Ponad 20 zagranicznych studentów uczestniczy w Polsko-Europejskiej Szkole Prawa na UwB

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Piotr Duniewski/UwB
Studenci z Austrii, Czech, Gruzji, Armenii, Serbii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, USA, Kosowa i Węgier biorą udział w drugiej edycji Polsko-Europejskiej Szkoły Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Zajęcia odbywają się w ramach programu SPINAKER Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

W poniedziałek, 22 maja, na Uniwersytecie w Białymstoku, została zainaugurowana część stacjonarna Polsko-Europejskiej Szkoły Prawa.

- To dla nas wielki honor móc przywitać tak znakomitych studentów, z tak liczących się ośrodków naukowych. Przeszliście Państwo pomyślnie proces rekrutacji i jest to bardzo ważne, bo mamy do czynienia z elitami. Infrastruktura Uniwersytetu w Białymstoku, ja osobiście i moi współpracownicy, którym już bardzo dziękuję, są do Państwa dyspozycji. W trakcie zajęć będziecie poznawać problematykę prawną, którą przedstawią nasi najlepsi profesorowie. Chcemy też byście poznali nie tylko Uniwersytet, ale także Białystok i tę część Europy. Życzę Państwu powodzenia, abyście skorzystali z tej formy kształcenia i poszerzyli swoją wiedzę - mówił, witając uczestników Szkoły, jej kierownik prof. Jarosław Matwiejuk, prorektor uczelni ds. rozwoju.

Wśród uczestników Polsko-Europejskiej Szkoły Prawa na UwB jest Krystian Łapka, student Uniwersytetu Tallińskiego, z pochodzenia Polak.

- Wybrałem tę szkołę, bo w przyszłości chciałbym zostać radcą prawnym lub adwokatem. Staram się korzystać z inicjatyw, które mogą mi w tym pomóc – podkreśla Krystian Łapka.

Program Szkoły obejmuje specjalistyczne zagadnienia z zakresu podstawowych gałęzi prawa polskiego, europejskiego oraz elementów ekonomii. Zajęcia dotyczą w szczególności prawa konstytucyjnego i ustroju RP, prawa administracyjnego, prawa gospodarczego i celnego, elementów prawa cywilnego i karnego. Omawiane będą też takie zagadnienia, jak źródła prawa Unii Europejskiej i jego zasady, organy UE, czy kwestie obywatelstwa Unii. W części ekonomicznej studenci poznają podstawy ekonomii i biznesu, swobodnego przepływu towarów w ramach Unii Europejskiej, relacji gospodarczych UE z krajami stowarzyszonymi ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do wspólnego rynku.

- Ta szkoła to prestiżowe przedsięwzięcie i wyróżnienie dla naszej uczelni. Jesteśmy chyba jedynym uniwersytetem w Polsce, który kształci w tej formule – dodaje prof. UwB Jarosław Matwiejuk.

Zajęcia Polsko-Europejskiej Szkoły Prawa to łącznie 50 godzin dydaktycznych. Odbywają się w formie mieszanej (blended learning). Przez pierwsze 2 tygodnie były realizowane w formie zdalnej. Od poniedziałku, 22 maja, studenci kształcą się stacjonarnie w siedzibie Uniwersytetu w Białymstoku.

Uczestnicy programu będą też mieli szansę poznać największą podlaską uczelnię i jej ofertę edukacyjną. Ponadto organizatorzy Szkoły przybliżą zagranicznym studentom kulturę i historii Polski – planowane są m.in. wizyty w Tykocinie i Supraślu.

Polsko-Europejska Szkoła Prawa (PESP) jest Intensywnym Międzynarodowym Programem Kształcenia (IMPK) organizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku w ramach programu SPINAKER Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

- Jej druga edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem. O jedno miejsce ubiegało się ponad dwóch kandydatów – informuje Piotr Białas, koordynator Szkoły.

Zobacz też:

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie