Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie KO apelują do marszałka o dobrą opiekę psychiatryczną dla dzieci w całym województwie

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
O  zapewnienie dobrej opieki psychiatrycznej wszytkom dzieciom w Podlaskiem  apelowali w czwartek posłowie Koalicji Obywatelskiej. W zwołanej w tym celu konferencji wzięli udział: Krzysztof Truskolaski, Aleksandra Gajewska, Marta Golbik i Arkadiusz  Marchewka.
O zapewnienie dobrej opieki psychiatrycznej wszytkom dzieciom w Podlaskiem apelowali w czwartek posłowie Koalicji Obywatelskiej. W zwołanej w tym celu konferencji wzięli udział: Krzysztof Truskolaski, Aleksandra Gajewska, Marta Golbik i Arkadiusz Marchewka. Wojciech Wojtkielewicz
O zapewnienie dobrej opieki psychiatrycznej wszytkom dzieciom w Podlaskiem apelowali w czwartek posłowie Koalicji Obywatelskiej. W zwołanej w tym celu konferencji wzięli udział: Krzysztof Truskolaski, Aleksandra Gajewska, Marta Golbik i Arkadiusz Marchewka.

Co szóste dziecko w klasie się okalecza, co trzecie – nie ma chęci do życia – transparenty z takimi informacjami przynieśli ze sobą posłowie na spotkanie przed białostockim Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Centrum Psychiatrii w Białymstoku oficjalnie otwarte (zdjęcia)

– Takiego miejsca nie było w Białymstoku przez 11 lat. Aby skorzystać z fachowej pomocy specjalistów, dzieci i młodzież musiały jeździć do innych województw – przypomniał Krzysztof Truskolaski. Jak zauważył – podobnych miejsc brakuje w innych częściach województwa. – Jedno centrum na tak duże województwo jak nasze nie wystarczy. Takie placówki powinny być w przynajmniej w każdym mieście, które było kiedyś miastem wojewódzkim, czyli w Łomży i Suwałkach – mówił. I zaapelował do marszałka województwa podlaskiego i ministra zdrowia, by takie ośrodki jak najszybciej powstały.

O komentarz poprosiliśmy Izabelę Smaczną-Jórczykowską, rzeczniczkę marszałka. Ta zapewnia, że pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest. To m.in. ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej oraz oddział dziecięcy w szpitalu psychiatrycznym w Suwałkach oraz w białostockim UDSK, a w Łomży – Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, który – w razie potrzeby, kieruje dzieci do Białegostoku.

Jednak według posłów KO to zdecydowanie za mało. Jak mówił poseł Truskolaski, w terapii ważne jest, by dziecko miało stały kontakt z rodziną, a ten jest przecież utrudniony, gdy jest w szpitalu w mieście innym niż rodzinne.

– Warto przypomnieć panu posłowi, że jedyny całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w województwie podlaskim. w 2011 roku zlikwidował zarząd województwa PO-PSL – powiedziała. – Obecny zarząd już w styczniu 2019 roku zawarł umowę z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy UDSK, przekazując na ten cel 17 mln zł z funduszy unijnych – dodała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny