Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porozmawiajmy o dyplomacji. Festiwal dyplomatyczny już za dwa tygodnie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Radosław Sikorski, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Prawda – będą wśród gości, którzy odwiedzą Białystok. Będzie się można z nimi spotkać 18-22 lutego podczas kolejnej już, czwartej edycji Festiwalu Dyplomatycznego.

Będą wykłady i dyskusje o świecie, polityce, Unii Europejskiej i kobietach w dyplomacji. W tym roku festiwal odwiedzi 24 gości, m.in. Marek Prawda (dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce), Włodzimierz Cimoszewicz (były marszałek Sejmu, premier RP, minister spraw zagranicznych), Radosław Sikorski (były marszałek Sejmu, minister spraw zagranicznych), Conrad Bruch (ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce), Maria Wodzyńska (była ambasador RP przy UNESCO), Marcin Bosacki (były ambasador RP w Kanadzie), Ryszard Schnepf (były ambasador RP w USA), Katarzyna Bosacka (dziennikarka), Dorota Wysocka-Schnepf (dziennikarka).

Czytaj też: Dariusz Piontkowski za Krzysztofa Jurgiela? Zmiana władzy w podlaskim PiSie?
– Trzy poprzednie edycje pokazały, że przyjeżdżają do Białegostoku bardzo ważni ludzie, że młodzież chętnie uczestniczy w spotkaniach – chwali inicjatywę prezydent Tadeusz Truskolaski, który objął nad wydarzeniem patronat.
Jacek Brzozowski, nauczyciel w II LO i główny organizator festiwalu, zaprasza przede wszystkim na wykład inauguracyjny „Polska w Unii – pasażer na gapę czy współprowadzący?” Radosława Sikorskiego.

Wydarzenie to od tegorocznej, czwartej edycji, będzie nosiło imię profesora Stefana Mellera, który był wybitnym historykiem współtworzącym po 1974 roku białostockie środowisko naukowe. Pozostawił po sobie trwały ślad jako pracownik naukowy w Instytucie Historii – najpierw filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, potem Uniwersytetu w Białymstoku. Profesor Stefan Meller był też dyplomatą, ambasadorem RP w Moskwie, Paryżu, ministrem spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.

A prof. Robert Ciborowski, rektor UwB, dodaje: – Ten festiwal do takie dosłowne otwarcie na świat. Bo dyplomacja, sprawy międzynarodowe, to jest to, co pozwala naszym studentom i przyszłym studentom spojrzeć na to, co się dzieje w kwestiach międzynarodowych bardziej precyzyjnie, szczegółowo. Dyplomacja to tworzenie nowego wizerunku świata.
Spotkania będą odbywały się głównie w II Liceum Ogólnokształcącym oraz na UwB. Część spotkań będzie zamknięta tylko dla uczniów i studentów. Na większość jednak zaproszeni są wszyscy chętni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny