Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika inwestuje w laboratoria na miarę XXI wieku

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Politechnika inwestuje w laboratoria w Hajnówce. W otwarciu wzięła udział prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Politechnika inwestuje w laboratoria w Hajnówce. W otwarciu wzięła udział prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. MNiSW
Na wydziale leśnym w Hajnówce działa już nowoczesna pracownia środowiska leśnego. W uroczystym jej otwarciu wzięła udział prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W przyszłości może tu powstać międzynarodowe, interdyscyplinarne konsorcjum badawcze na wzór innych krajów europejskich - mówi prof. Barbara Kudrycka, która odwiedziła zamiejscowy wydział białostockiej politechniki w Hajnówce. Wzięła udział w uroczystym otwarciu pracowni środowiska leśnego. W jej skład wchodzą dwa nowoczesne laboratoria mikroskopowe oraz fizyko-chemiczne.

- Hajnówka to "brama do Puszczy Białowieskiej". Ze względu na jej unikalne położenie jest jedynym miejscem na świecie, gdzie można prowadzić oryginalne i specjalistyczne badania. To jest to, co wspólnie z Europejskim Komisarzem ds. Konkurencji nazywamy specjalizacją regionalną - podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Na uroczystym otwarciu nowej pracowni pojawił się także senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz.

Inwestycja w Hajnówce powstała w ramach projektu "Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej", finansowanego z programu unijnego Rozwój Polski Wschodniej.

- Laboratoria zostały stworzone na bazie istniejącej infrastruktury. Wyremontowaliśmy i zmodernizowaliśmy pomieszczenia w starym budynku - wyjaśnia prof. Sławomir Bakier, dziekan wydziału w Hajnówce.

Inwestycja rozpoczęła się w 2011 roku. Uczelni udało się pozyskać na ten cel ok. 6 mln zł. W nowych pracowniach prowadzone będą badania botaniczne i chemiczne organizmów zamieszkujących pobliską puszczę. Chodzi m.in. o porosty i grzyby.

- Jest to unikalny ekosystem charakteryzujący się ogromną różnorodnością biologiczną - przypomina prof. Stanisław Bakier. - Występuje tutaj ogromna liczba gatunków różnych zwierząt i roślin: owadów - 8500, ptaków - 250, ssaków - 54, roślin naczyniowych ponad 1000, mchów - 200, porostów - 300 i grzybów - 3000. I co jest szczególnie interesujące, do dzisiaj występują jeszcze gatunki grzybów, które nie zostały oznaczone botanicznie. Nie wiemy też, jakie substancje kryją w swoich organizmach.

Nowoczesna infrastruktura umożliwi też badania związane z monitoringiem środowiska leśnego. Pracownie zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. W laboratorium chemicznym znalazły się m.in. atomowy spektrometr absorpcyjny, który pozwala na oznaczanie pierwiastków chemicznych, głównie metali w próbkach ciekłych i stałych oraz mikroskop elektronowy z suszarką wykorzystującą CO2.

Druga pracownia - mikroskopowa - obejmuje mikroskop skaningowy, mikroskopy optyczne i unikatowe urządzenia do przygotowania preparatów biologicznych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny