Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portret (po)pandemiczny. Studenci UwB fotografowali białostoczan na Rynku Kościuszki. Zdjęcia pojawią się na wystawie

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Marta Pogorzały i Marcin Zieniewicz, studenci kulturoznawstwa na UwB, realizują projekt "Portret (po)pandemiczny. W sobotę (7 sierpnia) wykonali 40 portretów białostoczan. Prace za 2 tygodnie znajdą się na wystawie w studenckiej galerii.
Marta Pogorzały i Marcin Zieniewicz, studenci kulturoznawstwa na UwB, realizują projekt "Portret (po)pandemiczny. W sobotę (7 sierpnia) wykonali 40 portretów białostoczan. Prace za 2 tygodnie znajdą się na wystawie w studenckiej galerii. Materiały prasowe
Dwoje studentów kulturoznawstwa na UwB - Marta Pogorzały i Marcin Zieniewicz wzięli aparat i wyszli na Rynek Kościuszki. Wykonali portrety aż 40-tu osobom - i nie tylko - na zdjęciach pojawiają się też psy, a nawet papugi. Zdjęcia już niedługo będzie można obejrzeć na wystawie w studenckiej galerii Biuro Wystaw Kulturoznawczych.

Wszystko to w ramach projektu Portret (po)pandemiczny. Jego pierwsza faza zrealizowana została w sobotę (7 sierpnia). Przed białostockim ratuszem studenci kulturoznawstwa portretowali białostoczan i turystów. Zdjęcia wykonywali polaroidem.

- Wybraliśmy taką technikę wykonania zdjęć, bo naszym zdaniem najlepiej pozwala ona uchwycić chwilę i chwilowe emocje portretowanych ludzi. Taka fotografia powstaje w pojedynczym egzemplarzu, nie da się zaingerować w jej treść i jakość, dzięki czemu jest bardzo wiernym odzwierciedleniem rzeczywistości. Polaroid nie jest nośnikiem bardzo trwałym, co dodatkowo podkreśla przemijanie – mówi Marta Pogorzały.

Według inicjatorów projektu, fotografia odzwierciedla rzeczywistość i społeczne nastroje. Projekt pozwoli na stworzenie wspólnego obrazu znaków czasu, a także zachęci do kontaktu z drugim człowiekiem.

Każda z portretowanych osób otrzymywała jeden egzemplarz dla siebie.

- Chcieliśmy dać ludziom pamiątkę z czasów, w których nie nosimy maseczek - tłumaczy Marta Pogorzały.

Projekt cieszył się dużą popularnością. W sobotę udało się sfotografować 40 osób. Dużą rolę odegrały też media społecznościowe, za pomocą których studenci wypromowali akcję.

- To przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Nawet, jeśli ktoś nie chciał, żeby mu robiono zdjęcia to i tak do nas podchodził, pytał się, co robimy. Usłyszeliśmy dużo miłych słów i podziękowań za naszą pracę - cieszy się studentka.

Wśród portretów znalazły się prace nietypowe.

Na Rynku Kościuszki można spotkać różnych ludzi, przychodzą tam mieszkańcy i turyści z całymi rodzinami. Mamy np. zdjęcie z noworodkiem. Są tez portrety z psami, a nawet papugą - opowiada fotografka.

Niektórzy bohaterowie zdjęć dodawali swoje dopiski, czasem coś dorysowywali.

- Poprosiliśmy ich o przekazanie wiadomości ludziom, którzy przyjdą później na wystawę. Hasła, jakie pisali to np. "Nareszcie normalność" czy "Jest pięknie" - tłumaczy Marta Pogorzały.

Otwarcie wystawy odbędzie się za 2 tygodnie w galerii Biuro Wystaw Kulturoznawczych stworzonej w Instytucie Studiów Kulturowych UwB.

- Studenci działający w galerii to nie tylko pasjonaci fotografii. Zajmujemy się też rzeźbą, multimediami i tworzeniem wideo - wyjaśnia Marta Pogorzały.

Realizację projektu organizacyjnie wsparło Muzeum Podlaskie w Białymstoku, a finansowo – Parlament Studencki UwB.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny