Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 13 tys. cudzoziemców legalnie pracuje w Podlaskiem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Od stycznia w województwie podlaskim legalną pracę znalazło o 35 proc. obcokrajowców więcej. Na początku 2019 roku w regionie pracowało ich 9 688, a obecnie 13 105. Takie dane po 10 miesiącach tego roku podaje białostocki oddział ZUS. W skali kraju przyrost (w stosunku do 2018 roku) sięga 20 proc.

Większą popularnością wśród cudzoziemskich pracowników (w ujęciu procentowym) cieszy się tylko województwo warmińsko-mazurskie. Tam ilość osób zatrudnionych z zagranicznym paszportem wzrosła o 48 proc.

- Dane dotyczą tylko osób zatrudnionych w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek. Nie są więc ujęci pracownicy, którzy pracują np. na umowę o dzieło lub wręcz werbowani do pracy czarno. Z ponad 13 tys. ubezpieczonych obcokrajowców ponad połowa (bo 53 proc.) to osoby, z którymi pracodawcy zawarli umowy o pracę. Tylko 489 to przedsiębiorcy opłacający składki sami za siebie. Pozostała część to inne formy zatrudnienia, jak np. umowa zlecenie - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W Podlaskiem obcokrajowców zatrudnia m.in. Szpital Wojewódzki w Suwałkach. - W naszym szpitalu pracuje kilkunastu obywatel Białorusi. To wyłącznie lekarze. Korzystamy z ich wiedzy i umiejętności ze względu na brak krajowej kadry. To głównie młodzi ludzie. Część z nich jeszcze nostryfikuje swoje dyplomy, część robi specjalizacje. Bardzo się przydają, więc na tę współpracę nie narzekamy. Obcokrajowców nie ma natomiast wśród personelu średniego, bo tu mamy własne kadry - wyjaśnia dyrektor szpitala Adam Szałanda.

Na 42,5 tys. Białorusinów, którzy przyjechali do Polski i tu płacą składki, aż ponad 6 tys. osób zatrzymało się w województwie podlaskim. Druga bardzo liczna nacja to Ukraińcy. W regionie mamy 5,3 tys. zgłoszonych do ubezpieczenia osób tej narodowości. W Polsce to największa grupa opłacająca składki (514 tys.).

Podlaskie: Legalnie zatrudnieni cudzoziemcy w liczbach:

  • Białoruś - 6 042 osoby
  • Ukraina - 5 259 osób
  • Rosja - 293 osoby
  • Gruzja - 188 osób
  • Mołdawia - 58 osób
  • Filipiny - 41 osób
  • Mołdawia - 28 osób
  • Włochy - 24 osoby
  • Niemcy - 23 osoby
  • Ameryka - 16 osób
  • Nepal, Turcja - po 14 osób
  • Zimbabwe - 11 osób
  • Wietnam - 10 osób

Branże w których obcokrajowcy pracują najczęściej to budownictwo i przemysł. Są zarówno niewykwalifikowanymi robotnikami, jak i specjalistami. Poza tym znajdują zatrudnienie w przetwórstwie owocowo-warzywne, handlu, naprawie pojazdów, branży magazynowej, usługach domowych i gastronomii.

- Obcokrajowcy często pracują jako sprzedawcy, kelnerzy, barmani, recepcjoniści w hotelach. Wykonują też zawód taksówkarza, kosmetyczki i fryzjera. Wśród ubezpieczonych pracowników jest dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet, a najchętniej za pracą migrują osoby w wieku 25-34 lata - dodaje Katarzyna Krupicka.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - na koniec października - legalnie zatrudnionych w Polsce było 683 tys. cudzoziemców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny