Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka uhonorowała przedsiębiorców certyfikatami Partner Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym (wideo)

Maryla Pawlak-Żalikowska
Wojciech Wojtkielewicz
- Nie myślałem, że tego dożyję, że będziemy razem kształcić studentów. To wielkie osiągniecie. Zazwyczaj zapraszaliśmy przedsiębiorców na jeden przedmiot lub na kilka czy kilkadziesiąt godzin, a teraz wy będziecie za to kształcenie odpowiadali razem z nami. Bo pracujemy w duecie – pół żartem, pół serio mówił Roman Kaczyński, profesor Politechniki Białostockiej i prorektor uczelni ds. rozwoju podczas uroczystości nadania 21 firmom certyfikatów Partner Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym.

To przedsiębiorstwa z regionu i spoza niego, które są gotowe przekazywać studentom aktualną i nowoczesną wiedzę, oraz kreujące umiejętności i kompetencje społeczne poszukiwane przez pracodawców. Organizacji tego rodzaju współpracy podjął się Wydział Elektryczny uczelni, który jako jedyny, wspólnie z firmami od września 2018 roku prowadzi studia dualne.- Mam nadzieję, że w drugiej kolejności uda się zorganizować podobne rozwiązanie na Wydziale Mechanicznym - mówił profesor Kaczyński.

Studia dualne na Wydz. Elektrycznym zainicjowane zostały przez jego dziekana dr. hab. inż. Mirosława Świercza, profesora PB. Obejmują one zajęcia z przedmiotów zawodowych, które odbywają się na terenie uczelni albo w przedsiębiorstwach. Oprócz tego studenci biorą udział w szkoleniach z tzw. kompetencji miękkich: interpersonalnych, komunikacji, zarządzania projektami. Ten moduł kształcenia poprowadzą osoby z otoczenia społeczno-gospodarczego, m.in. specjaliści z Białostockiego Parku-Naukowo Technologicznego czy Polskiego Komitetu Normalizacji.

Po ukończeniu drugiego semestru, student jest kierowany na praktykę przemysłową w wybranym przedsiębiorstwie partnerskim. W sumie przewidziano aż 52 tygodnie płatnych staży. Studia inżynierskie zakończą się po 7 semestrach. W napisaniu swoich prac dyplomowych studenci także będą mogą liczyć na wsparcie przedsiębiorstw.

- Pomysł zorganizowania programu partnerstwa z firmami w kształceniu praktycznym zainicjowaliśmy wspólnie z naszą Radą Przemysłowo-Programowa, organem doradczym dziekana - przypomniał profesor Świercz. – Wiceprzewodniczący tej rady, prezes firmy APS Bogusław Łącki, był jednym z współpomysłodawców tego projektu. Bardzo się cieszę, że ten pomysł trafił na podatny grunt zarówno na uczelni, jak i wśród przedsiębiorców. Bo po przedstawieniu tej inicjatywy naszego wydziału władzom uczelni, program został rozszerzony i mamy obecnie partnerów Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym a nie tylko wydziału. Cieszę się, że zgłosiło się do niego 21 firm na 25, do których wysłaliśmy zaproszenia.

Obecnie sieć Partnerów Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym, uhonorowanych dziś certyfikatami, obejmuje 21 firm:

 1. AC S.A.
 2. APP System Piotr Romaniuk i Spólka Sp. jawna
 3. Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A.
 4. AquaRD Sp. z o.o. Oddział Białystok
 5. BIT S.A.
 6. Centrum Informatyki ZETO S.A.
 7. ELAM Dariusz Jarmoc i Wspólnicy Sp. j.
 8. Electrum Sp. z o.o.
 9. Elektrometal Energetyka S.A.,
 10. Elem Bursiewicz, Chmielewski Sp. j.
 11. ENEA Ciepło Sp. z o.o.
 12. ENEA Ciepło Serwis Sp. z o.o.
 13. Flexotronix International Poland Sp. z o.o.
 14. PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok,
 15. PHU Optima
 16. Plum Sp. z o.o.
 17. PPH Ekto Sp. z o.o.
 18. Promotech Sp. z o.o.
 19. PUH El-Gryc s.c. Stanisław Gryc, Paweł Gryc
 20. SMP Poland Sp. z o.o.
 21. WIMNET Mariusz Kłokowski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny