Polska bezpieczna energetycznie

Redakcja
Udostępnij:
Inwestując w najbliższych latach fundusze unijne w projekty energetyczne - wydamy na nie aż 2,8 mld euro -Polska będzie stawiać nie tylko na efektywność energetyczną i OZE, o czym pisaliśmy przed tygodniem. Jednym z priorytetów dla tego sektora będzie również bezpieczeństwo energetyczne, na które przeznaczono prawie miliard euro. Właśnie na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego przeznaczona będzie część funduszy w ramach programu Infrastruktura i Środowisko, który przedstawiamy w tym miesiącu w naszym cyklu.

Co kryje się za tym sformułowaniem powtarzanym ostatnio bez przerwy przez polityków i media? Zaburzenia w dostawach energii to zagrożenie dla funkcjonowania całego kraju - od energii uzależnione są przemysł, transport oraz gospodarstwa domowe, czyli każdy z nas. Energetyka to najważniejszy dla rozwoju gospodarki sektor. Dowodem na to jest doskonała kondycja finansowa państw, które na swych terenach mają bogate złoża paliw kopalnych, czyli ropy naftowej czy gazu ziemnego. Możliwość korzystania z własnych źródeł energii to niezależność gospodarcza oraz stały dopływ gotówki do budżetu państwa. Państwa, które nie mają tyle geologicznego szczęścia co USA, kraje Bliskiego Wschodu czy choćby Norwegia, muszą kupować energię za granicą.

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa energetycznego jest takie zróżnicowanie źródeł dostaw, aby w przypadku kryzysów ekonomicznych czy konfliktów zbrojnych nie można nam było grozić odcięciem od jedynego źródła energii. Na zabezpieczeniu pewnych źródeł dostaw, czy to krajowych, czy importowanych, nie kończy się dbałość o bezpieczeństwo energetyczne. Istotny jest dobry stan sieci przesyłowych, aby móc reagować na sytuacje awaryjne i przekierowywać strumienie energii tam, gdzie są one potrzebne. Polskie sieci dystrybucyjne i przesyłowe są niestety w dużej części przestarzałe i niewydajne - podczas transportu dochodzi do zbyt dużych strat energii. Konieczne są inwestycje w nowe sieci lub unowocześnienie istniejących. To kosztowne projekty, które realizowane są stopniowo od kilku lat również z udziałem środków unijnych, jak np. połączenie elektroenergetyczne Polska - Litwa. Nowoczesne sieci to nie tylko mniejsze straty energii, ale także bezpieczeństwo, niska awaryjność oraz zaawansowane technologie, które pomagają zarządzać przesyłem energii.

Oprócz zróżnicowania źródeł oraz dostaw energii i sprawnej sieci niezwykle ważne jest również gromadzenie zapasów i magazynowanie paliw, aby zabezpieczyć się na wypadek nieoczekiwanych przerw w dostawach. Między innymi dzięki unijnym inwestycjom w ciągu ostatnich 10 lat pojemność naszych magazynów gazowych zwiększyła się o mniej więcej 70_proc. - do 3 mld m sześc. Największą inwestycją tego typu jest magazyn gazu Wierzchowice (675_m sześc.).

Projekty, na które zostanie przeznaczone unijne dofinansowanie z POIiŚ, obejmują kluczowe dla osiągnięcia tego celu dziedziny, m.in. rozwój tzw. inteligentnych systemów dystrybucji, magazynowania i przesyłu gazu ziemnego i energii elektrycznej czy budowę i rozbudowę magazynów gazu ziemnego. Dobrym przykładem projektu dofinansowanego z POIiŚ w latach 2007-2013 jest rozbudowa terminalu gazu skroplonego LNG, czyli tzw. gazoportu w Świnoujściu. Kolejna pula funduszy przyznanych Polsce z unijnego budżetu na lata 2014-2020, powiększona o środki krajowe, może znacząco przyczynić się do unowocześnienia polskiej energetyki i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. A już w przyszłym tygodniu napiszemy o szansach, jakie wiążą się z nowym POIiŚ dla polskiej kultury i ochrony dziedzic­twa narodowego.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie?

Projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym będą realizować przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłem, dystrybucją, magazynowaniem energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Kontakt:
Więcej o programie na stronach
www.pois.gov.pl
oraz
www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Informacji udziela Centralny Punkt Informacyjny, [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie