój "stan ducha"...

G
Gość

Masakra w Koniuchach we wspomnieniach Żyda, P. Bagriansky’ego
Gdy dotarłem do oddziału, aby przekazać nowe rozkazy, zobaczyłem straszny, przerażający obraz. Na małej polance w lesie leżały półkolem ciała sześciu kobiet w różnym wieku i dwóch mężczyzn. Ciała były rozebrane i położone na plecach. Padało na nie światło księżyca. Jeden po drugim partyzanci strzelali trupom między nogi. Gdy kule dosięgały nerwów, trupy reagowały jak żywe. Drgały i wykrzywiały się przez kilka sekund. Trupy kobiet reagowały w bardziej gwałtowny sposób niż mężczyzn. Wszyscy partyzanci z tego oddziału brali udział w tej okrutnej zabawie, śmiejąc się w dzikim szaleństwie. Najpierw przestraszyłem się tym przedstawieniem, ale potem zaczęło mnie ono w chory sposób interesować. Im się nie spieszyło i dopiero jak trupy przestały reagować na kule, przemieścili się na nową pozycję. […

Masakra POLAKÓW przez Zydów w Koniuchach i Nalibokach

G
Gość
W dniu 16.03.2014 o 17:19, Łapiak napisał:

Nie chce mi sie czytać powyższych bzdur. Zacznę w inny sposób , w ciemno opowiem państwu gdzie lezy problem w łapskim rozumowaniu.Otóż , łapianie przyzwyczajenie do dawnej polityki pracy nie sa w stanie zaakceptować faktu że na swoją przyszłosc musza aż tak ciężko pracować. Do tej pory żyli w najwiekszych na podlasiu zakładach pracy gdzie za "lekka " pracę dostawali pieniązki a do tego jeszcze udało sie coś ukręcić !Stad własnie wywodzi sie Kargulowo Pawlakowe myślenie!Młodzi ludzie już dawno pojechali bo stara ekipa chciała by tak jak kiedyś a nowa nie chce ponieważ stare motody sa dobre przy wekowaniu słoików. Niestety w dzisiejszych czasach demokracji nie mozan być zapiecuchem , nie mozna tylko stać przy swoich argumentach. Dzisiejsze czasy nakazuja nam otwieranie barier tylko po to aby europa nas zauważyła.Dzisiejsze biznesy , europejskie sa sponsorowane przez Zydów, homoseksualistów lub mniejszosci narodowe. Wiec "wy" Łapiacy pisząc takie pierdoły gdzie nie chcecie aby powstał pomnik. Lub nie popieracie gender, lub nie godzicie sie z tym ze ktos chce wyznawać innego Boga badz nie chce zyć tak jak to sie wam podoba oceniacie negatywnie i wrzucacie tych ludzi do jednego wora, tego na odpady! Nie dziwcie sie że do tej opuszczonej już miesciny nikt nie zagląda a o inwestowaniu nawet nie myśli. Przedsiębiorca, inwestor robi zawsze badanie rynku zanim kupi badz zainwestuje na danym terenie. Ja myślicie , ilu było takich którzy się dowiedzieli czym malowane były płoty , dachy ? Oni to wiedza ze Łapy to kupa wszystko chcących obywateli ! Wiec dalej stawiajcie opór europie i światu a będzie sie wam żyło jak w Konopielce! " Gdzie brud , smród i zabobony"

To tylko demagogia, bo napisałeś tak jakby ten "sentymentalny pan" miał budować największą na świecie cukrownię albo zakłady zbrojeniowe o technologi kosmicznej. Tymczasem ten pan zupełnie nie ma rozeznania w rzeczywistości nietaktownie postępując.


 

G
Gość
W dniu 16.03.2014 o 18:03, Gość napisał:

Tel Aviv - ulica Mickiewicza, Orzeszkowej, Białostocka, Poznańska, Chopina i wiele innych. Popiersie Ireny Sendlerowej w Jerozolimie i sześć tysięcy tablic poświęconych naszym rodakom ratującym Żydów podczas okupacji. Mało? Przepraszać nie zamierzam. Dureń to stan ducha, a nie epitet.

Ale S.Cohen nie jest raczej formatu Mickiewicza.

G
Gość
W dniu 16.03.2014 o 17:34, Gość napisał:

Zakłady kolejowe istniały też przed wojną i miały siię bardzo dobrze to ŻYDOKOMUNA doprowadziła do upadku fabryki i zaniku etosu pracy w Łapach.

 To łapska mentalność doprowadziła do zaniku etosu pracy. Reszta twojego postu jest tylko nieudolną próbą usprawiedliwienia tego, co Łapiacy sami sobie uczynić zdołali.

G
Gość
W dniu 16.03.2014 o 16:55, Mariusz napisał:

Pokaż mi chociaż jeden skwer w jakimkolwiek mieście w Izarelu upamiętniający  Polaków ratujących żydów.Pokaż ulicę nazwaną imieniem Polaków.Pokaż pomnik upamiętniający Polaków... A teraz przeproś mnie za epitet, który powinienem użyć wobec ciebie.

Tel Aviv - ulica Mickiewicza, Orzeszkowej, Białostocka, Poznańska, Chopina i wiele innych. Popiersie Ireny Sendlerowej w Jerozolimie i sześć tysięcy tablic poświęconych naszym rodakom ratującym Żydów podczas okupacji. Mało?

 Przepraszać nie zamierzam. Dureń to stan ducha, a nie epitet.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3