Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka z kolejną umową z biznesem

peż
Popularyzacja drewna jako atrakcyjnego materiału architektonicznego to jeden z celów współpracy między politechniką a Unibepem.

List intencyjny i umowa zakładająca także wymianę doświadczeń i wspólne kreowanie kierunków kształcenia młodych architektów, została podpisana przez Leszka Gołąbiecki, prezesa Unibep SA, i dr. hab. inż. Romana Kuczyńskiego, prorektora ds. rozwoju Politechniki Białostockiej.

To kolejna umowa bielskiej firmy z kolejnym wydziałem PB - wcześniej została podpisana z Wydziałem Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą z nauką. Zresztą większość naszych inżynierów jest absolwentami białostockiej uczelni technicznej - komentuje Leszek Gołąbiecki. - Korzyści będą miały obie strony: my będziemy mogli pomagać młodym studentom w zdobywaniu praktycznej wiedzy i jednocześnie korzystać z ich kreatywności i odwagi. Studenci będą natomiast mieli dostęp do nowoczesnych technologii i rozwiązań, które stosujemy w budynkach realizowanych głównie w krajach skandynawskich.

Zgodnie z podpisanymi wczoraj dokumentami, mają być organizowane wizyty wykładowców i studentów Wydziału Architektury PB w należącej do Grupy Unibep fabryce domów modułowych Unihouse w Bielsku Podlaskim.

Zarówno Unibep, jak też Wydział Architektury mają wspólnie propagować w mediach, wśród inwestorów, decydentów oraz studentów i architektów stosowanie drewna w budownictwie i architekturze.

Ciekawą inicjatywą jest partnerstwo w organizowanym przez Wydział Architektury Politechniki Białostockiej Ogólnopolskim Akademickim Konkursie „Drewno w Architekturze”. Ma on ruszyć za kilka tygodni i być skierowany do absolwentów wszystkich polskich uczelni, które mają wydziały architektury. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jeszcze jesienią 2018 r.

- Podpisanie tych dokumentów to dowód na to, że biznes i nauka mogą iść wspólną drogą i wspierać się. Mamy tu przykład dobrej współpracy, zresztą z Unibep SA zawsze dobrze się współpracuje. Wierzę, że wspólnie możemy zrobić rzeczy niebanalne, na europejskim poziomie - twierdzi dr hab. inż. Roman Kuczyński.

Przypomnijmy, że Unibep SA - poprzez swój oddział Unihouse - jest jednym z najważniejszych producentów budynków modułowych w Europie. To właśnie w tej fabryce w Bielsku Podlaskim powstają moduły o konstrukcji drewnianej, wykorzystywane w domach wielorodzinnych. Unihouse ma odbiorców głównie w Norwegii i Szwecji.

Obecnie trwa rozbudowa fabryki w Bielsku Podlaskim - jej głównym celem jest zwiększenie mocy produkcyjnych, do ok. 2 tysięcy modułów rocznie.

Na liście Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw „Kuriera Porannego” Grupa Unibep zajmuje 3. miejsce z przychodem 1,25 mld zł w roku 2016.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny