MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poślizg przy przebudowie ul. Raginisa w Białymstoku. 29 maja zmieni się organizacja ruchu. Zostanie zlikwidowana pętla przy ul. Niemeńskiej

Tomasz Maleta
W ramach pierwszych prac przy przebudowie ulicy Raginisa zostanie zamknięta pętla przy ul. Niemeńskiej
W ramach pierwszych prac przy przebudowie ulicy Raginisa zostanie zamknięta pętla przy ul. Niemeńskiej Wojciech Wojtkielewicz
Uwaga kierowcy! Nie od poniedziałku (22 maja 2023) - jak informował wcześniej wykonawca - ale z tygodniowym poślizgiem rozpoczną się prace związane z przebudową ulicy Raginisa w Białymstoku. Zostanie wprowadzony pierwszy etap czasowej organizacji ruchu. Niektóre wloty z ulic osiedlowych zostaną zamknięte. Podobnie jak pętla autobusowa przy ul. Niemeńskiej. Prace związane z modernizacją wylotówki z Białegostoku w stronę Supraśla zakończą się w październiku 2024 roku.

Symboliczne wbicie pierwszej łopaty miało miejsce 8 maja przez władze miasta i województwa. Bo choć ulica Raginisa leży w granicach Białegostoku, to inwestorem jest urząd marszałkowski. To efekt porozumienia zawartego pomiędzy samorządami. Pieniądze na przebudowę ponadkilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 676 od skrzyżowania z ul. Baśniową i Rycerską do granicy Białegostoku wyłożył samorząd województwa podlaskiego.

Miasto wzięło na swoje barki przygotowanie i sfinansowanie (za 300 tys. zł) dokumentacji projektowej i uzyskanie wszystkich zezwoleń. Modernizacja wylotówki do Supraśla w ciągu drogi wojewódzkiej 676 będzie kosztować 38 mln zł. Wykonawcą jest firma Unibep, która z inwestycją ma się uporać w ciągu 15 miesięcy.

Czasowa organizacja ruchu na ul. Raginisa

Początkowe planowano, że zasadnicze prace przy przebudowie ulicy rozpoczną się w poniedziałek 22 maja. Okazało się jednak, że nie wszystko jeszcze jest gotowe do wprowadzenia czasowej organizacji ruchu.

- Z powodów problemów z wykonaniem nietypowych tablic - informuje Dariusz Niewiński, kierownik działu technicznego firmy Unibep.

Rozpoczęcie prac zostało przesunięte o tydzień. To oznacza, że w poniedziałek [29 maja 2023 roku] zmieni się dotychczasowa organizacja ruchu na ul. Raginisa. Zostanie zastąpiona tymczasową. W ramach jej pierwszego etapu:

  • zostanie zamknięty wylot z ul. Jaroszówki do ul. Raginisa (skrzyżowanie z ul. Baśniową).
  • wylot ul. Baśniowej do ul. Raginisa (skrzyżowanie z ul. Uśmiechu).
  • wylot z ul. Gwiazdkowej do ulicy Raginisa (wyjazd będzie możliwy ul. Uśmiechu).

Na zmiany muszą nastawić się także pasażerowie Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Zostanie zamknięta pętla autobusowa przy ul. Niemeńskiej. Przy czym stojący na niej przystanek zostanie przeniesiony za pętlę.

- Po wdrożeniu czasowej organizacji ruchu i jej protokolarnym odbiorze przez zamawiającego i inspektora nadzór wykonawca zamierza rozpocząć prace przygotowawcze i rozbiórkowe - informuje wykonawca.

Dwa nowe ronda na ul. Raginisa

W ramach przebudowy powstaną dwie jednie z dwoma pasami ruchu, jedno skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, dwa nowe ronda, asfaltowa droga rowerowa i chodniki. Roboty zaczną się poza główną jezdnią, więc ruch będzie odbywał się starą jezdnią. Z czasem wykonawca wejdzie i na nią, ale ma nadzieję, że utrudnienia uda nam się ograniczyć do minimum. Całość modernizacji Raginisa ma się skończyć do października 2024 roku.

Pierwotnie planowano, że ulica Raginisa zostanie przebudowana na dłuższym odcinku: od ul. Kazimierza Wielkiego. Jednak ostatecznie decyzja ZRID została wydana na odcinek od Baśniowej. Na przeszkodzie stanęły jednak sprawy prawne związane z decyzją środowiskową na przedłużenie ul. Piastowskiej, które zostało zrealizowane dekadę temu. Do dziś toczą się spory w sądach.

W 2018 roku samorząd wojewódzki przebudował pierwszy fragment drogi 676: od granic Białegostoku do Supraśla. W ramach inwestycji wartej 134 691 602,46 zł została wybudowana m.in. estakada w Krasnem oraz obwodnica Ogrodniczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny