Politechnika Białostocka. Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku obchodzi jubileusz 70-lecia

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wystawa, premiera filmu i wiele konferencji naukowych. Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku szykuje się do obchodów 70-lecia.

Silnie związany ze sferą społeczno-gospodarczą regionu, największy na Politechnice Białostockiej pod względem liczby studentów, pracowników oraz kierunków kształcenia – Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku obchodzi jubileusz 70-lecia.

Z tej okazji Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku przygotowuje cykl wydarzeń i konferencji, podczas których podsumuje swoją dotychczasową działalność oraz podziękuje partnerom za udział w kreowaniu jego dokonań.

W programie są m.in. wystawa historycznych zdjęć, premiera filmu o historii wydziału oraz konferencje naukowo-techniczne, m.in. „Engineering Sciences & Business 2021: konferencja w ramach współpracy nauk inżynieryjnych i biznesu – EngSci&Biz2021”, X International Scientific Conference Environmental Engineering Through a Young Eye Innovations – Sustainability – Modernity – Openness (ISMO’21), VII Międzynarodowa konferencja „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych”, czy też ,,Inżynieria przedsięwzięć budowlanych oraz First Spanish-Lithuanian-Polish Colloquium”.

O wszystkich jubileuszowych przedsięwzięciach więcej można dowiedzieć się TUTAJ

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku

Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku powstał w 1951 roku jako Wydział Budowlany i był trzecim wydziałem w ówczesnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej NOT.

Od 1980 roku Wydział może nadawać stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, a od 1988 r. w dyscyplinie budownictwo. W roku 2008 Wydział uzyskał prawa do habilitowania w dyscyplinie naukowej budownictwo, a w 2015 r. w dyscyplinie inżynieria środowiska. W ciągu siedemdziesięcioletniej działalności wypromowano tu ponad 20 tysięcy absolwentów.

– Wydział miał i nadal ma mocną pozycję – podkreśla dziekan WBiNŚ, prof. Michał Bołtryk. – Mamy doświadczoną kadrę i dobrze wyposażone laboratoria. Nasi absolwenci zasilają wszystkie przedsiębiorstwa podlaskie, jednostki samorządowe i usługowe. Są łącznikiem między Wydziałem a innymi podmiotami, co umożliwia naszą obecność w sferze gospodarczo-społecznej Podlasia.

Kamieniem milowym w historii Wydziału było przekazanie do użytku w 2015 roku Centrum Inno-Eko-Tech, czyli Innowacyjnego Centrum Dydaktyczno-Badawczego Alternatywnych Źródeł Energii, Budownictwa Energooszczędnego i Ochrony Środowiska Politechniki Białostockiej. Na 8 tysiącach metrów kwadratowych powstało 36 laboratoriów i blisko 700 stanowisk badawczych. Inno-Eko-Tech łączy działalność dydaktyczną i zintegrowane badania naukowe, prowadzone przez Wydziały: Budownictwa i Nauk o Środowisku, Elektryczny i Mechaniczny.

– Badania prowadzone w Centrum skupiają się na odnawialnych źródłach energii, budownictwie energooszczędnym oraz ochronie środowiska. W Inno-Eko-Tech opracowujemy rozwiązania i technologie innowacyjne ze szczególnym uwzględnieniem minimalizacji kosztów technologii wytwarzania energii – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk.

Dziś na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku kształci się 1800 studentów i 55 doktorantów. Pracuje 176 nauczycieli akademickich, w tym 21 profesorów tytularnych, 33 doktorów habilitowanych, 107 adiunktów, 12 asystentów i 5 wykładowców. Kadrę nauczycielską wspomaga 21 pracowników administracyjnych i 35 inżynieryjno-technicznych. WBiNŚ kształci na studiach pierwszego stopnia na dziewięciu kierunkach oraz siedmiu na studiach drugiego stopnia.

– Stawiamy na kierunki silnie sprzężone z gospodarką i kształcenie obcokrajowców. Mamy tu studentów z piętnastu krajów, podwójne dyplomowanie, kierunki prowadzone wyłącznie w języku angielskim – wymienia prof. Michał Bołtryk, dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. – Naszą szansę upatrujemy także w uruchomieniu kształcenia w języku rosyjskim oraz nowatorskich kierunkach, które przygotowujemy przy współpracy z Wydziałami Elektrycznym i Mechanicznym PB: w ofercie mamy już ekoenergetykę, pojawi się także energetyka cieplna.

Zobacz też:

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie