Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Amazonia, czyli dolina Narwi

Jerzy Świerad
Kładki w Śliwnie - Waniewie
Kładki w Śliwnie - Waniewie Jerzy Świerad
Jeżeli ktoś miał okazję choć raz przepłynąć Narew kajakiem, tratwą lub łódką wie, że nazwa polska Amazonia pasuje jak ulał. Bagna, liczne odnogi, kanały... Zapraszamy nad Narew!

Jednym ze sposobów poznania tej magicznej krainy jest wycieczka rowerowa Podlaskim Szlakiem Bocianim, który otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w 2003 roku.

Podlaski Szlak Bociani uchodzi za największe skupisko bociana białego w całej Europie. Łączy on najpiękniejsze miejsca województwa podlaskiego, w tym 4 parki narodowe: białowieski - z żubrami, biebrzański - ostoję łosia, narwiański - zwany polską Amazonią oraz wigierski - z przepięknym jeziorem Wigry.

Jest to najdłuższy, znakowany szlak rowerowy, liczący 412 km. Dzięki tablicom informacyjnym można poznać życie i zwyczaje bociana białego. Część szlaku prowadzi Doliną Narwi przez Doktorce - Suraż - Turośń Dolną - Baciuty - Bokiny - Pajewo - Tykocin. Turysta może wybrać dowolny fragment szlaku i ulubioną formę aktywnego wypoczynku poruszając się np.: rowerem, kajakiem czy łodzią pychówką bądź tratwą.

Na 86. kilometrze szlaku znajduje się miejscowość letniskowa Doktorce, położona nad Narwią. Można tu skorzystać z atrakcji parku linowego przy ośrodku wypoczynkowym Zacisze.

Kolejnym punktem na szlaku jest Suraż. Warto tu zwiedzić: średniowieczne grodzisko - Górę Królowej Bony w Surażu, kościół p.w. Bożego Ciała z lat 1873-76, muzea: archeologiczne i etnograficzne oraz wczesnośredniowieczną osadę słowiańską "Nawia", która organizuje średniowieczne festyny "Grodzisko". Trzeba też zobaczyć kurhany z IV w. w Surażu, Zawykach, Doktorcach i Śledzińskich. Projekt "Suraż - zaginione światy" otrzymał Wyróżnienie Prezesa PROT jako Najlepszy Produkt Turystyczny 2009 r.

Za Surażem zaczyna się Narwiański Park Narodowy, chroniący unikalny system rzeki wielokorytowej - Narwi. Zatrzymując się w miejscowości Waniewo można odwiedzić nowe Centrum Informacji Turystycznej położone tuż przy kładce przyrodniczej Śliwno - Waniewo. Kładka ma ponad 1 km długości i pozwala na dotarcie do serca parku bez korzystania z łodzi czy kajaka. Niewątpliwą atrakcją tej ścieżki jest przeprawa przez liczne koryta rzeczne przy pomocy pływających pomostów umocowanych na linach. Na początku i środku trasy znajdują się wieże widokowe, z których można podziwiać panoramę doliny Narwi.

Jednym z najpiękniejszych przystanków na szlaku jest barokowy Tykocin. Przy rynku w kształcie trapezu, na środku którego stoi pomnik Stefana Czarnieckiego (z lat 1761-63), znajduje się tu ufundowany przez ród Branickich kościół pw. Św. Trójcy. Uwagę turystów przykuwa też zrekonstruowany zamek, wcześniej wzniesiony przez Zygmunta Augusta oraz Wielka Synagoga z 1642 r., pełniąca obecnie funkcję muzeum.

Kilka kilometrów od Tykocina leży Pentowo "VII Europejska Wieś Bociania". Tytuł ten jest przyznawany tylko jednemu takiemu miejscu w każdym kraju. Obecnie w Pentowie jest 36 gniazd zasiedlonych, ale ich ilość nieustannie rośnie. Znajduje się tu również zabytkowy dwór szlachecki rodziny Toczydłowskich, stadnina koni i hodowla koników polskich.

Pomiędzy dwoma parkami narodowymi biebrzańskim i narwiańskim, niedaleko zabytkowego Tykocina i zaledwie kilometr od Pentowa, znajdują się gościnne Kiermusy. Jest to doskonały przykład wykorzystania polskiej historii, kultury i tradycji. Jantarowy Kasztel, Dworek nad Łąkami, Karczma Rzym, Dworskie Czworaki (Rybak, Garncarz, Bartnik, Kowal i Tkacz) oraz Domek Rasputina mogą pomieścić ponad 100 biesiadników. Właściciel przedsięwzięcia, zwany dziedzicem kiermusiańskich włości, zadbał o to, aby w niepowtarzalnych wnętrzach goście mogli nie tylko zamieszkać, ale też zażywać rozkoszy podniebienia: kosztować chleba z prawdziwego pieca chlebowego, ryb i mięs przyrządzanych na ruszcie według staropolskich przepisów oraz próbować miejscowego napitku - Kiermusówki. Do dodatkowych atrakcji należą: jarmark rękodzieła i staroci (odbywający się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na tutejszej Czarciej Polanie), kuligi z pochodniami, ogniska z muzyką w sarmackim stylu, turnieje rycerskie, tematyczne wycieczki historyczne dla dzieci i młodzieży.

Warto dodać, że Jantarowy Kasztel w Kiermusach został wybudowany z kamienia polnego na wzór średniowiecznego zamku granicznego. Powstał nad samą Narwią, w miejscu dawnej granicy pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim a Rzeczypospolitą. Edukacyjne Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana w Jantarowym Kasztelu w swoich zbiorach posiada zarówno militaria, jak i eksponaty etnograficzne, które przybliżają czasy największych zwycięstw oręża Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego Jest to twórcze rozwinięcie Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej z 2003 r. Produkt obejmuje m.in.: zwiedzanie, spływy kajakowe, pokazy walk rycerskich.

Dolinę Narwi najlepiej poznawać z poziomu wody. Warto więc wziąć udział w spływie kajakowym pod hasłem "Pograniczem Kultur". To 7-dniowy spływ połączony z poznawaniem bogactw i walorów przyrodniczych i kulturowych. Na trasie można odwiedzić 3 parki narodowe (białowieski, narwiański i biebrzański), a także zapoznać się z kulturami: białoruską, ukraińską, polską i żydowską. Spływ "Pograniczem Kultur" został wyróżniony Nagrodą Prezesa UKFiT "Przebiśnig" w 1995 r. Trzy miejsca na trasie tego spływu otrzymały w 2010 roku odznaki Zielonych Szlaków Green Ways. Trasa tygodniowego spływu obejmuje: start z miejscowości Bondary, a dalej przez Ploski, Suraż, Bokiny, Waniewo, Rzędziany, Tykocin aż do Strękowej Góry.

W programie spływu: spotkanie z kulturą białoruską (występ zespołu białoruskiego, kuchnia białoruska), zwiedzanie Krainy Otwartych Okiennic, wieczór ukraiński (występ zespołu ukraińskiego, kuchnia ukraińska), prezentację "Suraż Zaginione Światy" (zwiedzanie miasta, wizyty w muzeach śladami dawnej wielokulturowości miasta), wieczór polski (występy zespołów ludowych z gminy Łapy, kuchnia polska), atrakcje turystyczne Narwiańskiego Parku Narodowego w tym spacer kładką Śliwno - Waniewo, zwiedzanie Muzeum Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie, zwiedzanie Tykocina i zabytków kultury żydowskiej, smakowanie kuchni żydowskiej, poznawanie walorów Biebrzańskiego Parku Narodowego. Szczegóły dotyczące trasy i terminów spływu można znaleźć na : www.gornanarew.pl.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny