Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomerian: Mała, puchata kuleczka

Elżbieta Suchowierska [email protected] tel. 85 748 96 57
Szczególnie imponujący jest bujny, przypominający grzywę kołnierz wokół szyi szpica miniaturowego oraz obficie owłosiony ogon, noszony dumnie nad grzbietem. Pomeranian ma lisią głowę z czujnymi oczami oraz małe, szpiczaste, blisko osadzone uszy.
Szczególnie imponujący jest bujny, przypominający grzywę kołnierz wokół szyi szpica miniaturowego oraz obficie owłosiony ogon, noszony dumnie nad grzbietem. Pomeranian ma lisią głowę z czujnymi oczami oraz małe, szpiczaste, blisko osadzone uszy. Archiwum hodowcy
Pies dla każdego. Pomerian ujmuje urodą. Wykorzystuje swój wygląd żeby zdominować właściciela, który często ulega i rozpuszcza go do granic możliwości. Szpice miniaturowe lubią ruch, ale nie należy ich forsować. W upalne dni trzeba uważać, aby psy nie przegrzały się.

Rasa z historią

Szpice często rodzą się przez cesarskie cięcie. W miocie jest ich od jednego do czterech, większa liczba szczeniąt to rzadkość. Dorosłe osiągają wysokość
Szpice często rodzą się przez cesarskie cięcie. W miocie jest ich od jednego do czterech, większa liczba szczeniąt to rzadkość. Dorosłe osiągają wysokość około 20 cm, a ich waga mieści się w przedziale 1,8-3,5 kg.

Szpice często rodzą się przez cesarskie cięcie. W miocie jest ich od jednego do czterech, większa liczba szczeniąt to rzadkość. Dorosłe osiągają wysokość około 20 cm, a ich waga mieści się w przedziale 1,8-3,5 kg.

Rasa z historią

Szpice są potomkami "psów torfowych" (Torfhund) z epoki kamiennej, "canis familiaris palustris Ruthimeyer" oraz póżniejszych "szpiców osady palowej" (Pfahlbau). Są one najstarszą rasą psów w Europie Środkowej. Wiele innych ras wywodzi się od nich. W krajach niebędących niemieckojęzycznymi szpice miniaturowe znane są jako pomeraniany.

Jedna z teorii pochodzenia tej rasy mówi , że na południowo-zachodnie wybrzeże Bałtyku pomeraniany przybyły ze Skandynawii. Nazwa rasy oznacza psa z Pomorza, na które psy te przywędrowały z woźnicami

Szpicami miniaturowymi zainteresowałam się około pięć lat temu, kiedy zdecydowałam się profesjonalnie zająć wystawianiem psów na wystawie - mówi Marta Jędrzejczyk, założycielka hodowli Vintoyra. - Wówczas szukałam psa, który byłby alternatywą dla pospolitego już obecnie yorkshire teriera. Interesowal mnie piesek mały, kompaktowy, równie efektowny jak york.

Padło na pomeraniana (szpica miniaturowego - w Polsce nazwy te są używane zamiennie).
- Po analizie bardzo ubogiej literatury na temat rasy zdecydowałam się na zakup psa - opowiada. - Teraz wiem, że był to zakup trafiony.

Szpic miniaturowy, to pies praktycznie dla każdego. Jest wierny. Nie ma tendencji do ucieczek. Pilnuje się domu, a dobrze wychowany potrafi dostarczyć wielu miłych chwil.

- Pomeranian ujmuje swoją urodą i wykorzystuje ją, żeby na swój sposób "terroryzować" właściciela, który często ulega i rozpuszcza go do granic możliwości - mówi Marta Jędrzejczyk. - Pomeraniany lubią ruch, ale nie należy ich forsować. W upalne dni trzeba uważać, aby nie przegrzały się.

Szpic miniaturowy sprawdza się zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku. Nie jest wybredny jeśli chodzi o żywienie, ale rasa ta dość często cierpi na tzw. zespół nadwrażliwego jelita. Rozpieszczone przez właścicieli pomeraniany potrafią być bardzo wybredne.
Pomeranian to z pewnością pies jednego właściciela.

- Upodoba sobie jednego członka rodziny i jest w stanie skoczyć za nim w ogień - mówi pani Marta.
Nie jest to jednak pies przeznaczony dla rodziny z bardzo małymi dziećmi.

- Ze względu na delikatną strukturę psa małe dzieci mogą zrobić mu krzywdę - ostrzega hodowczyni. - Nie jest to również pies dla alergików.
Szpice miniaturowe doskonale współżyją pod jednym dachem z innymi zwierzętami. Żyją w zgodzie nie tylko z kotami, ale i z dużo większymi psami, jak np. samoyedy czy alaskan malamuty.
Pomeraniany to szpice stróżujące, są zatem bardzo czujne i potrafią być bardzo szczekliwe.

- Szczególnie w większej grupie przekrzykują się jeden przez drugiego - zauważa Marta Jędrzejczyk. - Dlatego pod tym względem rasa ta może być dla niektórych osób męcząca.
Jeśli chodzi o pielęgnację, nie jest ona tak skomplikowana i absorbująca, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Pomeraniana należy regularnie szczotkować (raz w tygodniu), a w okresie linienia częściej. Psy wystawowe dodatkowo należy kąpać częściej niż te, które wiodą żywot psów kanapowych.

- Pomeraniana trzeba dokładnie wyczesywać, od skóry a nie powierzchownie, ponieważ nieprawidłowo wyczesany włos filcuje się i kołtuni, szczególnie w okolicach uszu, pod brzuchem i pod pachami - przypomina Jędrzejczyk. - Oprócz tego pomeranianowi służą rutynowe zabiegi pielegnacyjne, jak przy każdej rasie - przycinanie pazurków czy przemywanie oczu.

Pomeraniany wystawowe są strzyżone - nie są to jednak wymyślne fryzury, jak u pudli. Chodzi bardziej o nadanie psu kształtu kuli, uszom mniejszego i nieco zaokrąglonego kształtu. Pomeraniany poddawane są przed wystawą wielu zabiegom pielęgnacyjny, które mają sprawić, że pies będzie wyglądał jak mała puszysta kula.

Szpice miniaturowe są rasą stosunkowo łatwą w hodowli. Jednak ze względu na bardzo mały rozmiar suczki miewają problemy z porodem. Wiele rodzi przez cesarskie cięcie.
W miocie przychodzi na świat od jednego do czterech pomeranianów (najczęściej), ale zdarzają się też mioty pięciu a nawet siedmiu szczeniąt - są to jednak sporadyczne przypadki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny