MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska gorzej niż ostatnio. Najnowszy ranking uczelni nie pozostawia złudzeń

Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wśród tysiąca najwyżej ocenianych uczelni na świecie znalazło się osiem z Polski. Najwyżej uplasowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce opublikowanej w czwartek Listy Szanghajskiej. W zeszłym roku w rankingu pojawiło się dziewięć polskich uczelni, a dwa lata temu – jedenaście.

Spis treści

Amerykańskie uczelnie na czele rankingu

Amerykański Harvard po raz 22. został ogłoszony najlepszą uczelnią na świecie. Na drugim miejscu w Academic Ranking of World Universities (ARWU) uplasował się Stanford, a trzecie miejsce zajmuje Massachusetts Institute of Technology (MIT). W pierwszej dziesiątce rankingu dominują amerykańskie uczelnie – aż osiem z nich znalazło się w czołówce.

uczelnia, budynek
Jak polskie uczelnie wypadły na tle innych? 123 RF/ zdjęcie seryjne

Najwyżej ocenianą europejską uczelnią jest brytyjski University of Cambridge, który zajął 4. miejsce. W pierwszej dziesiątce znalazł się także University of Oxford, zajmując 7. miejsce. Są to jedyne uczelnie spoza Stanów Zjednoczonych w czołówce Listy Szanghajskiej.

Jak polskie uczelnie wypadły na Liście Szanghajskiej?

Wśród polskich uczelni najwyżej oceniane są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w przedziale miejsc 401-500. Kolejna polska uczelnia, Politechnika Gdańska, uplasowała się w przedziale miejsc 801-900. W rankingu znalazły się także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska oraz Wrocławski Uniwersytet Medyczny, które zajęły miejsca w przedziale 901-1000. W ubiegłym roku w rankingu pojawiło się dziewięć polskich uczelni, a w 2022 roku było ich 11.

Jak oceniane są uczelnie?

Dokładne miejsca w rankingu przyznawane są jedynie pierwszej setce uczelni. Pozostałe instytucje są klasyfikowane w grupach liczących po 50 lub 100 placówek. W tegorocznej edycji 32 uniwersytety zadebiutowały w rankingu. Najwięcej uczelni w zestawieniu mają Chiny (450), Stany Zjednoczone (183) i Wielka Brytania (62).

Lista Szanghajska, czyli ranking najlepszych szkół wyższych, została po raz pierwszy opublikowana w 2003 roku przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Od 2009 roku zestawienie przygotowuje firma ShanghaiRanking Consultancy, która ocenia ponad 2500 uniwersytetów z całego świata, a tysiąc najlepszych umieszcza na liście. Firma publikuje także m.in. ranking kierunków akademickich (Global Ranking of Academic Subjects) oraz listę najlepszych uczelni i wydziałów sportowych (Global Ranking of Sport Science Schools and Departments).

ARWU opiera się na sześciu wskaźnikach, w tym na liczbie absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fieldsa, liczbie najczęściej cytowanych badaczy, liczbie artykułów publikowanych w czasopismach „Nature” i „Science” oraz liczbie publikacji uwzględnionych w wybranych indeksach cytowań, takich jak Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny