Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponieważ wszyscy żyjemy w jednym społeczeństwie

Materiał Informacyjny
Czy wiesz, że kiedy robisz zakupy, idziesz na kawę czy pozbywasz się niepotrzebnych książek, to możesz zrobić coś naprawdę wartościowego dla społeczności, w której żyjesz? Możesz aktywnie wpłynąć na rzeczywistość wokół siebie? Możesz pomóc odnaleźć się w społeczeństwie osobom, którym w życiu jest trudniej?

Brzmi niewiarygodnie? Możliwe. Ale jest prostsze, niż myślimy. Jeśli np. korzystamy z usług lokalnej firmy, która zatrudnia osoby niepełnosprawne, idziemy na kawę do kawiarni prowadzonej przez spółdzielnię socjalną czy oddajemy niepotrzebne rzeczy do pobliskiego sklepu charytatywnego, to aktywnie wpływamy na poprawę sytuacji wielu osób i dokładamy cegiełkę do budowania lepszego świata.

Wspieramy bowiem tym samym działalność tak zwanych podmiotów ekonomii społecznej działających na rzecz lokalnej wspólnoty. Ich najważniejszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Chodzi o to, że kiedy np. daje się zatrudnienie osobom niepełnosprawnym, bezrobotnym, bezdomnym czy uzależnionym, to tym samym zwiększa się ich szanse na powrót do społeczeństwa, samodzielność czy poprawę jakości życia. Możemy oczywiście zrobić krok dalej i założyć tak zwany podmiot ekonomii społecznej. Albo pomagać innym w założeniu go. Pieniądze na takie cele uzyskać można w ramach Funduszy Europejskich – konkursy z tej dziedziny cieszą się dużym zainteresowaniem.

Bo to, że działanie w duchu ekonomii społecznej opłaca się wszystkim, jest oczywiste. Na przykład samorządom. Dzięki podmiotom ekonomii społecznej można rozwiązać ważne problemy społeczne – jak np. bezrobocie. Jeśli osoby, które korzystają ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie czy powiatowych urzędów pracy, dostają zatrudnienie, to samorząd pieniądze, które przeznaczyłby na ich wsparcie, może spożytkować w inny sposób. Z kolei rozwój lokalnych przedsiębiorstw sprawia, że zwiększają się wpływy do samorządowego budżetu.

Zyskują oczywiście i bezdyskusyjnie osoby wykluczone. Ale zyskuje tak naprawdę każdy z nas. Ponieważ ekonomia społeczna bardzo wyraźnie pokazuje, że mamy realny wpływ na rzeczywistość wokół nas. Że nie trzeba wiele, żeby pomóc potrzebującym. I że jesteśmy ze sobą powiązani. Ponieważ wszyscy żyjemy w jednym społeczeństwie.

24** miliony złotych – tyle wynosi budżet ostatniego konkursu na działania na rzecz rozwoju ekonomii społecznej

Komentarz eksperta
Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego:

W regionalnym programie 2014–2020 zostało zaplanowane działanie, które na celu ma zwiększenie zatrudnienia oraz zwalczanie wykluczenia społecznego i ubóstwa. Tutaj postawiliśmy na rozwój ekonomii społecznej – m.in. na finansowanie tworzenia nowych przedsiębiorstw społecznych i powstawanie miejsc pracy w już istniejących czy wzrost wiedzy na temat ekonomii społecznej oraz zaufania społecznego. W te działania zaangażowane są: Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej (które mogą prowadzić działalność animacyjną, inkubacyjną, doradczo-szkoleniową, ale też służą pomocą finansową), a także Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (który koordynuje i monitoruje rozwój ekonomii społecznej w regionie).

W maju ogłoszony został konkurs na realizowane przez Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej działania wspierające rozwój ekonomii społecznej. W tym obszarze specjalizują się w naszym regionie m.in. takie organizacje, jak Centrum Aktywności Społecznej „Pryzmat” w Suwałkach czy Ośrodek Wsparcia Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.

Ponadto ważne jest doradzanie, m.in. samorządom, w zakresie tworzenia planów rozwoju ekonomii społecznej. Dlatego też koordynacja i kompleksowy monitoring zjawisk zachodzących w sferze wykluczenia społecznego, usług użyteczności publicznej oraz ekonomii społecznej w regionie został powierzony Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej w Białymstoku.

Więcej o Regionalnym Programie Województwa Podlaskiego:
www.rpo.wrotapodlasia.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Białystok – tel.: 85 66 54 302,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny