Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli. Premier Mateusz Morawiecki: Nie będziemy działać pod presją szantażu

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli. Premier Mateusz Morawiecki: Nie będziemy działać pod presją szantażu
Posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli. Premier Mateusz Morawiecki: Nie będziemy działać pod presją szantażu adam jankowski / polska press
W czwartek zaczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli. - Nie będziemy działać pod presją szantażu, jesteśmy gotowi na dialog; będziemy rozmawiać o tym, jak rozwikłać bieżący spór w porozumieniu i dialogu - tak w czwartek w Brukseli o kwestii praworządności mówił przed rozpoczęciem szczytu UE premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki udał się do Brukseli na dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej. W agendzie przewidziane jest kilka kwestii: walka z pandemią COVID 19, agenda cyfrowa, podwyżki cen energii, polityka migracyjna oraz polityka handlową.

Szefowie państw UE mają także omówić przygotowania na Szczyt ASEM w dniach 25–26 listopada 2021 r. oraz Szczyt Partnerstwa Wschodniego w dniu 15 grudnia 2021 r., a także podsumują działania przed posiedzeniem COP26 w sprawie zmiany klimatu w Glasgow i COP15 w sprawie różnorodności biologicznej w Kunming.

Przed samym spotkaniem przywódców państw UE, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a także wziął udział w spotkaniu koordynacyjnym szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Morawiecki: Nie będziemy działać pod presją szantażu

Premier Mateusz Morawiecki przed spotkaniem z szefami państw unijnych zorganizował krótki briefing, na którym podkreślił, że ma satysfakcję, że twarda postawa polski dotycząca migracji „doprowadziła do zmian stanowiska UE”.

-Dzisiaj mierzymy się z hybrydowym zagrożeniem, gdzie reżim Łukaszenki próbuje poprzez sztucznie wywołany szturm migracyjny na wschodnią granicę Polski i jednocześnie na wschodnią granicę UE doprowadzić do destabilizacji. Tutaj wszyscy gratulują nam tego, w jaki sposób radzimy sobie skutecznie z uszczelnieniem granicy i z zabezpieczeniem granicy przed tego typu atakami – mówił.

Odniósł się także do kwestii praworządności. Ocenił, że Polska jest tak samo wierna tej zasadzie jak inne państwa członkowskie. – Trzeba niestety podkreślić to, (…) że niektóre instytucje europejskie przywłaszczają sobie prawo do decydowania o sprawach, które nie zostały im przyznane. Przyznają sobie kompetencje, które nie zostały przekazane w traktatach europejskich – ciągnął.

Szef rządu zaznaczył, że polski rząd nie może zgodzić się, by Komisja Europejska czy Trybunał Sprawiedliwości UE reagował w sprawach, w których nie mają kompetencji, a także na wywieranie na Polskę szantażu.

– Nie będziemy działać pod presją szantażu. Jesteśmy gotowi na dialog. Nie zgadzamy się na ciągle poszerzający się zakres kompetencji, ale oczywiście będziemy rozmawiać o tym, jak rozwikłać bieżące spory w porozumieniu i dialogu – zakończył.

Kluczowe tematy spotkania

Podczas spotkania przywódcy państw podsumują sytuację epidemiologiczną, postęp w procesie szczepień oraz działania koordynacyjne w odpowiedzi na pandemię COVID-19.

Jak przekazuje rzecznik rządu Piotr Muller, „w ocenie Polski, należy podjąć działania mające na celu ograniczenie rozpowszechniania fake – newsów i dezinformacji dotyczących szczepionek. Jednocześnie należy kontynuować kampanie informacyjne i edukacyjne promujące bezpieczeństwo szczepionek i zachęcające do szczepień”.

Poruszona zostanie także kwestia podwyżek cen energii w Europie.

„W ocenie Polski, Komisja Europejska (KE) powinna poszukiwać długoterminowych rozwiązań problemu dotyczących wahań cen gazu, mając szczególnie na względzie potrzebę wsparcia najbardziej wrażliwych odbiorców gospodarstw domowych. Polska będzie zachęcać KE do wykorzystania przepisów dotyczących energii i konkurencji celem zweryfikowania potencjalnych manipulacji rynkiem przez głównych dostawców gazu w 2021 r.” – czytamy w komunikacie na rządowej stronie.

Polityka migracyjna to kolejny punkt w agendzie spotkania, przede wszystkim z uwzględnieniem wydarzeń na wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Zbliżające się szczyty

Rada Europejska ma także omówić przygotowania na Szczyt ASEM w dniach 25–26 listopada 2021 r. oraz Szczyt Partnerstwa Wschodniego w dniu 15 grudnia 2021 r.

Partnerstwo Wschodnie to program mający pogłębiać więzi polityczne i integrację gospodarczą z 6 partnerskimi krajami Europy Wschodniej i Zakaukazia: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Natomiast ASEM to spotkania państw członkowskich UE, Komisji Europejskiej, członków ASEAN: Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia (państwa założycielskie), Wietnam, Laos i Mjanma i Kambodża.

Będzie temat praworządności w Polsce?

Choć w oficjalnej agendzie nie ma informacji dotyczącej rozmów odnoszących się do praworządności w Polsce, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w liście wystosowany do przywódców przekazał, że „podczas tej sesji roboczej omówimy też ostatnie wydarzenia związane z praworządnością”.

RMF FM przypominało, że sprawę Polski na unijnym szczycie chciał poruszyć premier Holandii Mark Rutte. Debaty miały oczekiwać również pozostałe kraje Beneluksu i Szwecja. Mogą do tego grona dołączyć także inne państwa.

Tego samego dnia w bloku głosowań między godziną 9.45, 11 w Parlemanecie Europejskim odbędzie się głosowanie nad rezolucjami „Kryzys praworządności w Polsce i nadrzędność prawa UE”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli. Premier Mateusz Morawiecki: Nie będziemy działać pod presją szantażu - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny