Polsko-białoruskie rozmowy w klastrach i o klastrach

PFRR
To był tydzień, kiedy przedstawiciele organizacji klastrowych z naszego regionu dzielili się swoim doświadczeniem z gośćmi z Białorusi. Białystok odwiedzili m.in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki z Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości na Białorusi, przedstawiciele stowarzyszeń przedsiębiorców oraz firmy zainteresowane zrzeszaniem się w klastry. Wizytę zorganizowała Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.

Wizyta ta to m.in. pokłosie działań fundacji mających na celu promocję przedsiębiorczości. Białorusini chcieli podpatrzeć „jak to się robi w Białymstoku”, poznać dobre praktyki i sprawdzone rozwiązania.

Delegacja spotkała się z przedstawicielami Północno-Wschodniego Klastra Eko-Energetycznego, Wschodniego Klastra Budowlanego, Klastra Obróbki Metali oraz pracownikami Explorer HQ skupiającym głównie startupy, mikroprzedsiębiorców i freelancerów.

Podczas tych spotkań udzielono odpowiedzi na najważniejszą kwestię, czyli od czego zacząć inicjatywę klastrową, oraz zaprezentowano m.in. dobre i złe praktyki związane z zarządzaniem codzienną działalnością klastra. Nie zabrakło też informacji o wsparciu finansowym inicjatyw klastrowych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego - przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego szczegółowo przedstawili wszystkie dostępne możliwości.

Spotkania takie to kolejny krok w próbie nawiązania ścisłej współpracy między klastrami a firmami i instytucjami otoczenia biznesu funkcjonującymi na Białorusi.

Zwieńczeniem wizyty był piątkowy „okrągły stół” czyli spotkanie z ekspertami, na którym omawiano m.in. polskie doświadczenia związane z tworzeniem i funkcjonowaniem klastrów. Zaprezentowano nie tylko historie sukcesu we wdrażaniu inicjatyw klastrowych ale również trudności i problemy napotkane w Polsce w procesie wprowadzania modelu klastra do praktyk biznesowych. Dyskutowano nad wpływem klastrów na wzrost gospodarczy oraz współpracą sektora nauki w procesie tworzenia klastrów.

W trakcie piątkowego (8 grudnia) spotkania dwie instytucje z Białorusi podpisały list intencyjny o nawiązaniu współpracy z białostockim Wschodnim Klastrem Budowlanym: Piński Miejski Komitet Wykonawczy reprezentowany przez Michaiła Nikołajewicza Samołazowa oraz „Inaleks Energy” sp. z o.o., reprezentowany przez Eduarda Konstantinowicza Szelera. Wschodni Klaster Budowlany reprezentował dyrektor Biura Klastra ds. Kontaktów Zagranicznych, Adam Krajewski.

Jak mówi Kamil Pendowski z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego: - Organizując tego typu wizyty staramy się, aby zaprezentowane informacje i doświadczenia stały się impulsem do rozwoju gospodarczego na Białorusi. Wierzymy, że w dłuższej perspektywie przełoży się to również na rozwój regionalnego biznesu na Podlasiu, zwiększeniu eksportu i zacieśnieniu międzynarodowej współpracy na linii Polska-Białoruś.

Wizyta studyjna
organizowana jest w ramach projektu MOST finansowanego ze środków Unii Europejskiej, którego celem jest zacieśnienie kontaktów pomiędzy Białorusią i krajami Unii Europejskiej oraz wymiana dobrych praktyk w zakresie m.in. przedsiębiorczości.Podobne wizyty studyjne, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, organizowała już kilkukrotnie. Były one poświęcone rozwojowi przedsiębiorczości wśród młodzieży oraz programowi rozwoju inkubatorów w Polsce.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie