Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik czekał na rogu

Martyna Tochwin [email protected]
Zaginiona część pomnika przez 70 lat leżała metr pod ziemią tuż przy Urzędzie Miejskim
Zaginiona część pomnika przez 70 lat leżała metr pod ziemią tuż przy Urzędzie Miejskim fot. Martyna Tochwin
Starsi mieszkańcy Sokółki myśleli, że nigdy już nie ujrzą pomnika na oczy. Okazało się jednak, że bardzo się mylili.

Po 70. latach odnalazł się brakujący postument pomnika, stojącego przy ulicy Białostockiej. Cały czas leżał metr pod ziemią... przy Urzędzie Miejskim.

Dzieciom Polskiej Ziemi poległym w jej obronie w 1920 roku - wdzięczne miasto Sokółka, 1927 rok - taki napis widnieje na odnalezionym fragmencie. Chodzi o brakującą część pomnika poświęconego obrońcom Polski z 1920 roku przy ulicy Białostockiej.

Obecnie pomnik przy Urzędzie Skarbowym składa się tylko z dziewięciu elementów. Pierwotnie miał ich dziesięć. I to właśnie tę brakującą część odkopano podczas prac przy wodociągu Urzędu Miejskiego.

- Okazało się, że zaginiony postument leżał zakopany zaledwie metr pod ziemią, w jednym z rogów Urzędu - mówi Piotr Bujwicki, zastępca burmistrza Sokółki.

To, że odnaleziono zaginioną część pomnika to czysty przypadek. Leżałby tam dalej, gdyby nie... awaria przyłącza wodociągowego.

- Robiliśmy "deszczówkę“ wokół Urzędu. Wykopaliśmy rowy i zobaczyliśmy, że w nich stoi woda - mówi Bujwicki. - Okazało się, że przyłącze wodociągowe jest w wielu miejscach przerwane. Sączy się woda, a w niektórych miejscach są stare, pordzewiałe rury. Postanowiliśmy więc odkopać i wymienić całą linię przyłącza. I tak odkopaliśmy pomnik - dodaje.

Lenin leży na Ogrodowej

Dzieje pomnika, który obecnie stoi przy ulicy Białostockiej, były dosyć burzliwe. Początkowo stał w parku miejskim. Jednak już w 1939 roku zaczęły się jego perypetie.

- W 1939 roku jak przyszli Rosjanie, pomnik został do połowy rozebrany, a na jego miejsce został ustawiony Lenin - opowiada Piotr Bujwicki. - A jak przyszli Niemcy, to kazali Lenina zdjąć i zakopać. Mówi się o tym, jakoby Lenina zakopali na ulicy Ogrodowej. Być może leży tam do dzisiaj.

Dopiero w 1965 roku pomnik poskładano i ustawiono w miejscu, w którym stoi do tej pory. Został poświęcony ofiarom okupacji hitlerowskiej. Oczywiście, brakowało już tam odnalezionej części z napisami.

- Ta część pomnika świadczyła o historii chlubnej dla Polski, ale niekoniecznie chlubnej dla Związku Radzieckiego. To przecież były napisy bardzo patriotyczne - mówi zastępca burmistrza.

Jak to się stało, że jeden z elementów pomnika został zakopany tuż przy Urzędzie?

- Świadczy to o tym, że albo ówczesne władze albo Rosjanie zakopali tę część pomnika, bo nie wiedzieli co z tym zrobić. Zależało im na tym, żeby to ukryć. Więc nie niszcząc go wrzucili fragment pomnika do rowu, podczas budowy obecnej siedziby burmistrza. To by się zgadzało z datami, bo budynek Urzędu został wybudowany w latach pięćdziesiątych - tłumaczy Piotr Bujwicki.

Wróci na swoje miejsce

Mieszkańcy Sokółki byli przekonani, że część pomnika z napisami zaginęła bezpowrotnie. Mówiło się o tym, że na pewno została rozbita i zniszczona. Tym bardziej dziwi, że jest prawie w idealnym stanie.

- Przekazaliśmy tę część pomnika do zakładu pomnikarskiego, żeby zostały odczyszczone napisy. Chcemy jej przywrócić pierwotny wygląd. Nie chcemy jej w żaden sposób upiększać - zapewnia Bujwicki.

Zaginiona część pomnika na swoje miejsce wróci w ciągu kilku najbliższych tygodni. Rozpoczął się bowiem kapitalny remont skwerku przy ulicy Białostockiej.

- Pomnik zostanie rozebrany i złożony od nowa. Chcemy też zgodnie jego pierwotnym wyglądem zamocować kule z czterech stron, których teraz brakuje. Liczymy, że powinniśmy zdążyć do listopada - mówi Piotr Bujwicki.

Dzień Lotnictwa w Sokółce

Także pomnik pamięci Lotników Lewoniewskich czekają zmiany. Już niedługo zmieni swoje miejsce. Sprzed budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji zostanie przeniesiony na ulicę Lewoniewskich. Najprawdopodobniej będzie ustawiony między Tesco a firmą "Sokółka Okna i Drzwi“.

- W kontekście tego pomnika myślimy nawet o tym, żeby wprowadzić w nasz sokólski kalendarz uroczystość - Dzień Lotnictwa, obchodzony 23 sierpnia - mówi Bujwicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny