MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polki, które stoczyły zwycięską walką z rakiem. Lipnicka, Książkiewicz i Pieńkowska miały nowotwór. Zobacz, kto jeszcze zmagał się z chorobą

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Gwiazdy show-biznesu, które mają za sobą chorobę nowotworową. Oto 9 Polek, które chorowały na raka.
Gwiazdy show-biznesu, które mają za sobą chorobę nowotworową. Oto 9 Polek, które chorowały na raka. AKPA/Piętka/Kurnikowski
Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day) przypada 4 lutego 2023 roku. Z tej okazji prezentujemy 12 cennych wskazówek, które są zawarte w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem i pokazujemy dzielne Polki, które zmierzyły się z nowotworem.

Spis treści

XXIII Światowy Dzień Walki z Rakiem 2023 (World Cancer Day).

4 lutego 2023 roku obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto to zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. W tym dniu odbędą się liczne i ciekawe wydarzenia związane z informacjami na temat nowotworów i profilaktyki raka. Głównym założeniem tego święta jest solidarność z chorującymi, ale także zwiększenie świadomości i wiedzy na temat objawów, diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Oto 12 cennych wskazówek, które warto wdrożyć w życie:

 • Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
 • Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
 • Utrzymuj prawidłową masę ciała.
 • Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
 • Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
 • Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.
 • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium.
 • Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
 • Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
 • Kobiety powinny pamiętać o tym, że: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią; hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
 • Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków); wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) (dotyczy dziewcząt).
 • Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych (skrining) w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet); raka piersi (u kobiet); raka szyjki macicy (u kobiet).

Polki, które walczyły z chorobą nowotworową

Choroba nie wybiera. Statystyki zachorowań na raka są przerażające. Liczba osób zmagających się z nowotworem z roku na rok jest coraz większa. Przypadłość ta może dotknąć każdego – zwykłą księgową, matkę trójki dzieci czy gwiazdy, które znasz z telewizji. I to właśnie na znanych Polkach dzisiaj się skupimy. Dzięki temu, że publicznie o tym opowiadają, zwiększają świadomość o tym, jak groźna jest to choroba i jak ważna jest profilaktyka z nią związana. Sprawdź, która z celebrytek zmagała się z rakiem.

Irena Santor dowiedziała się, że ma raka w 2000 roku

Irena Santor to wybitny głos polskiej sceny muzycznej. Jej największe przeboje, to „Maleńki znak”, „Embarras”, czy „Już nie ma dzikich plaż”. Piosenkarka dowiedziała się o swojej chorobie nowotworowej w Wielki Czwartek, 6 kwietnia 2000 roku. Był to guz o niewielkich rozmiarach, ale złośliwy. Gwiazda była przerażona diagnozą, ale dzięki wczesnemu wykryciu nowotworu guz został usunięty w całości. Dzisiaj cieszy się życiem i regularnie się bada. Irena Santor często angażuje się w akcje promujące regularne badania mammograficzne.

Weronika Książkiewicz walczyła z nerwiakiem w kręgosłupie

Weronika Książkiewicz to aktorka, która ma na swoim koncie wiele ról filmowych, teatralnych i serialowych. Ta mądra, piękna i utalentowana kobieta w 2009 roku usłyszała diagnozę: nowotwór kręgosłupa. Jak się okazało, nie był on złośliwy, ale gwiazda musiała przejść skomplikowaną operację, która trwała 8 godzin. Po niej przeszła wyczerpującą i długotrwałą rehabilitację.

Agata Buzek usłyszała diagnozę w wieku 8 lat

Agata Buzek to aktorka teatralna i filmowa. Została wyróżniona nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodą Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego za rolę główną w filmie „Rewers”. U gwiazdy zdiagnozowano ziarnicę, czyli nowotwór układu chłonnego. Jej walka z chorobą trwała 4 lata. Na szczęście dzisiaj aktorka jest w pełni zdrowa.

Monika Krzywkowska miała czerniaka

Monika Krzywkowska znana jest z telewizji i dużego ekranu. Wystąpiła w takich produkcjach, jak: „Wkręceni”, „Kobieta sukcesu”, „Serce nie sługa” czy „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”. Aktorka wykryła u siebie czerniaka. Na szczęście był on w początkowym stadium i z sukcesem udało jej się pokonać chorobę.

Dorota Gardias miała raka piersi

Dorota Gardias startowała w wielu konkursach piękności, była fotomodelką, a obecnie jest prezenterką pogody. U kobiety zdiagnozowano w 2021 roku raka piersi. Na szczęście lekarze powiedzieli jej, że rokowania są dobre. Nie musiała przyjmować chemii i poddawać się radioterapii. Gardias otwarcie opowiadała o swojej chorobie i zachęca do profilaktyki.

Anna Seniuk miała raka

Anna Seniuk to polska aktorka teatralna i filmowa. O chorobie opowiedziała w książce swojego autorstwa. Nowotwór zdiagnozowano u niej w 1993 roku. Gwiazda z powodu guza zmuszona była podjąć decyzję o amputacji piersi i usunięciu węzłów chłonnych. Dzisiaj jest już zdrowa.

Anita Lipnicka miała guza ślinianki przyusznej

Anita Lipnicka popularność zyskała jako wokalistka zespołu Varius Manx. Utwory, które wykonywała, były hitem lat 90. Po rozstaniu z kolegami z grupy rozpoczęła karierę solową. U gwiazdy zdiagnozowano guza ślinianki przyusznej. Nie był to nowotwór złośliwy, dlatego piosenkarka może się pochwalić, że z tej walki wyszła zwycięsko.

Małgorzata Pieńkowska pokonała raka piersi

Małgorzata Pieńkowska to polska aktorka, która od wielu lat występuje w jednym z najpopularniejszych seriali – „M jak Miłość”. W 2003 roku zdiagnozowano u niej raka piersi. W trakcie choroby była wciąż aktywna zawodowo. Przeszła operację, chemioterapię i rehabilitację, dzięki której odzyskała zdrowie.

Anna Wyszkoni pokonała raka tarczycy

Anna Wyszkoni to znana wokalistka, która przez wiele lat występowała z zespołem muzycznym Łzy. To dzięki niej powstały takie przeboje, jak „Agnieszka”, czy „Narcyz się nazywam”. Kilka lat temu piosenkarka na jednym ze swoich koncertów wyznała, że zmaga się z chorobą, która może zakończyć jej karierę. Okazało się, że ma raka tarczycy, a operacja jego usunięcia wiązała się z ogromnym ryzykiem. Wyszkoni otwarcie opowiedziała o swojej chorobie, aby zwiększyć świadomość ludzi na temat profilaktyki nowotworowej.

Zobacz zdjęcia Polek, które pokonały raka.

Promocje w Reserved

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polki, które stoczyły zwycięską walką z rakiem. Lipnicka, Książkiewicz i Pieńkowska miały nowotwór. Zobacz, kto jeszcze zmagał się z chorobą - Strona Kobiet

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny