MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły mieszkańców motorem rozwoju. Cztery lata Zarządu Województwa Podlaskiego

Opr. (AM)
Gazeta Współczesna/Archiwum
Miliardy euro na inwestycje w regionie, nakłady z budżetu województwa na kulturę i sport, remonty kluczowych dróg i autorskie inicjatyw zarządu województwa. Zarząd województwa podsumował swą czteroletnią kadencję, która zaczęła się 11 grudnia 2018 roku.

Polepszenie warunków życia w Podlaskiem, większa dynamika rozwoju lokalnych firm, a wraz z nimi całego regionu, przyciągnięcie tu inwestorów, ale też ochrona dziedzictwa kulturowego i unikatowej przyrody. To podstawowe cele podjętych realizowanych przez zarząd działań. Szczegóły działań zarządu województwa podlaskiego znajdziesz w galerii:

– Dziś śmiało możemy powiedzieć, że się udało. Choć trzeba przyznać, że łatwo nie było. Zmierzyliśmy się w ciągu tych czterech lat z kryzysem granicznym, pandemią COVID-19, a w tym roku dotknęły nas też skutki wojny w Ukrainie. Ale się udało, z czego osobiście jestem bardzo dumny – mówi marszałek Artur Kosicki.

2,3 mld euro dla regionu

Swoje cele zarząd realizował wykorzystując przede wszystkim fundusze unijne. Do firm, samorządów, organizacji pozarządowych trafiło 2,3 mld zł.

– Realizacja projektów dofinansowanych z funduszy unijnych, zarządzanych przez samorząd województwa zmieniła Podlaskie. Przedsiębiorcy i mieszkańcy naszego regionu odważnie sięgnęli po pieniądze z programu regionalnego, realizując tysiące wspaniałych pomysłów. Dzięki temu Podlaskie wciąż się rozwija - podkreśla marszałek Artur Kosicki.

Dodaje też, że Podlaskie szybciej wdrażało program regionalny. Znacznie wzrosła – do prawie 4 tys. - liczba zawieranych umów o dofinansowanie.

Czytaj również:

Coraz gęstsza sieć dróg

Zarząd mocno inwestował w drogi, przeznaczając podczas swojej kadencji na budowę i modernizację tras wojewódzkich ponad 900 mln zł.
Zakończyły się przebudowy m.in. dróg: Zabłudów – granica gminy, Nowogród – Łomża, Łomża – Śniadowo czy Markowszczyzna – Łapy. Uruchomione zostały nowe połączenia kolejowe i po raz pierwszy od 27 lat kursuje pociąg relacji Białystok - Hajnówka.

Inwestycje w ochronę zdrowia

Pieniądze z budżetu i z funduszy unijnych inwestowane były i w podległe placówki służby zdrowia i w inne jednostki medyczne regionu. Tylko z funduszy europejskich pochodzi ok. 200 mln zł.
Przykładem są choćby inwestycje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku, w którym m.in. powstał nowoczesny ośrodek rehabilitacyjny.

Miliony na podlaskie zabytki

Znaczące kwoty zarząd przeznaczał na kulturę. Ponad 340 mln zł zasiliło m.in. podlaskie instytucje kultury. Z kolei 9,6 mln zł pozwoliło odrestaurować blisko 200 zabytkowych obiektów w regionie.

Wsparcie obszarów wiejskich

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich podpisano umowy na prawie 220 mln zł.
Z kolei ponad 50 mln zł przeznaczono m.in. na program odnowy wsi, promocję dziedzictwa kulinarnego, pszczelarstwo czy gospodarkę wodno-ściekową.

Inwestycja w nasze bezpieczeństwo

Rekordowe było w ciągu czterech minionych lat dofinansowanie z budżetu województwa dla Ochotniczych Straży Pożarnych - blisko 10 mln zł.

– Podlaskie gminy mogły kupić lokalnym jednostkom OSP m.in. sprzęt ratowniczo-gaśniczy i umundurowanie, specjalistyczne samochody ratowniczo-gaśnicze i pożarnicze. Te pieniądze przekładają się na bezpieczeństwo, ochronę życia i mienia ludzi w naszym regionie – podkreśla Marek Olbryś, wicemarszałek województwa.

Dla ochrony przed pandemią
2020 rok to wybuch pandemii COVID-19. Zarząd wsparł lokalny biznes i służbę zdrowia. W ramach tzw. Podlaskiego Pakietu Gospodarczego 220 mln zł z funduszy europejskich trafiło do podlaskich przedsiębiorców. Dotacje i pożyczki z funduszy europejskich wsparły 11 tys. firm i uratowały prawie 19 tys. zł miejsc pracy.
Drugi z ochronnych pakietów (ponad 60 mln zł) wspierał jednostki ochrony zdrowia.

Pomoc w dobie kryzysu

W czasie kryzysu granicznego 3,6 mln zł z budżetu województwa przeznaczono na wsparcie przygranicznych samorządów. Doceniła to kapituła konkursu Giganci Polska Press, w którym wyróżniono marszałka Artura Kosickiego.
Z kolei w połowie tego roku zarząd przygotował promocję turystyki na terenach wyłączonych z ruchu turystycznego w czasie kryzysu (ok. 500 tys. zł).

Autorskie inicjatywy zarządu

Zarząd przygotował też kilka autorskich projektów, jak Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów (w 2021 roku). Z jego dwóch edycji (ponad 50 mln zł) skorzystało kilkadziesiąt samorządów, które: remontowały drogi, modernizowały szkoły, sale gimnastyczne, budowały miejsca do rekreacji i restaurowały zabytki.

Zarząd stworzył też drużynę 21 najlepszych zawodników z różnych dyscyplin o nazwie "Team Podlaskie”. Przez cztery lata dostali oni 1,1 mln zł. Poza tym dotacje dla klubów i organizacji sportowych oraz nagrody dla zawodników i trenerów wyniosły 31 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny