MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polskie Międzykulturowe Spotkania studentów z Polski i z Izraela

Aneta Boruch [email protected]
Polsko-izraelska grupa młodzieży zwiedzała Białystok i okolice. Przyjechała poznać wielokulturowość naszego miasta, a swoje wrażenia opisze później w internecie, książce i pokażą w filmie.
Polsko-izraelska grupa młodzieży zwiedzała Białystok i okolice. Przyjechała poznać wielokulturowość naszego miasta, a swoje wrażenia opisze później w internecie, książce i pokażą w filmie. Wojciech Wojtkielewicz
Odwiedzili cmentarze i inne ślady obecności Żydów. W Białymstoku i okolicy gościła młodzież w ramach Polskich Międzykulturowych Spotkań.

Wiedziałem, że Białystok to wielokulturowe miasto, ale nie wiedziałem, że składa się na to aż tak wiele elementów - mówił Igor Bloch, student z Polski.

- Są tu ślady nie tylko kultury żydowskiej.

- Jest mi trochę smutno, że tak mało Żydów tu zostało - dodawał Joav Segal z Izraela.

Igor i Joav przyjechali razem z 20-osobową grupą kolegów, aby w Białymstoku i okolicach poznawać naszą wielokulturowość. To element Polskich Międzykulturowych Spotkań Młodzieży - programu edukacyjnego dla studentów z Polski i Izraela. To wspólna inicjatywa Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Podstawowe działania tego programu to wizyty studyjne Izraelczyków w Polsce oraz stypendia dla polskich studentów w Izraelu.

- Przyjechaliśmy tu, bo chcieliśmy pokazać uczestnikom wielokulturowość - mówiła Anna Dybała, opiekunka grupy. - Białystok świetnie się do tego nadaje, bo jest tu zarówno kultura prawosławna, żydowska, jak i muzułmańska.
W trakcie pobytu młodzież odwiedziła m.in. cmentarz i ślady dzielnicy żydowskiej w Wasilkowie, cmentarz przy ulicy Wschodniej w Białymstoku, wzięła też udział w warsztatach tkackich.

- Utrwalanie historii i pamięci o społeczności białostockich Żydów jest bardzo ważne - mówiła Lucy Lisowska, szefowa Stowarzyszenia Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, która oprowadzała młodzież.

Uczestnicy projektu opiszą swoje wrażenia w internecie, powstanie też z tego film i książka. Wezmą udział w programie stażowym, wspierając poszczególne działy Muzeum Historii Żydów Polskich. Poza tym młodzież będzie realizować krótkie formy multimedialne oraz brać udział w warsztatach dotyczących teatru i kultury jidysz. Z kolei w październiku, polscy stypendyści wyjeżdżają na trzy miesiące do Tel-Awiwu, gdzie studiują i mieszkają w akademikach. Poznają tam historię, tradycję, kulturę Izraela.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny