Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posada czterolecia do wzięcia. Nie tylko w Białymstoku

Tomasz Maleta [email protected]
Tadeusz Arłukowicz
Tadeusz Arłukowicz Anatol Chomicz
W odróżnieniu od wyborów do Sejmu, w których o kształcie listy kandydatów decydują partyjne centrale, miejsce w Senacie nie jest poza zasięgiem zwykłego obywatela. Dzięki jednomandatowym okręgom wyborczym.

W 2011 roku nie zapobiegło to jeszcze upartyjnieniu Izby Wyższej parlamentu. Niemniej zasiadają w niej też osoby, którym wcześniej nie po drodze było z partiami, ale ze względu na ordynację wyborczą skazani byli albo na zgniły kompromis, albo na absencję. Co więcej ich przykład pokazuje, że tak na dobrą sprawę nie potrzeba zbyt dużych pieniędzy na kampanię. Oczywiście kandydaci, za którymi stoi partyjna machina biurokratyczno-finansowo-bilbordowa, mają lepszą pozycję startową. Co nie oznacza, że pierwsi przekroczą linię mety. Zwłaszcza wtedy, gdy nie sprzyja temu geografia wyborcza.

Dzięki zmianie granic okręgów podlaska Platforma Obywatelska cztery lata temu uzyskała w końcu upragniony mandat senatorski. Tadeusz Arłukowicz okazał się najlepszy w okręgu białostocko-sokólskim (84049 głosów). O przepustce na Wiejską przesądził wielkomiejski elektorat Białegostoku. PO była wtedy - co wcześniej sygnalizowały już wybory samorządowe w 2010 roku - w apogeum popularności wśród białostoczan.

Tegoroczne wybory co najmniej za 9 miesięcy, ale już teraz wiadomo, że w okręgu nr 6o będzie nowy senator. Tadeusz Arłukowicz nie zamierza ubiegać się o reelekcję. Zresztą trudno sobie wyobrazić, by po konflikcie z miejskimi strukturami PO, otrzymał propozycję startu. W ostateczności mógłby pokusić się o własny komitet. - Nie planowałem tego i nie planuję - zapewnia senator.

Prawdopodobnie weźmie rozbrat z polityką, także z tą na poziomie miejskim.

- To nie jest czas ludzi kreatywnych, z wizją, mających nieszablonowe pomysły, wsłuchujących się w głos wszystkich - nawet tych, którzy nie są klakierami - dodaje Tadeusz Arłukowicz.

Kto może go zastąpić? Partia ma kilka atutów, choćby w środowisku akademickim. Problem w tym, czy będzie chciała wyciągnąć asy z rękawa czy sięgnie raczej po zgrane - chociażby w wyborach samorządowych - karty.

- Przed nami kampania prezydencka i na pewno do jej zakończenia to głosowanie będzie dla nas priorytetem - informuje Anna Mierzyńska, dyrektor biura podlaskiego regionu PO. - Kandydatów w wyborach parlamentarnych wskaże Zarząd Krajowy PO. Dopiero po jego ogłoszeniu przystąpimy do prac zgodnych z terminarzem.

Platforma musi utrzymać mandat, PiS wyciągnąć wnioski nie tylko z porażki w 2011 r. Wtedy ze względu na ustalenia koalicyjne liderem partyjnej listy był Marek Zagórski, szef Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego (uzyskał 70 621 głosów). Jeśli w tym roku powtórzy się wariant koalicyjny, to sukces w listopadowych wyborach do rady miasta Białegostoku nie będzie miał żadnego przełożenia na mandat senatorski.

- Prawo i Sprawiedliwość wyłoni kandydatów do parlamentu w lipcu - wyjaśnia Sebastian Łukaszewicz z biura poselskiego Krzysztofa Jurgiela. - Pod uwagę weźmie wyniki wyborów samorządowych, parlamentarnych, jak i tegorocznych prezydenckich.

Powtórkę z własnym komitetem, ale na szczeblu parlamentarnym, wyklucza Tadeusz Truskolaski. Od grudnia musi w Białymstoku dzielić się władzą z PiS.

- Nie biorę pod uwagę startu w wyborach do Senatu - zapewnia prezydent.

Po tej deklaracji tym, którzy nadal pożądają najlepszej posady czterolecia, wystarczy zebrać 15 osób, by powołać komitet wyborczy i wyłonić pełnomocnika. Następnie zebrać podpisy, by zarejestrować komitet (1000), potem kandydata (2000) i postarać się przekonać do siebie zwykłą większość głosujących. Nie jest to łatwe, ale nikt nigdzie nie zadekretował, że senator białostocki na zawsze musi być partyjny.

Czytaj e-wydanie »

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny