Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popularny ROR

(pio)
ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, to rodzaj osobistego rachunku oszczędnościowego. Służy do gromadzenia wkładów oszczędnościowych i przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, z wyjątkiem rozliczeń z tytułu działalności gospodarczej.

Przeważnie ma charakter rachunku a'vista, istnieje również możliwość (automatycznego lub przez zlecenie) otwierania lokaty terminowej w rachunku.
Rachunek tego typu otwierany jest dla osób fizycznych, które zobowiązują się do przekazywania swoich stałych przychodów pochodzących z wynagrodzeń, rent, emerytur itp. Posiadacz rachunku lub jego pełnomocnik (pełnomocnictwo na rachunku oszczędnościowym) może dysponować środkami dostępnymi na rachunku, powodując powstanie salda debetowego (zadłużenia). Może również korzystać z przyznanego w tym rachunku kredytu.

Oddział banku
może automatycznie wykonywać stałe zlecenia płatnicze o charakterze okresowym (opłaty telefoniczne, czynsze itp.). Poza tym z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych można dokonywać wypłat gotówkowych, za pośrednictwem bankomatów i czeków, lub przeprowadzać transakcje bezgotówkowe, za pomocą kart płatniczych oraz poleceń przelewu. Za prowadzenie ROR-ów banki pobierają prowizje natomiast za przeprowadzane operacje opłaty bankowe ( prowizje i opłaty bankowe).
Wkłady gromadzone na kontach osobistych w określonych warunkach gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Poza tym, niektóre określone prawem bankowym wkłady, są gwarantowane przez Skarb Państwa.

Zanim zdecydujemy
się na otwarcie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, powinniśmy przejrzeć ofertę jak największej ilości banków. Oto kilka podstawowych rad:
l nie opłaca się zakładać rachunku ROR dla każdego członka rodziny w innym banku. Lepiej będzie, gdy zdecydujemy się na jeden - wtedy nie będziemy musieli płacić dodatkowo za przelewy do różnych banków,
l warto wybrać takie konto, które - oprócz szybkiego dostępu do naszych pieniędzy - gwarantuje nam coś jeszcze, np. ubezpieczenie dla posiadacza rachunku lub dla posiadacza i osoby upoważnionej
l poznajmy sieć placówek i bankomatów, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na łatwym i szybkim dostępie do rachunku. Warto wybrać taki bank, którego bankomat znajduje się w pobliżu naszego miejsca pracy bądź zamieszkania. Im więcej bankomatów danej instytucji w mieście, tym lepiej założyć jest właśnie tam konto
l warto wybrać taki ROR, który umożliwi nam zrobienie sporego debetu w sytuacji, gdy zabraknie nam gotówki, albo wtedy, gdy przelew od pracodawcy na nasze konto dotrze z kilkudniowym opóźnieniem. Przed wybraniem konta trzeba obowiązkowo sprawdzić oprocentowanie kredytu w rachunku lub salda debetowego
l w przypadku gdy będziemy korzystać często z bezgotówkowych form płatności, warto przeanalizować ofertę kart płatniczych. Sprawdźmy w ilu sklepach, czy instytucjach takimi kartami będziemy mogli płacić lub np. w jakich restauracjach są one honorowane (oczywiście zasada jest prosta: w im większej ilości sklepów, tym lepiej)
l w sytuacji gdy będziemy miesięcznie dokonywali dużej liczby operacji na rachunku, sprawdźmy wysokość stałych opłat bankowych oraz prowizji
l jeśli chcemy ograniczyć do minimum odwiedziny w banku, przyjrzyjmy się, czy dana oferta banku umożliwia nam dostęp do naszego rachunku np. poprzez telefon i internet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny