Polska gospodarka ma się dobrze: PKB w II kwartale powyżej oczekiwań

Piotr Walczak [email protected] fot. sxc.hu
Nasza gospodarka jeszcze dynamicznie idzie w górę. Ale wkrótce może zwolnić.
Wzrost gospodarczy Polski w drugim kwartale tego roku wyniósł ponad 4 proc. To oznacza, że zwolnienia na razie nie ma. Jednak ekonomiści ostrzegają o coraz bardziej realnej perspektywie, że – w ślad za światowym spowolnieniem gospodarczym – również wzrost polskiego PKB będzie coraz mniejszy. W kolejnych kwartałach znajdzie się w przedziale między 3 a 4 proc.

Główny Urząd Statystyczny podał, że wzrost gospodarczy Polski wzrósł realnie w drugim kwartale tego roku o 4,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2010 r. Oznacza to, że w dalszym ciągu mamy do czynienia ze stosunkową wysoką dynamiką wzrostu PKB, chociaż nieznacznie malejącą (o 0,1 proc. kwartalnie) - począwszy od IV kwartału ubiegłego roku.

Choć wielu analityków spodziewało się, że nasza gospodarka rozwija się wolniej niż w pierwszym kwartale, to PKB wyrównany sezonowo (ceny stałe przy roku odniesienia 2000) wzrósł realnie o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,5 proc.

Jak można się było spodziewać, główny czynnik wzrostu PKB to popyt krajowy. Jeśli chodzi o popyt zagraniczny, czyli eksport netto, to - jak wyjaśniają eksperci Business Centre Club - jego wpływ na wzrost PKB był neutralny.

Pojawiają się głosy, że prawdopodobnie to ostatni kwartał tak wysokiego wzrostu polskiego PKB. Skutki obserwowanego od kilku tygodni spowolnienia gospodarczego na świecie odczuje również nasza gospodarka.

Warto podkreślić tutaj, że według danych Eurostatu (urzędu statystycznego UE), w drugim kwartale wzrost gospodarczy zwolnił w strefie euro i całej UE – PKB wzrósł tylko o 0,2 proc. w skali kwartału i o 1,7 proc. w skali roku.

Zdaniem BCC jeszcze gorzej może być w kolejnych kwartałach. Realna jest perspektywa, że wzrost PKB w UE będzie oscylował w granicach od zera do minus 2 proc.

Jak oceniają fachowcy z PKPP Lewiatan, choć w drugiej połowie roku wzrost gospodarczy w Polsce będzie nieco niższy, to w całym 2011 r. osiągnie ponad 4 proc. Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, stwierdziła, że to byłby świetny wynik na tle słabnących gospodarek wielu krajów europejskich. Wzrost gospodarczy w dalszym ciągu będzie się opierał na konsumpcji. Sytuacja finansowa gospodarstw domowych jest bowiem stabilna. Turbulencje na międzynarodowych rynkach finansowych i osłabienie tempa wzrostu w UE, na razie nie przekładają się na znaczące ograniczenie ich konsumpcji.

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe