Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na produkt lokalny 2012 roku

Krystyna Kościewicz
Piotr Leoniuk z Rutki zwyciężył w kategorii produkt lokalny
Piotr Leoniuk z Rutki zwyciężył w kategorii produkt lokalny
Konkurs "Pomysł na produkt lokalny 2012 roku" gminy Dubicze Cerkiewne odbył się po raz pierwszy. Uczestnicy zgłosili 15 potraw, a o nagrodę za pamiątkę lokalną walczyło pięć osób.

Wśród lokalnych pamiątek komisja najwyżej oceniła wyroby ze słony Piotra Leoniuka z Rutki.
- Czy spodziewałem się, że wygram? Czasami jeżdżę i widzę, że mój towar się wyróżnia, więc myślałem, że jakieś miejsce będzie - przyznaje Piotr Leoniuk. - Całe życie szyję ze słomy. To już 50 lat.

Wśród potraw regionalnych najsmaczniejsze okazały się łahuszki Bogusławy Gawryluk z Dubicz Cerkiewnych. Robi się je z ciasta ziemniaczanego.

- Podstawą są gotowane ziemniaki, drożdże i mąka - tłumaczy Bogusława Gawryluk. - Mąki tyle, ile ciasto potrzebuje, a im dłużej drożdże rosną, tym więcej trzeba mąki dodawać. Potem kroi się na kawałki i do piekarnika. Trzeba dobrze przyprawić i koniecznie dodać boczku z cebulą. Łahuszki muszą być w przykrytym garnku, żeby ładnie się odparzyły.

Konkurs był dofinansowany przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.

- Na nasz projekt dostaliśmy cztery tysiące złotych - mówi Ludmiła Pietruczuk, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Dubickiej "Bachmaty". - Chcielibyśmy w przyszłości sprzedawać nagrodzone produkty nad zalewem Bachmaty.

Podczas podsumowania konkursu Eugeniusz Kowalski z Lokalnej Grupy Działania "Puszcza Białowieska" przekonywał, że warto mieć produkt lokalny, który będzie wyróżniał się wśród innych regionów.

- W ostatnim kwartale tego roku na terenie gminy Dubicze Cerkiewne będziemy prowadzili dwa warsztaty związane z wytwarzaniem produktów lokalnych - mówi Eugeniusz Kowalski. - Chodzi o produkty już u nas w regionie wytwarzane, które powstały podczas warsztatów, prowadzonych przez Fundację Wspomagania Wsi. Są podlaskie madonny, płaskorzeźba wykonywana przez jedną z naszych uczestniczek oraz płaskorzeźba z kory topolowej.
Jego zdaniem, istnieje duża szansa na to, że w przyszłości uda się stworzyć takie produkty lokalne, które będą na tyle rozpoznawalne, że każdy kto na nie spojrzy, od razu będzie wiedzieć, że pochodzą one z Dubicz.

Projekt

Konkurs "Pomysł na produkt lokalny 2012 roku" gminy Dubicze Cerkiewne był realizowany w kategorii rękodzieła i potrawy regionalnej w ramach projektu "Razem możemy więcej". Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Dubickiej "Bachmaty".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny