Polska-Białoruś. Rozmowy o współpracy w Białowieży

wrotapodlasia.pl
Podkomisja ds. współpracy międzyregionalnej z udziałem przedstawicieli strony polskiej i białoruskiej obradowała dziś w Białowieży.

- Bardzo się cieszę, że możemy się dziś spotkać tu w Białowieży. Jestem przekonany, że dzięki naszemu zaangażowaniu i stałej współpracy będziemy w stanie zrealizować szereg przedsięwzięć, które wpłyną na rozwój gospodarczy naszych państw i dobrobyt naszych obywateli – mówił podczas przywitania gości Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Marszałek odniósł się również do kwestii najistotniejszych dla rozwoju Województwa Podlaskiego, które były dziś także omawiane podczas prac podkomisji.

- Infrastruktura drogowa łącząca terytorium RP z Białorusią jest nadal niedostosowana do panującego na niej ruchu. Wzrastająca wymiana gospodarcza pomiędzy Polską i Unią Europejską a Białorusią, Rosją i krajami Dalekiego Wschodu, a także rozwijające się kontakty polsko-białoruskie powodują konieczność rozbudowy istniejących przejść granicznych oraz otwarcie nowych. Usprawni to przekraczanie granicy i będzie dodatkowym impulsem rozwoju gospodarczego i społecznego. To zadanie ma kluczowe znaczenie dla władz regionów po obu stronach granicy

– podkreślał.

Marszałek Leszczyński podziękował też stronie białoruskiej za spełnienie obietnic i starania, które zaowocowały zniesieniem ruchu wizowego dla cudzoziemców zwiedzających Kanał Augustowski. - Jestem przekonany, że fakt ten będzie miał znaczący wpływ na zwiększenie ruchu turystycznego i wzmocni atrakcyjność turystyczną naszych regionów – zapewniał.

Komisja zapoznała się dziś z analizą stanu współpracy polsko-białoruskiej w latach 2015-2016.. Jej członkowie rozmawiali również o rozwoju transgranicznych produktów turystycznych oraz zapoznali się z przygotowanymi projektami stanowisk:

1. Strategii Współpracy Transgranicznej Województwa Lubelskiego, Obwodu Lwowskiego, Obwodu Wołyńskiego i Obwodu Brzeskiego ma lata 2014 – 2020.

2. Stanowisko dotyczące wspólnego opracowania planistycznego dla pogranicza polsko – białoruskiego.

3. Stanowisko w sprawie przejść granicznych:

a) przejścia granicznego drogowo-kolejowego we Włodawie ;

b) przejścia Sławatycze – Domaczewo;

c) przejścia Bobrowniki – Bierestowica;

d) przejścia Kuźnica Białostocka – Bruzgi;

e) utworzenia przejścia granicznego Lipszczany – Sofijowo;

f) utworzenie przejścia granicznego Koterka - Wysokoje (po stronie polskiej Powiat Siemiatycki, po stronie białoruskiej Rejon Kamieniecki).

4. Stanowisko w sprawie przebudowy kluczowej drogi krajowej DK 19 na terenie województwa na odcinku z Białegostoku przez Sokółkę do Kuźnicy Białostockiej wraz z rozbudową przejścia granicznego.

Projekty stanowisk zostały przeanalizowane a dokładne ich uzgodnienie będzie się odbywało w trybie roboczym.
W obradach komisji wzięli dziś udział przedstawiciele samorządów (m.in.: Jerzy Leszczyński – Marszałek Województwa Podlaskiego; Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Andrej Anatolijewicz Klec - Zastępca Przewodniczącego Brzeskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego; Andrej Swirydow - Przewodniczący Komitetu Ekonomiki Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego) oraz instytucji i organizacji z Województwa Podlaskiego i Lubelskiego oraz Obwodu Brzeskiego i Grodzieńskiego.
Podkomisja jest częścią Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej. Posiedzenia Komisji odbywają się raz w roku, posiedzenia grup roboczych – dwa razy w roku. Ostatnie posiedzenie Komisji odbyło się w dniach 22-23 kwietnia 2015 r. w Białymstoku.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasa

Polscy politycy i media dbają aby ograniczać    handel ze wschodem do minimum. Zadanie jakie przed nami Stara Unia stawia  to   budowanie i utrzymywanie dróg tam prowadzących dla bardziej komfortowego i szybkiego transportu zachodnich towarów .

Dodaj ogłoszenie