Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porzucone samochody zajmują miejsca parkingowe. Jakie warunki muszą spełnić, aby zostały odholowane? Staż Miejska w Białymstoku wyjaśnia

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
BMW przy Wiedeńskiej w Białymstoku jest sukcesywnie rozkradane
BMW przy Wiedeńskiej w Białymstoku jest sukcesywnie rozkradane Internauta
Porzucone auta utrudniają życie mieszkańcom Białegostoku. Bardzo często zajmują tak cenne miejsca na osiedlowych parkingach. Proces usuwania porzuconych aut trwa długo. Interweniowaliśmy na prośbę naszych Czytelników. Straż Miejska w Białymstoku wyjaśnia na czym polegają trudności.

Nasi Czytelnicy poprosili o interwencję w sprawie porzuconych samochodów. Pozostawione auta są uciążliwe.

- Audi stoi pod blokiem już ponad pół roku. Blokuje tak potrzebne miejsca parkingowe. Ulica Ordonówny jest jednokierunkowa, a w okolicy jest sporo bloków. Bardzo często występuje problem, aby znaleźć jakieś miejsce parkingowe. Auto jest w złym stanie, widać postępującą korozję - mówi pan Stefan. - Zgłaszałem sprawę do straży miejskiej 24 czerwca. Jednak nic nie zostało w tej sprawie zrobione - dodaje mieszkaniec.

Kolejne samochody stoją porzucone już ponad rok. Na parkingu przy ul. Kruczej od ponad roku stoi BMW również zgłoszone przez mieszkańców. Auto wygląda, jakby było porzucone. Co chwila znikają jego elementy. Niestety zajmuje bezcenne miejsce parkingowe. Kolejne BMW przy ul. Wiedeńskiej jest sukcesywnie rozkradane. Blisko rok temu interweniowaliśmy u straży miejskiej, jednak nic nie zostało zrobione w tej sprawie. Na domiar złego kilka miesięcy temu już nawet nie na parkingu, a na ulicy przed klatką ktoś zostawił opla, który wkrótce zacznie wrastać w asfalt.

Zobacz też:Porzucone wraki zajmują miejsca parkingowe. Straż Miejska w Białymstoku wyjaśnia jakie auta może odholować (zdjęcia)

O komentarz w sprawie zwróciliśmy się do Straży Miejskiej w Białymstoku

W stosunku do wskazanego pojazdu marki BMW z ul. Wiedeńskiej prowadzone są czynności wyjaśniające. Natomiast stan pojazdu marki BMW z ul. Kruczej oraz pojazdu marki Audi z ul. H. Ordonówny, nie wskazuje na to, że nie są używane w myśl przepisu art. 50a Prawa o ruchu drogowym - informuje Joanna Szerenos - Pawilcz rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Białymstoku

W 2021 roku strażnicy usunęli 30 porzuconych pojazdów.

Kiedy straż miejska może usunąć samochód?

Przepisy prawne jasno regulują możliwości, w których straż miejska czy policja może usunąć wraki. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym pojazd, który nie posiada tablic rejestracyjnych lub jego stan wskazuje na to, że nie jest używany może zostać usunięty z drogi publicznej, strefy zamieszkania lub strefy ruchu.

W przypadku pozostawienia wraku pojazdu na terenie prywatnej nieruchomości, a w szczególności na drodze wewnętrznej w obrębie gruntów prywatnych (np. terenów należących do spółdzielni mieszkaniowej), kluczowe znaczenie ma fakt, czy na drodze tej ustanowiona została strefa ruchu bądź strefa zamieszkania. W przypadku pozostawienia wraków pojazdów poza drogami publicznymi, strefami ruchu oraz strefami zamieszkania policja ani straż miejska nie są uprawnieni do wydania dyspozycji usunięcia pojazdu z prywatnej nieruchomości gruntowej - przekazuje rzecznik Straży Miejskiej w Białymstoku.

- Straż miejska ze swojej strony, w sprawie wraków pozostawionych poza drogami publicznymi, może prowadzić postępowanie z ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z użytku, która stanowi, że jeżeli właściciel auta wycofanego z eksploatacji nie przekazał pojazdu do recyklingu podlega karze grzywny - informuj Joanna Szerenos - Pawilcz. Przewidziany jest za to mandat karny w wysokości do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu.

Dlaczego interwencja trwają tak długo?

Każda interwencja jest mocno rozciągnięta w czasie. Wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu bądź ukaranie za nieprzekazanie pojazdu do recyklingu poprzedza szereg czynności, między innymi: ustalenie właściciela, nawiązanie z nim kontaktu, zobowiązanie do usunięcia pojazdu we własnym zakresie lub doprowadzenie go do stanu używalności oraz inne konieczne do uznania, że dochowano należytej staranności w celu doprowadzenia do usunięcia pojazdu.

Co się dzieje z usuniętym pojazdem?

- Po wydaniu przez funkcjonariusza dyspozycji usunięcia pojazdu, auto zostaje odholowane na parking gminny. Koszt odholowania i opłat parkingowych pokrywa właściciel pojazdu - informuje rzecznik Straży Miejskiej w Białymstoku. - Pojazd usunięty, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, przechodzi na własność gminy - dodaje Joanna Szerenos - Pawilcz.

Jeżeli samochód jest w złym stanie gmina powinna go zezłomować w legalnej stacji demontażu lub punkcie zbierania pojazdów. Natomiast jeśli pojazd jest w dobrym stanie technicznym, gmina ma prawo również do jego sprzedaży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny