Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska liderem cloud computing

Maja Piotrowska AIP
Szymon Starnawski
Polska posiada najmniejszy odsetek menedżerów obawiających się chmury obliczeniowej. Z badań Oracle wynika, że aż 68 proc. menedżerów dostrzegło po wdrożeniu chmury znaczące ograniczenie kosztów. W tym roku wartość rynku chmurowego w Polsce przekroczy próg 200 mln dolarów a w 2019 r. zbliży się już do poziomu 300 mln dolarów – wynika za to z szacunków IDC Polska.

31,1% dużych firm w Polsce korzystało w ubiegłym roku z chmury obliczeniowej. Wzrost wykorzystania chmury o ponad 25% w porównaniu do roku 2015, gdy z cloud computingu korzystało niespełna 25% przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników, to efekt rosnącej świadomości menedżerów i większej liczby wdrożeń. Jak wynika z danych Oracle, już 56% przedstawicieli działów IT dostrzega związek pomiędzy efektywnością a migracją do chmury, 46% uważa, że dzięki niej można skoncentrować się na realizacji projektów wnoszących wartość dodaną a 68% dostrzega po wdrożeniu chmury znaczące ograniczenie kosztów i przyśpieszenie wdrażania nowych aplikacji.

W Polsce systematycznie spada liczba firm sceptycznych do cloud computingu. Owszem, bariery wciąż istnieją: jak wynika z danych GUS przedsiębiorcy obawiają się przede wszystkim naruszeń bezpieczeństwa (39,3%), nie mają też pewności co do lokalizacji danych (38,6%) oraz zgodności z prawem (33,4%). 22,8% firm wskazuje na wysokie koszty chmury, a na brak wystarczającej wiedzy zwraca uwagę 17,9% przedstawicieli dużych przedsiębiorstw. Jednak mimo wszystko, tych obaw jest znacznie mniej niż w latach ubiegłych.
Potwierdzają to też dane IDC. Zdaniem tej firmy analitycznej obecnie 46% firm uważa, że obawa o bezpieczeństwo hamuje inwestycje w chmurę. Dla porównania, 4 lata temu obawy miało aż 80% przedsiębiorstw. Dzisiaj 28% badanych za barierę uznaje stabilność sieci, 27% uzależnienie od dostawcy. 21% zwraca uwagę na wyzwania związane z IT Governance a 16% na nieopłacalność inwestycji w rozwiązania chmurowe.

Warto zauważyć, że pod tym względem Polska wypada znacznie lepiej niż kraje w regionie. – Oprócz Polski badaliśmy też m.in. Węgry, Czechy, Rumunię. Tam odsetek firm, które obawiają się o bezpieczeństwo w kontekście chmury waha się na poziomie 55 – 65%. Polskie wyniki są znacznie bliższe zachodnim, dobrze rozwiniętym rynkom. Biznes wciąż się obawia chmury, ale w znacznie mniejszym stopniu niż wcześniej – zwraca uwagę Ewa Zborowska Senior Research Manager z IDC.

O zmianie postaw względem cloud computingu świadczą także decyzje inwestycyjne. Eksperci szacują, że do 2021 roku rynek chmury będzie wart już 412 mln dolarów. Oznacza to niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z wynikiem bieżącego roku - Firmy bardzo trzeźwo podchodzą do inwestycji. Dzisiaj zastanawiają się jak korzystać z chmury, za dwa lata chcą już na chmurze zarabiać pieniądze. Cloud computing będzie operacyjną codziennością dla większości firm – zwraca uwagę Ewa Zborowska z IDC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska liderem cloud computing - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny