Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przyjęło nowe wytyczne europejskie.

(KAMI)
fot. PTK
Dotyczą one leczenia klasycznego zawału serca, którym kończy się około jedna trzecia wszystkich ostrych zdarzeń wieńcowych. Wytyczne podkreślają znaczenie szybkiego działania oraz restrykcyjnej terapii, w celu przywrócenia przepływu krwi do serca i zwiększenia szansy przeżycia. Potrzebny jest do tego dobrze funkcjonujący system opieki i szybki transport do szpitala.

Najprawdopodobniej 30-50% ofiar zawału serca umiera przed dotarciem do szpitala. Większość z nich w ciągu pierwszych godzin od wystąpienia objawów. Częstość przeżycia chorego po zawale w szpitalu znacznie się poprawiła, z 75% w latach 60-tych do około 95% dziś. Kluczem do leczenia jest wczesne rozpoznanie i trafna ocena ryzyka po pierwszym kontakcie medycznym.

Pierwotna angioplastyka wieńcowa jest preferowanym sposobem leczenia, jeżeli od pierwszego kontaktu medycznego nie minęły dwie godziny. Większość pacjentów po udanym leczeniu powinno być rutynowo poddawanych angiografii. Dzięki tej technice może być oceniany stan tętnic wieńcowych i mięśnia sercowego, określany poziom długoterminowego ryzyka oraz ustalany przebieg leczenia.

Sprawna praca pogotowia ratunkowego ma kluczowe znaczenie dla poprawy przeżycia - od szybkiego transportu, defibrylacji w razie potrzeby, poprzez diagnozę EKG, wczesne wdrożenie leczenia przeciwkrzepliwego i przeciwpłytkowego, do szybkiego poinformowania i przywiezienia do szpitala. Ambulans powinien być dostępny w ciągu 15 minut od zakończenia rozmowy z dyspozytorem. Zalecane jest również, aby podstawowe techniki podtrzymywania życia były częścią programu nauczania w szkołach.

Według Europejskiej Deklaracji na rzecz Zdrowia Serca zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym powinno uwzględniać następujące czynniki ryzyka:

- niepalenie tytoniu

- odpowiednią aktywność fizyczna przynajmniej przez 30 minut 5 razy w tygodniu

- zdrowe zwyczaje żywieniowe

- utrzymywanie prawidłowej masy ciała

- ciśnienie tętnicze krwi poniżej 140/90 mmHg

- stężenie cholesterolu we krwi poniżej 5mmol/L (190 mg/dl)

- prawidłowy poziom glikemii

- unikanie nadmiernego stresu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny