Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka wsparła Archiwum Państwowe w Białymstoku. Studenci 10-krotnie powiększyli zabytkowe pieczęcie (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Bartłomiej Samarski/Archiwum Państwowe w Białymstoku
Historyczne pieczęcie ze zbiorów Archiwum Państwowego w Białymstoku można oglądać w sporym powiększeniu. Zadbali o to studenci Politechniki Białostockiej.

Członkowie międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Cave działającego na Wydziale Architektury i Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej dziesięciokrotnie powiększyli i wydrukowali w technologii 3D pieczęcie ze zbiorów Archiwum Państwowego w Białymstoku.

– To jedne z najbardziej atrakcyjnych wizualnie składowych naszych zbiorów – mówi Bartłomiej Samarski z Archiwum Państwowego. Dlatego w Międzynarodowym Dniu Archiwów białostockie archiwum otworzyło wystawę prezentującą 19 modeli 3D oraz ich oryginalne odpowiedniki. Wśród eksponowanych pieczęci można zobaczyć pieczęć królewską Augusta III z 1750 roku, herb Królewca (1783 r.), czy, pochodzące z początku XIX w., pieczęcie miejskie Białegostoku, Łomży i Drohiczyna.

Archiwistom zależało na jak najlepszej ekspozycji niewielkich artefaktów, dlatego zwrócili się o wsparcie do Politechniki Białostockiej. Studenci z międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Cave działającego na Wydziale Architektury i Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej zeskanowali cenne pieczęcie i przygotowali uzyskane dane do wydruku w technologii 3D.

Przy procesie skanowania wszyscy musieli wykazać się wyjątkową pieczołowitością. Najstarsze pieczęcie pochodziły z połowy XVIII wieku i były umieszczone na oryginalnych dokumentach archiwalnych.

– Studenci oraz pracownicy PB skanowali oryginalne pieczęcie z okresu rozbiorów Polski w technologii „Reflectance Transformation Imaging” – informuje mgr. inż. arch Bartosz Śliwecki, opiekun SKN Cave z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. – Po skanowaniu, zostały wygenerowane bardzo wysokiej dokładności modele 3D, które zostały poddane detalicznej obróbce oraz przygotowane do druku 3D. Druk 3D został przeprowadzony w firmie Trójwymiarowi.pl, prowadzonej przez Mateusza Stefańczuka, absolwenta Politechniki Białostockiej.

Dzięki pracy studentów, każdy może dokładnie zapoznać się ze szczegółami pieczęci i ich detalami artystycznymi, co wcześniej nie zawsze było możliwe.

- Ponadto, dzięki temu niecodziennemu mariażowi archiwum z uczelnią techniczną, chcieliśmy pokazać, iż zdobycze technologiczne i nowinki techniki da się z powodzeniem wykorzystać do promocji, tak tradycyjnych i skostniałych jakby się wydawało materiałów, jakimi są archiwalia - przyznaje Bartłomiej Samarski.

Wystawę można oglądać w siedzibie Archiwum (ul. A. Mickiewicza 101) do końca września 2021 roku.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny