Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad pół tysiąca opasek bezpieczeństwa trafi do białostockich seniorów (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Zmierzą temperaturę i ciśnienie, ułatwią wezwanie pomocy. Do zamieszkujących Białystok seniorów trafiają specjalne elektroniczne opaski bezpieczeństwa.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku realizuje program „Korpus Wsparcia Seniorów”. W jego ramach ponad pół tysiąca białostockich seniorów w wieku 65+, już niedługo będzie korzystać z tzw. opasek bezpieczeństwa.

- Opaski zostały rozdzielone między osoby, które najbardziej się do tego kwalifikowały. Są to więc seniorzy obciążeni chorobami, wybrani ze względu na wiek, czy też ze względu na to, że mieszkają samotnie - mówi Zbigniew Nikitorowicz, wiceprezydent Białegostoku.

Każdą z tych osób wcześniej osobiście odwiedził pracownik socjalny białostockiego MOPR-u.

Na realizację programu miasto otrzymało prawie 460 tys. zł, co pozwoli na wyposażenie w opaski bezpieczeństwa 624 seniorów.

- Seniorzy zostaną objęci teleopieką, która działa 24 godziny na dobę. W każdej sytuacji, niezależnie czy to będzie dzień, czy noc i cokolwiek się będzie działo - zarówno związanego ze zdrowiem, czy jeśli na przykład wybuchnie pożar...Należy nacisnąć przycisk SOS i wtedy my będziemy reagować odpowiednio od danej sytuacji - zaznacza Magdalena Kiełbasa z firmy HRP Care.

Po wciśnięciu przycisku alarmowego nastąpi automatyczne połączenie z centralą interwencyjną. Powiadomiona zostanie także najbliższa osoba, której kontakt zostaje indywidualnie przypisywany do opaski. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia, pracownika ośrodka pomocy społecznej czy pielęgniarkę środowiskową lub wezwać służby ratunkowe.

Oprócz możliwości wezwania pomocy, opaski pozwalają także monitorować stan zdrowia - mierzą temperaturę i ciśnienie. Urządzenie przypominające elektroniczny zegarek, jest proste w obsłudze. Ma bowiem tylko jeden przycisk, który pozwala poruszać jej po jej licznych funkcjach.

- Kiedy jestem sama w domu, jak upadnę, nie mogę sama wstać. Tak samo, gdy idę przez miasto. Dzięki opasce będę więc na pewno bardziej bezpieczna - mówi pani Krystyna.

Pierwsze opaski trafiły do seniorów w środę (27 lipca). Zorganizowano dla nich specjalne szkolenie z obsługi urządzenia, aby nikt nie miał kłopotu z jego używaniem. Osoby, które nie wychodzą ze swoich domów, zostali przeszkoleni w miejscach zamieszkania.

- Liczymy, że dzięki tym opaskom życie pań i panów będzie bezpieczniejsze. Życzę też państwu, żebyście jak najrzadziej z nich korzystali - zwrócił się do zebranych w Centrum Aktywności Społecznej seniorów Nikitorowicz.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny