Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Ponad 400 ciąż z in vitro

Urszula Ludwiczak uludwiczak@poranny.pl
Dotąd potwierdzono klinicznie 413 ciąż, urodziło się już kilkadziesiąt dzieci.
Dotąd potwierdzono klinicznie 413 ciąż, urodziło się już kilkadziesiąt dzieci. sxc.hu
Przez rok trwania rządowego programu refundacji in vitro, w trzech białostockich klinikach udało się pozyskać już 413 ciąż.

Pary mogą korzystać z rządowego programu refundacji zabiegów in vitro w Klinikach: Bocian, Kriobank oraz Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UMB. Do 30 czerwca tego roku według danych, przekazanych do Rejestru Medycznie Wspomaganej Prokreacji, zarejestrowano w białostockich ośrodkach 1407 par, a zakwalifikowano - 1101. Na kwalifikację oczekuje jeszcze 268 par.

Dotąd potwierdzono klinicznie 413 ciąż, urodziło się już kilkadziesiąt dzieci.

Od lipca na ministerialnej liście leków refundowanych znajduje się 13 preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu niepłodności, przed zabiegiem in vitro.

- Wpisanie nowych substancji czynnych i leków na listę leków refundowanych, które będą mogły być przepisywane pacjentkom przystępującym do stymulacji hormonalnej jajeczkowania, zmniejszy wysokość kosztów ponoszonych przez pary korzystające z programu oraz przez te pary, które z niego nie korzystają - informuje Krzysztof Bąk, rzecznik ministra zdrowia. - W efekcie zwiększy się dostępność świadczeń z zakresu leczenia niepłodności.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 221

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czytelniczka
W dniu 31.07.2014 o 20:13, Ministrant Petza napisał:

Naturalne poczęcie wyklucza powstawanie wad wrodzonych?Ha ha ha. Durną czarna ciemnota. Do pacierza oszołomy, a od cudzych łóżek i macic won! :-)

Trafne spostrzeżenie. Niestety.

G
Gość 2
W dniu 30.07.2014 o 08:40, smutny Polak napisał:

Medyczne konsekwencje in vitro,,Dzieci „z probówki” miały, jako roczne niemowlęta, dwukrotnie większą liczbę defektów wrodzonych (9% wobec 4,2%). Dotyczy to wad serca i układu krążenia, wad układu pokarmowego i powłok jamy brzusznej, wad centralnego układu nerwowego i układu moczowo-płciowego.Niektóre bardzo rzadkie zespoły chorobowe, np. uwarunkowane rodzicielskim piętnem genomowym („genomic imprinting”), zespół Beckwitha-Wiedemanna charakteryzujący się makrosomią (dużymi rozmiarami dziecka) oraz licznymi wadami rozwojowymi prowadzącymi do rozwoju hipoglikemii oraz guzów nowotworowych, sześciokrotnie częściej występują u dzieci poczętych in vitro niż u dzieci poczętych w sposób naturalny. U dzieci dotkniętych syndromem Beckwitha-Wiedemanna dochodzi najczęściej do rozwoju tzw. guza Wilmsa (nerczak zarodkowy), wątrobiaka zarodkowego, nerwiaka niedojrzałego i innych nowotworów. Prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń jest wprost proporcjonalne do czasu przechowywania embrionów w sztucznym środowisku przed przeniesieniem do organizmu matki.Dzieci te miały dwa i pół raza częściej zbyt niską wagę przy urodzeniu, zapadały częściej na infekcje w ciągu pierwszego roku życia i wiele z nich miało problemy z oddychaniem. Mają zwiększoną podatność na infekcje, częściej występuje u nich astma, zaburzenia immunologiczne, zapalenia reumatoidalne stawów.U dzieci poczętych in vitro dochodzi także do rozwoju wad układu moczowego, takich jak np. rozwój pęcherza moczowego na zewnątrz organizmu. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobieństwo wystąpienia wad układu moczowego jest u nich 7 razy większe niż u pozostałych dzieci.Już w roku 1981 J. D. Biggers a potem w roku 1988 T. A. Shannon i L. S. Cahill informowali o niebezpiecznych następstwach genetycznych u dzieci poczętych przy pomocy techniki in vitro. W wyniku podjętych badań udowodnili oni uszkodzenia embrionu na skutek użytych specyfików chemicznych w celu wywołania nadowulacji u kobiety."

 

Z podanych danych wynika, że 91% dzieci poczętych metodą in vitro rodzi się zdrowych.

G
Gość

Do niedawna byłam zagorzałą zwolenniczką in vitro.

 

Jednak zarówno sposób leczenia kobiety, pozyskanie nasienia i sama inseminacja budzą wiele wątpliwości...Mniej, jeśli mówimy o zarodku powstałym z materiału genetycznego obojga rodziców, ale jeżeli korzysta się z komórki jajowej innej kobiety i z banku spermy, to coś już jest nie tak. To samo adoptować dziecko. Poza tym głośna ostatnio sprawa chyba z Włoch - pomyłkowo wszczepiono pacjentce embriony innej pary. Trwa teraz bezprecedensowy spór - czyje jest dziecko? Czy tej matki, która urodziła, czy rodziców genetycznych...

s
smutny Polak

Dnia 16 lipca 2014 r. rząd PO PSL przyjął projekt Ustawy o leczeniu niepłodności i skierował go do tzw. konsultacji społecznych. Te „konsultacje” skończyły się 18 sierpnia, przy niemal całkowitym milczeniu mediów.
 Z artukułu w ND wynika, że projektodawca przez leczenie niepłodności rozumie także stosowanie in vitro wobec osób samotnych i par homoseksualnych.

Całego artykułu proszę szukać pod hasłem:

 

Projekt najgorszy z możliwych ND

M
Ministrant Petza
W dniu 29.07.2014 o 23:13, Gość napisał:

Tylko raz na jakiś czas trafi się dziecko z niewykształconym mózgiem. Ale to szczegół, w takim wypadku po zainkasowaniu 15.000 - 30.000 zł wysyła się pacjentkę do państwowego szpitala, gdzie mają jej natychmiast zrobić na koszt podatnika aborcję

Naturalne poczęcie wyklucza powstawanie wad wrodzonych?
Ha ha ha. Durną czarna ciemnota. Do pacierza oszołomy, a od cudzych łóżek i macic won! :-)
G
Gość
W dniu 30.07.2014 o 08:45, Gość napisał:

Zastanów się nad tematem wątku, w którym piszesz głupoty. Gdyby nie myślący ludzie (wierzący czy niewierzący) sprzeciwiający się manipulacji w naturalny proces poczęcia i porodu dziecka jako płód z niskim ilorazem inteligencji zostałbyś usunięty przed urodzeniem. A tak dzięki osobom, na które plujesz urodziłeś się i możesz tu pisać brednie

Drzyj sandały na pielgrzymce a nie ryja na forum. Manipulacja jest waszą domeną. Tylko nie strasz mnie piekłem bo sie popłaczę. Pewnie większość waszych krytyków 200-300 lat temu spalilibyście na stosie. 

G
Gość
W dniu 30.07.2014 o 07:12, Gość napisał:

Fan uważaj na nich. Atakują kliniki i lekarzy to moga zaatakowac i ciebie za stawianie niewygodnych pytań. Z obłąkanymi nie wygrasz i nie bedą partnerami w rozmowie. Rozmawiać nie potrafią. To taka sama grupa jak ta z tej wsi gdzie babka wycięła krzyżyk ze swojej ziemi bo jej zawodzili pod oknem. Teraz jest największym wrogiem kościoła i miejscowych parafialnych.

 

Zastanów się nad tematem wątku, w którym piszesz głupoty. Gdyby nie myślący ludzie (wierzący czy niewierzący) sprzeciwiający się manipulacji w naturalny proces poczęcia i porodu dziecka jako płód z niskim ilorazem inteligencji zostałbyś usunięty przed urodzeniem. A tak dzięki osobom, na które plujesz urodziłeś się i możesz tu pisać brednie

G
Gość
W dniu 30.07.2014 o 06:50, fan napisał:

Hehe, niestety o naprotechnologii nie ja zacząłem w tym wątku, tylko ktoś z twojej sekty. Tradycyjnie nie czytacie całości dyskusji. Mógłbyś jednak pomóc sobie lub komuś bliskiemu twoim przekonaniom i napisać ilu z tych 5 mln ludzi z próbówki jest źle na tym świecie.

 

Znowu wszechwiedzący wiejski mędrek czegoś nie wie? Nie doczytałeś w cytowanych przez siebie badaniach, że  podobnie jak z rządów Kima w Korei Pn, zadowolonych z in vitro jest 110% respondentów?

 

Szczególnie Pani Agnieszka, która urodziła chłopczyka bez mózgu. To ta Pani Gapa, która od kilku lat biegała po prywatnych klinikach in vitro i oddziałach położniczych i zostawiła tam kilkadziesiąt tysięcy zł, ale nie wiedziała do którego tygodnia ciąży można ją usunąć. A teraz do podziału z papugą chce od podatników bańki za gapiostwo 

s
smutny Polak

Medyczne konsekwencje in vitro

,,Dzieci „z probówki” miały, jako roczne niemowlęta, dwukrotnie większą liczbę defektów wrodzonych (9% wobec 4,2%). Dotyczy to wad serca i układu krążenia, wad układu pokarmowego i powłok jamy brzusznej, wad centralnego układu nerwowego i układu moczowo-płciowego.
Niektóre bardzo rzadkie zespoły chorobowe, np. uwarunkowane rodzicielskim piętnem genomowym („genomic imprinting”), zespół Beckwitha-Wiedemanna charakteryzujący się makrosomią (dużymi rozmiarami dziecka) oraz licznymi wadami rozwojowymi prowadzącymi do rozwoju hipoglikemii oraz guzów nowotworowych, sześciokrotnie częściej występują u dzieci poczętych in vitro niż u dzieci poczętych w sposób naturalny. U dzieci dotkniętych syndromem Beckwitha-Wiedemanna dochodzi najczęściej do rozwoju tzw. guza Wilmsa (nerczak zarodkowy), wątrobiaka zarodkowego, nerwiaka niedojrzałego i innych nowotworów. Prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń jest wprost proporcjonalne do czasu przechowywania embrionów w sztucznym środowisku przed przeniesieniem do organizmu matki.
Dzieci te miały dwa i pół raza częściej zbyt niską wagę przy urodzeniu, zapadały częściej na infekcje w ciągu pierwszego roku życia i wiele z nich miało problemy z oddychaniem. Mają zwiększoną podatność na infekcje, częściej występuje u nich astma, zaburzenia immunologiczne, zapalenia reumatoidalne stawów.
U dzieci poczętych in vitro dochodzi także do rozwoju wad układu moczowego, takich jak np. rozwój pęcherza moczowego na zewnątrz organizmu. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobieństwo wystąpienia wad układu moczowego jest u nich 7 razy większe niż u pozostałych dzieci.
Już w roku 1981 J. D. Biggers a potem w roku 1988 T. A. Shannon i L. S. Cahill informowali o niebezpiecznych następstwach genetycznych u dzieci poczętych przy pomocy techniki in vitro. W wyniku podjętych badań udowodnili oni uszkodzenia embrionu na skutek użytych specyfików chemicznych w celu wywołania nadowulacji u kobiety."

C
Czytelniczka
W dniu 29.07.2014 o 20:03, Gość napisał:

Ja chcę, żeby in vitro w Polsce było zakazane.Prawo naturalne nie przewiduje procedury in vitro.

A ja chcę pokoju na świecie B)

G
Gość

Fan uważaj na nich. Atakują kliniki i lekarzy to moga zaatakowac i ciebie za stawianie niewygodnych pytań. Z obłąkanymi nie wygrasz i nie bedą partnerami w rozmowie. Rozmawiać nie potrafią. To taka sama grupa jak ta z tej wsi gdzie babka wycięła krzyżyk ze swojej ziemi bo jej zawodzili pod oknem. Teraz jest największym wrogiem kościoła i miejscowych parafialnych.

f
fan
W dniu 29.07.2014 o 23:23, Gość napisał:

Załóż wątek o naprotechnologii i zadaj tam takie pytanie

Hehe, niestety o naprotechnologii nie ja zacząłem w tym wątku, tylko ktoś z twojej sekty. Tradycyjnie nie czytacie całości dyskusji. Mógłbyś jednak pomóc sobie lub komuś bliskiemu twoim przekonaniom i napisać ilu z tych 5 mln ludzi z próbówki jest źle na tym świecie.

G
Gość
W dniu 29.07.2014 o 23:21, fan napisał:

Naprotechnologia takie przypadki wyklucza?

 

Załóż wątek o naprotechnologii i zadaj tam takie pytanie

f
fan
W dniu 29.07.2014 o 23:13, Gość napisał:

Tylko raz na jakiś czas trafi się dziecko z niewykształconym mózgiem. Ale to szczegół, w takim wypadku po zainkasowaniu 15.000 - 30.000 zł wysyła się pacjentkę do państwowego szpitala, gdzie mają jej natychmiast zrobić na koszt podatnika aborcję 

Naprotechnologia takie przypadki wyklucza?

G
Gość
W dniu 29.07.2014 o 23:06, fan napisał:

Około pięciu milionów dzieci przyszło na świat dzięki zapłodnieniu in vitro - wynika z danych przekazanych w czasie konferencji naukowej w Stambule. Pierwsze dziecko z probówki - Louise Brown - urodziło się w 1978 roku

 

Tylko raz na jakiś czas trafi się dziecko z niewykształconym mózgiem. Ale to szczegół, w takim wypadku po zainkasowaniu 15.000 - 30.000 zł wysyła się pacjentkę do państwowego szpitala, gdzie mają jej natychmiast zrobić na koszt podatnika aborcję 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3