Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie Polski i Niemiec chcą pomóc Białorusinom. Jest wspólne stanowisko

(mg)
podlaski poseł PO
podlaski poseł PO Archiwum
Wspieranie niezależnych mediów, program stypendialny dla studentów. Tak zdaniem polskich i niemieckich parlamentarzystów, trzeba wspierać białoruskie społeczeństwo. We wtorek na spotkaniu w Berlinie, wydali w tej sprawie wspólne stanowisko. Będzie też akcja na rzecz małego ruchu granicznego.

Posiedzenie posłów sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych z niemieckimi parlamentarzystami z Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu zostało zorganizowane już po raz drugi. Po raz pierwszy jednak zakończyło się wspólnym stanowiskiem w sprawie Białorusi.

- Zostało przyjęte jednomyślnie. Potwierdza partnerską współpracę Polski i Niemiec dotyczącą polityki wschodniej - mówi podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Parlamentarzyści wyrazili zaniepokojenie falą represji na Białorusi i działaniami rządu Aleksandra Łukaszenki, które są wymierzone przeciwko społeczeństwu. Dlatego polityka wobec Białorusi powinna skupiać się na pomocy zwykłym obywatelom tego kraju.

- To przede wszystkim wspieranie niezależnych mediów oraz program stypendialny dla młodych Białorusinów. Taki prowadzi już Polska. Chęć przyjęcia białoruskich studentów zgłosiło też kilka niemieckich uniwersytetów - dodaje poseł Robert Tyszkiewicz.

Przypomina, że wczorajsze stanowisko parlamentarzystów to impuls do działania dla rządów obu krajów. Może być też podstawą do zajęcia wspólnego stanowiska całej Unii Europejskiej.

Stosunki z Białorusią ciągle są napięte

Tym bardziej, że relacje z władzą w Mińsku są ciągle napięte. W poniedziałek białoruskie służby graniczne anulowały wizę wjazdową do tego kraju Eugeniuszowi Wappie, przedstawicielowi mniejszości białoruskiej i szefowi radia Racja.

- Ten incydent jest związany z tym, że Białoruskie Radio Racja, nadające z Białegostoku i Białej Podlaskiej, jest realnym medium dostarczającym społeczeństwu białoruskiemu niezależną i obiektywną informację. Nie widzę innych przyczyn - stwierdza w specjalnym apelu Eugeniusz Wappa.

Ciągle niejasna jest też sprawa małego ruchu granicznego między Polską, a Białorusią. W czerwcu minie rok od podpisania przez Polskę umowy dotyczącej bezwizowego przekraczania granicy, na którym skorzystaliby mieszkańcy naszego regionu. Jednak granicznej umowy do tej pory nie zatwierdził Aleksandr Łukaszenka.

- W najbliższych dniach chcemy rozpocząć akcję społeczną, która przypominałaby władzom w Mińsku o małym ruchu granicznym. To bardzo ważna umowa także dla Białorusinów - podkreśla podlaski poseł PO. Szczegółów akcji nie chce na razie zdradzać.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny