MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomysłowa kapsułka CapScan zbadała ludzkie jelito. Wyniki pomogą znaleźć związek między florą bakteryjną układu pokarmowego a chorobami

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
CapScan przesuwa się przez układ pokarmowy i zbiera niewielką ilość płynów i mikroorganizmów, które spotyka na swojej drodze.
CapScan przesuwa się przez układ pokarmowy i zbiera niewielką ilość płynów i mikroorganizmów, które spotyka na swojej drodze. MARHARYTA MARKO / GettyImages
Naukowcy przepuścili przez ludzki układ pokarmowy kapsułkę, która po drodze zebrała próbki bakterii, wirusów, enzymów i pochodzących z jedzenia metabolitów. Jak twierdzą specjaliści, po raz pierwszy udało się tak dokładnie zbadać jelito cienkie. Wyniki ich badań mogą pomóc w odkryciu związku, jaki zachodzi między florą bakteryjną jelit a chorobami i fizjologią organizmu.

Spis treści

Innowacyjna metoda badania jelita cienkiego

Choć trawienie w znakomitej większości zachodzi w jelicie cienkim, ten odcinek układu pokarmowego kryje nadal wiele tajemnic – zwracają uwagę autorzy nowej publikacji, która ukazała się w periodyku „Nature”.

– Jelito cienkie dotychczas było dostępne do badań tylko w przypadku ludzi poddanych narkozie i którzy od dłuższego czasu nie jedli. To nie było zbyt pomocne – mówi jeden z autorów pracy, prof. Oliver Fiehn z University of California, Davis (USA).

W rezultacie większość badań dotyczących metabolizmu jelitowego i jego mikrobiomu (flory mikrobiologicznej) opierała się na próbkach kału. Jednak próbki kału pochodzą z dolnego odcinka jelita grubego, a nie z jelita cienkiego.

– Pomiary metabolitów jelitowych w kale przypomina badanie słonia, poprzez oglądanie jego ogona – mówi Dari Shalon z firmy Envivo Bio, która zaprojektowała wykorzystaną w badaniu kapsułkę CapScan. – Większość metabolitów jest natomiast produkowana, przetwarzana i wykorzystywana wyżej w jelitach i nawet nie dociera do kału. CapScan daje nam pełniejszy obraz metabolomu jelitowego i jego interakcji z mikrobiomem – wyjaśnia.

Jak działa kapsułka CapScan?

Kapsułkę służącą do badania jelita po prostu się połyka. Następnie CapScan przesuwając się przez układ pokarmowy zbiera niedużą ilość płynów i mikroorganizmów na swojej drodze, a potem zostaje wydalona w kale.

Urządzenie reaguje na kwasowość otoczenia, dzięki czemu naukowcy mogą określić, w którym miejscu ma pobierać próbki.

– Wszystkie inne badania nad mikrobiotą jelitową człowieka skupiały się na kale jako zamienniku pochodzącym z jelita grubego. Jednak 90 proc. trawienia u ludzi zachodzi w górnym odcinku jelita, a nie w jelicie grubym – podkreśla prof. Fiehn.

Jakie możliwości daje nowa metoda badania jelita?

Dzięki kapsułce naukowcy zdołali sprawdzić, co w czasie trawienia dzieje się w jelicie cienkim 15 ochotników. Przeanalizowali skład miejscowych bakterii i wirusów, produkowanych na miejscu białek i oraz metabolitów pochodzących z pożywienia.

Odkryli, że jelito cienkie oraz jelito grube dramatycznie się pod tymi względami różnią. Jednocześnie zidentyfikowali prawie 2 tys. nieznanych wcześniej metabolitów i wykryli związek między ich kompozycją a dietą i spożywaniem alkoholu.

Dodatkowe informacje uzyskali dzięki temu, że dwójka ochotników, niedługo przed badaniem przyjmowała antybiotyki.

U tych osób doszło do wyraźnych zmian w składzie metabolitów chroniących przed zapaleniami i cukrzycą.

– Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie to może pomóc w wyjaśnieniu roli mikrobiomu i metabolomu jelitowego w fizjologii i chorobach człowieka – twierdzi prof. Fiehn. (PAP)

Marek Matacz
mat/ agt/

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomysłowa kapsułka CapScan zbadała ludzkie jelito. Wyniki pomogą znaleźć związek między florą bakteryjną układu pokarmowego a chorobami - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny