Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie nadleśnictwa ogłaszają przetargi. Skąd wziąć fundusze na wadium?

pfrr
Polskie nadleśnictwa ogłaszają przetargi, w ramach których przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wyznaczenie limitów na zakup drewna w przyszłym roku. Jednym z warunków wzięcia udziału w przetargu jest wniesienie wadium. Skąd można pozyskać środki na ten cel?

Firmy przystępując do przetargu zobowiązane są do wniesienia wadium, czyli określonej kwoty wpłacanej w celu zabezpieczenia interesów obu stron przyszłej transakcji. W takich sytuacjach przedsiębiorcy zamiast blokować gotówkę, mogą uzyskać poręczenie funduszu jako zabezpieczenie wadium. W województwie podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim taką pomoc oferuje Podlaski Fundusz Kapitałowy, który wspólnie z podmiotami współpracującymi zapewnia kompleksowe wsparcie finansowe dla firm.

– Współpracujemy z firmami z branży drzewnej, które spełniają kryteria mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Oferowana przez nas forma zabezpieczenia wadium pozwala przedsiębiorcy na wzięcie udziału w wielu przetargach na rzecz kilku nadleśnictw w jednym terminie – wyjaśnia Krystyna Kalinowska, Dyrektor Inwestycyjny z Podlaskiego Funduszu Kapitałowego.

Wadium i…przystąpienie do przetargu
Wadium może zostać wpłacone w formie gotówki, zabezpieczone gwarancją (np. bankową, ubezpieczeniową) lub poręczeniem wyspecjalizowanej instytucji.

– Fundusz poręczeniowy może przyznać limit, w ramach którego następnie udzielane są indywidualne poręczenia zapłaty wadium do momentu wyczerpania środków lub do zakończenia okresu, na który limit został przyznany. Maksymalna wartość pakietu wadialnego wynosi 1 000 000 zł i jest on zawierany na okres 6 miesięcy – tłumaczy Krystyna Kalinowska z Podlaskiego Funduszu Kapitałowego.

Poręczenie wadialne jest stosunkowo nowym produktem na rynku poręczeniowym. Do jego największych zalet można zaliczyć: brak konieczności zamrażania gotówki, możliwość przystąpienia przez przedsiębiorcę do dowolnej liczby przetargów, szybki proces przyznania zabezpieczenia – w ciągu 3 dni udzielany jest limit poręczeń, a także niskie koszty, porównywalne z kosztem kredytu w rachunku bieżącym czy innymi formami zabezpieczeń dostępnymi na rynku.

Wygrana przetargu
Polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wsparcia funduszu również przy kolejnych etapach przetargu. Po wygranym przetargu i ustanowieniu limitu zakupu drewna w Lasach Państwowych, istnieje możliwość skorzystania w funduszu z produktu, jakim jest poręczenie należytego wykonania umowy w zakresie zabezpieczenia zapłaty za surowiec drzewny.

– Przedstawienie w nadleśnictwie takiego dokumentu, pozwala na odbiór drewna bez konieczności dokonania przedpłaty i uzyskanie terminu płatności za surowiec, np. do 30 dni. Główną zaletą skorzystania z zabezpieczenia w postaci poręczenia jest poprawa płynności w firmie – wyjaśnia Krystyna Kalinowska.

Realizacja kontraktu
Realizacja większego kontraktu to dla przedsiębiorców dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem kolejnych osób, zakupem materiałów czy zapleczem technicznym. Tutaj firmom z branży drzewnej z pomocą również przychodzi Podlaski Fundusz Kapitałowy.
– Finansowanie, które oferujemy najczęściej przyjmuje formę pożyczek. Warunki na jakich środki finansowe są przekazywane, za każdym razem są indywidualnie dopasowane do aktualnych potrzeb danej firmy. W celu pozyskania środków wystarczy w pierwszej kolejności zgłosić projekt. Następnie zostaje ustalony termin spotkania, podczas którego fundusz poznaje potrzeby danej firmy. Po weryfikacji dokumentów finansowych ustalony zostaje harmonogram działań i dochodzi do podpisania umowy – tłumaczy Krystyna Kalinowska z Podlaskiego Funduszu Kapitałowego.

Udział w przetargu organizowanym przez Lasy Państwowe wymaga od firm działających w branży drzewnej zaangażowania dodatkowego kapitału. Dlatego tak ważne jest to, aby firmy wiedziały o istnieniu instytucji, które nie tylko umożliwiają im przystąpienie do przetargu, ale również zaoferują kompleksowe zabezpieczenie finansowe na każdym etapie realizowania kontraktu.

Podlaski Fundusz Kapitałowy
jest jednym z najstarszych funduszy venture capital działających w Polsce. Fundusz został utworzony w 1995 roku, w ramach Polsko-Brytyjskiego Programu Rozwoju Przedsiębiorczości. Od tamtej pory zrealizował kilkadziesiąt inwestycji na łączną kwotę ponad 40 mln zł, z sukcesem finalizując wiele transakcji. Fundusz może przeznaczyć na jeden projekt kwotę od 400 tys. do 1,5 mln zł, w formie objęcia udziałów lub udzielenia pożyczki. Podlaski Fundusz Kapitałowy wspiera zarówno młode przedsiębiorstwa na etapie start-up, jak również firmy będące w fazie wzrostu i ekspansji.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny