MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 20 zagranicznych studentów uczestniczy w Polsko-Europejskiej Szkole Prawa na UwB

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Piotr Duniewski/UwB
Studenci z Austrii, Czech, Gruzji, Armenii, Serbii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, USA, Kosowa i Węgier biorą udział w drugiej edycji Polsko-Europejskiej Szkoły Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Zajęcia odbywają się w ramach programu SPINAKER Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

W poniedziałek, 22 maja, na Uniwersytecie w Białymstoku, została zainaugurowana część stacjonarna Polsko-Europejskiej Szkoły Prawa.

- To dla nas wielki honor móc przywitać tak znakomitych studentów, z tak liczących się ośrodków naukowych. Przeszliście Państwo pomyślnie proces rekrutacji i jest to bardzo ważne, bo mamy do czynienia z elitami. Infrastruktura Uniwersytetu w Białymstoku, ja osobiście i moi współpracownicy, którym już bardzo dziękuję, są do Państwa dyspozycji. W trakcie zajęć będziecie poznawać problematykę prawną, którą przedstawią nasi najlepsi profesorowie. Chcemy też byście poznali nie tylko Uniwersytet, ale także Białystok i tę część Europy. Życzę Państwu powodzenia, abyście skorzystali z tej formy kształcenia i poszerzyli swoją wiedzę - mówił, witając uczestników Szkoły, jej kierownik prof. Jarosław Matwiejuk, prorektor uczelni ds. rozwoju.

Wśród uczestników Polsko-Europejskiej Szkoły Prawa na UwB jest Krystian Łapka, student Uniwersytetu Tallińskiego, z pochodzenia Polak.

- Wybrałem tę szkołę, bo w przyszłości chciałbym zostać radcą prawnym lub adwokatem. Staram się korzystać z inicjatyw, które mogą mi w tym pomóc – podkreśla Krystian Łapka.

Program Szkoły obejmuje specjalistyczne zagadnienia z zakresu podstawowych gałęzi prawa polskiego, europejskiego oraz elementów ekonomii. Zajęcia dotyczą w szczególności prawa konstytucyjnego i ustroju RP, prawa administracyjnego, prawa gospodarczego i celnego, elementów prawa cywilnego i karnego. Omawiane będą też takie zagadnienia, jak źródła prawa Unii Europejskiej i jego zasady, organy UE, czy kwestie obywatelstwa Unii. W części ekonomicznej studenci poznają podstawy ekonomii i biznesu, swobodnego przepływu towarów w ramach Unii Europejskiej, relacji gospodarczych UE z krajami stowarzyszonymi ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do wspólnego rynku.

- Ta szkoła to prestiżowe przedsięwzięcie i wyróżnienie dla naszej uczelni. Jesteśmy chyba jedynym uniwersytetem w Polsce, który kształci w tej formule – dodaje prof. UwB Jarosław Matwiejuk.

Zajęcia Polsko-Europejskiej Szkoły Prawa to łącznie 50 godzin dydaktycznych. Odbywają się w formie mieszanej (blended learning). Przez pierwsze 2 tygodnie były realizowane w formie zdalnej. Od poniedziałku, 22 maja, studenci kształcą się stacjonarnie w siedzibie Uniwersytetu w Białymstoku.

Uczestnicy programu będą też mieli szansę poznać największą podlaską uczelnię i jej ofertę edukacyjną. Ponadto organizatorzy Szkoły przybliżą zagranicznym studentom kulturę i historii Polski – planowane są m.in. wizyty w Tykocinie i Supraślu.

Polsko-Europejska Szkoła Prawa (PESP) jest Intensywnym Międzynarodowym Programem Kształcenia (IMPK) organizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku w ramach programu SPINAKER Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

- Jej druga edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem. O jedno miejsce ubiegało się ponad dwóch kandydatów – informuje Piotr Białas, koordynator Szkoły.

Zobacz też:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny