MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 1,3 miliarda złotych z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla firm z województwa podlaskiego

OPRAC.: Tomasz Maleta
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Już ponad 7 tys. mikro, małych i średnich firm, zatrudniających łącznie blisko 62 tys. pracowników, z województwa podlaskiego otrzymało wsparcie finansowe w wysokości ponad 1,3 mld zł w ramach Tarczy Finansowej Podlaskiego Funduszu Rozwoju. To środki, które mają na celu pomoc firmom w przetrwaniu trudnego czasu spowodowanego pandemią COVID-19 i przede wszystkim ochronę miejsc pracy dla lokalnych społeczności. Wnioski o udzielenie subwencji są przyjmowane do końca lipca.

W ramach uruchomionej 29 kwietnia 2020 r. Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm w ciągu ponad 2,5 miesiąca pomoc otrzymało 7 030 firm z województwa podlaskiego. Popłynęło do nich łącznie 1,35 mld zł. Najwięcej z tej puli, bo blisko 512 mln zł otrzymało 2 558 firm z Białegostoku, zatrudniających łącznie ponad 22,7 tys. pracowników. Za nimi plasują się firmy z powiatu białostockiego, które otrzymały łącznie prawie 193,5 mln zł. Firmom z Suwałk oraz Łomży zostało przyznane wsparcie w łącznej wysokości odpowiednio 113,2 mln zł i niemal 106,6 mln zł. Dokładne dane z poszczególnych powiatów przedstawione zostały w tabeli.

Ponad 1,3 miliarda złotych z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla firm z województwa podlaskiego
PFR

Czytaj też:Społem skorzystało z tarczy

Największe wsparcie dla handlu
W całym kraju subwencja została przyznana ponad 326, 7 tys. firmom. Z każdym dniem ta liczba rośnie o kolejne tysiące nowych przedsiębiorców. 58,3 mld zł dofinansowania pomogło przedsiębiorcom funkcjonować w czasie lockdownu i utrzymać miejsca pracy dla 2,7 mln pracowników. Najwięcej wsparcia, czyli ponad 47,5 mld zł powędrowało do firm z branży handlowej, przemysłowej, budowlanej, transportowo-magazynowej oraz HoReCa. Do przydzielenia z dostępnej puli 25 mld zł dla mikrofirm pozostało jeszcze 7,2 mld zł, a w przypadku MSP 9,4 mld zł z dostępnych 50 mld zł. Firmy, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19, mogą wnioskować o wsparcie finansowe jeszcze do końca lipca br. za pomocą formularzy udostępnianych w systemach bankowości elektronicznej 18 banków komercyjnych i kilkuset banków spółdzielczych.

- Pandemia koronawirusa i związane z nią liczne ograniczenia mocno zachwiały sytuacją ogromnej liczby przedsiębiorców wielu branż w Polsce, którzy zostali praktycznie z dnia na dzień pozbawieni przychodów. Dla biznesu to ogromne wyzwanie. Brak przychodów nie oznacza braku kosztów, firmy nadal musiały wypłacać pensje pracownikom, regulować zobowiązania i opłacać bieżące rachunki. Dla wielu przedsiębiorców był to czas weryfikacji dotychczasowej strategii działania i szukania nowych rozwiązań. Otrzymane dofinansowanie z Tarczy Finansowej na pewno wielu z nich pozwoliło przetrwać ten czas. Ale nie można zapominać także o sferze pozafinansowej, bo tu wydarzyło się wiele pozytywnych zmian. Napotkane trudności wyzwoliły w ludziach nowe siły, solidarność w działaniu, troskę i pomoc niesioną innym. Tego typu historii znamy dużo, mamy ich już ponad kilkadziesiąt zgłoszonych w konkursie w ramach naszej kampanii Solidarni Zwyciężymy. To niewątpliwie również dzięki tym historiom obecnie z nadzieją możemy patrzeć na kolejne miesiące wychodzenia z kryzysu – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Czytaj też:Firma AC też skorzystała z tarczy

Optymizm wraca do firm

Z badania przeprowadzonego przez SW Research, zleconego przez Polski Funduszu Rozwoju w ramach kampanii Solidarni Zwyciężymy, wynika, że coraz mniej Polaków obawia się o utratę pracy w wyniku sytuacji związanej z problemami firmy spowodowanymi skutkami pandemii COVID-19 – taką postawę deklaruje 47,6% badanych wobec 32,8% wciąż jeszcze obawiających się o utratę pracy, w województwie podlaskim jest to odpowiednio 46,2% oraz 35,8%. Również pracodawcy z nadzieją patrzą na najbliższą przyszłość – w całej Polsce 70,5% z nich przewiduje, że jest w stanie poradzić sobie z problemami w funkcjonowaniu w nadchodzących miesiącach. Solidarna współpraca tych dwóch grup społecznych – pracodawców i pracowników zdaniem 45,3% Polaków z Podlasia odgrywa kluczowa rolę w procesie radzenia sobie ze skutkami i wychodzenia z kryzysu spowodowanego skutkami pandemii COVID-19

Tarcza Finansowa PFR

Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników jest programem wsparcia o wartości 100 mld zł skierowanym do mikrofirm (zatrudniających co najmniej 1 pracownika) oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Istotą Tarczy Finansowej PFR jest to, że skorzystanie z subwencji odbywa się szybko (w ciągu 1-2 dni) i nie wymaga od przedsiębiorców dodatkowych zaświadczeń ani załączników. Weryfikacja uprawnień przedsiębiorców oraz ich statusu jest przeprowadzana automatycznie za pomocą rejestrów publicznych – deklaracji VAT, danych z ZUS oraz z uwzględnieniem dostępnych dokumentów księgowych.

CzytajBony antywirusowe dla białostockiego biznesu

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny